Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη με επίδειξη δύναμης!

Νίκη με επίδειξη δύναμης!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερό του παιχνίδι φέτος στη Ρωσία, κερδίζοντας τη Λοκομοτίβ Κιουμπάν με 63-82 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για να ανέβει στο 5-4 στον όμιλό του και να κοιτάζει, πλέον, ψηλότερα. Οι «πράσινοι» ήλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι και τον αντίπαλο, έτρεξαν σερί 2-20 στο 2ο δεκάλεπτο, είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με Φώτση, Ούκιτς και Διαμαντίδη καλύτερους, σούταραν με 61% από το τρίποντο και υπέταξαν απόλυτα τη ρωσική ομάδα, που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να αλλάξει τη ροή των πραγμάτων.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός έχει ελπίδες ακόμα και για τη 2η θέση του ομίλου μετά τη νίκη στη Ρωσία. Προς το παρόν έχει ανέβει 3ος, ισόβαθμος με 5-4 με τη Λαμποράλ, αλλά έχοντας το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Από εκεί και πέρα, η Λοκομοτίβ είναι στο 6-3 μια θέση από πάνω τους. Την τελευταία αγωνιστική η Λοκομοτίβ παίζει την Ισπανία με τη Λαμποράλ και ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με την αδιάφορη και σίγουρα πρώτη Μακάμπι.

Αυτό σημαίνει ότι αν οι «πράσινοι» κερδίσουν είναι στη χειρότερη περίπτωση 3οι (αν δηλαδή κερδίσει η Λοκομοτίβ στην Ισπανία). Με ήττα είναι 3οι αν χάσει και η Λαμποράλ, ενώ αλλιώς 4οι. Σε περίπτωση νίκης του Παναθηναϊκού και τη Λαμποράλ, τότε θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία στη 2η θέση του ομίλου, ισοβαθμία από την οποία ο Παναθηναϊκός θα βγει 2ος αν οι Ισπανοί κερδίσουν από… 1 ως 55 πόντους! Δηλαδή, εν ολίγοις, με νίκες Παναθηναϊκού και Λαμποράλ, οι «πράσινοι» τερματίζουν 2οι στον όμιλό τους.

Μετά την πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εγκλώβισε εντελώς με την άμυνά του τη Λοκομοτίβ, που πέρασε ένα εφιαλτικό 2ο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 7-25. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι, καθώς σε ολόκληρη την επανάληψη, μετά το 30-46 του ημιχρόνου, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 13 πόντους (στο 36-49 στο 23ο λεπτό και στη συνέχεια ποτέ ξανά κάτω από τους 16).

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στο ματς και σίγουρα το μεγάλο κέρδος του αγώνα για τους «πρασίνους», που φέτος στα περισσότερα ματς έχουν πρόβλημα στο να ελέγξουν τον αντίπαλο με την άμυνά τους. Ο Παναθηναϊκός δεχόταν 75.6 πόντους ανά αγώνα ως τώρα στη διοργάνωση, επέτρεψε μόλις 63 από τη ρωσική ομάδα, αν βγάλετε και την πρώτη περίοδο, δέχτηκε 40 πόντους σε 30 λεπτά, με θεαματικότερο, βεβαίως, το διάστημα 11΄-30΄ στο οποίο η Λοκομοτίβ έβαλε μόλις 21 πόντους (και ο Παναθηναϊκός 45).

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο ματς με 0-6 με τον Λασμ και τον Ούκιτς για να απαντήσει η Λοκομοτίβ και να ισοφαρίσει με Καλνιέτις και Χέντριξ σε 8-8. Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα, 9-13 με το τρίποντο του Μπράμου, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Γιασάιτις για το 14-15. Ο Λιθουανός το ξανάκανε για το 17-18 μετά το τρίποντο του Διαμαντίδη, με τον Μάριτς να δίνει το πρώτο προβάδισμα στο ματς στη Λοκομοτίβ, 20-18. Ο Φώτσης απάντησε με τρίποντο, ο Γιασάιτις έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-21 με το 3ο του τρίποντο, ενώ το 25-23 του Λικχοντέι στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, 7:03 πριν το τέλος του ημιχρόνου, ήταν η τελευταία φορά που η ρωσική ομάδα βρέθηκε σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 0-10 σερί, ο Κάρι με τον Φώτση έφεραν το ματς στο 25-30 για να κάνει ο Διαμαντίδης το 25-33 μέσα σε 2 λεπτά, ενώ Φώτσης και Διαμαντίδης σκόραραν για το 27-38 με 2:26 για το ημίχρονο. Ο Λασμ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά ως το 27-43, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει το σερί του στο 2-20, για να απαντήσουν ο Χέντριξ με τον Σίμον και να κλείσει το πρώτο μέρος με τρίποντο του Διαμαντίδη στο 30-46.

Ο Παναθηναϊκός είχε 12/16 δίποντα και 6/12 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ τα λάθη ήταν 9-5 και οι ασίστ 7-10 για τους «πρασίνους».

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, ο Μπράμος έγραψε το 32-49 με τρίποντο, με τη Λοκομοτίβ να πλησιάζει με τον Καλνιέτις στο 36-49, πιο κοντά δεν βρέθηκε σε κανένα άλλο σημείο του ματς. Η απάντηση ήρθε από τον Ούκιτς και τον Φώτση για το 36-56, με τον Παναθηναϊκό να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα να ελέγξει πλήρως τη Λοκομοτίβ. Μετά το καλάθι του Μπράουν, Γκιστ και Ούκιτς έφεραν τον αγώνα στο 38-60.

Ο Μπράουν μείωσε σε 44-60, αλλά ως εκεί για τους Ρώσους, αφού ο Κάρι απάντησε με τρίποντο και τον μιμήθηκε ο Ούκιτς στην εκπνοή της περιόδου για το 44-66. Ο Φώτσης στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου έκανε το 47-69, ο Κάρι έβαλε 4ο συνεχόμενο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό για το 50-72, για να σπάσει το σερί ο Λασμ με κάρφωμα λίγο μετά. Το τρίποντο του Κάρι μας έβαλε στο τελευταίο πεντάλεπτο και έστειλε το ματς στο 55-77, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει με τον Ούκιτς στο 57-79 λίγο μετά. Ο Μπράμος απάντησε στο τρίποντο του Λικχοντέι με τον ίδιο τρόπο για το 60-82 στο τελευταίο δίλεπτο, με το ματς να κλείνει από τρίποντο του Λικχοντέι στα 5 δευτερόλεπτα.

Οι «πράσινοι» είχαν 50% στα δίποντα και 61% στα τρίποντα με 14/23, με τη Λοκομοτίβ να έχει 50% και 41% αντίστοιχα. Τα ριμπάουντ ήταν 31-24 (10-5 τα επιθετικά). Με τις ασίστ στο 14-19, τα κλεψίματα 3-10 και τα λάθη 17-10, μεγάλη η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στα δύο τελευταία.

Σε ατομικό επίπεδο, ο Πεδουλάκης είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και συνολικά 80 από τους 82 της ομάδας του. Ο Φώτσης ήταν ο καλύτερος με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ με 5/7 σουτ, ο Διαμαντίδης είχε 12 με 7 ασίστ και 3 κλεψίματα με 4/7 σουτ, ο Ούκιτς 17 με 5 ασίστ, αλάνθαστος σε 30 λεπτά με 7/12 σουτ, ο Μπράμος 11 με 4/8, ο Κάρι 13 με 5/9 και ο Λασμ 10 με 5/7 και 5 ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα, Μπατίστ, Γκιστ, Γιάνκοβιτς, δεν μπόρεσαν να πιάσουν καλή απόδοση, ενώ Μαυροκεφαλίδης, Χαραλαμπόπουλος (ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα πριν τα 17 του) έπαιξαν κάτω από δίλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε μετά από καιρό το πόσο ισχυρός μπορεί να είναι με το ρόστερ του, ακόμα ξεκάθαρα δεν έχει καταφέρει να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο, αλλά χρόνος υπάρχει και σε τέτοιες εμφανίσεις πάνω μπορεί να χτίσει το μέλλον στη σεζόν. Τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ, κυνηγώντας τη 2η θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 30-46, 44-66, 63-82.

Λοκομοτίβ Κιουμπάν (Πασούτιν): Γκριγκορίεφ 8 (1τρ. 3ασ.), Μπράουν 8 (4ρ. 3ασ.), Ουίλιαμς, Χέντριξ 9 (6ρ.), Κανίγκιν 2, Καλνιέτις 7, Λικχοντέι 8 (2τρ. 4ρ.), Γιασάιτις 13 (3τρ. 3ρ.), Ζούμπκοφ 3 (1τρ. 3ρ.), Μάριτς 2 (3ρ.), Σίμον 3 (3ρ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 11 (3), Κάρι 13 (3τρ. 3ρ.), Μπατίστ (3ρ.), Φώτσης 17 (4τρ. 6ρ.), Ούκιτς 17 (1τρ. 5ασ.), Λασμ 10 (5ρ.), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12 (3τρ. 7ασ. 3κλ.), Γκιστ 2, Γιάνκοβιτς.