Home / NBA / Buzzer-beater για Τζο Τζόνσον, νίκη και των Νικς! (vid.)

Buzzer-beater για Τζο Τζόνσον, νίκη και των Νικς! (vid.)

Μπρούκλιν Νετς και Νιου Γιορκ Νικς μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο 2014, αφού αμφότεροι κέρδισαν εκτός έδρας παιχνίδια με Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ και Σαν Αντόνιο Σπερς αντίστοιχα, για να καταφέρουν κάτι για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν! Η τράπουλα ανακατεύτηκε ακόμα περισσότερο το ίδιο βράδυ, με τους Γκόλτεν Στέιτ Ουόριορς να κερδίζουν τους Μαϊάμι Χιτ! Απ’ όλα ξεχώρισε το πολύ δύσκολο buzzer beater του Τζο Τζόνσον, που χάρισε τη νίκη στους Νετς.

Ο Τζόνσον είχε μόλις 7 πόντους ως τότε στο ματς με 3/10 σουτ, αλλά είχε κρατήσει το καλύτερο για το τέλος, αφού με το σκορ στο 93-93 πήρε την μπάλα από την επαναφορά και παρά την ασφυκτική άμυνα του Ιμπάκα έγραψε στην εκπνοή με πάρα πολύ δύσκολο σουτ το 93-95 για την ομάδα του, που βρήκε έναν λόγο να χαμογελάσει και να ελπίσει ότι η νέα χρονιά θα κυλήσει διαφορετικά. Η πολύ όμορφη προσπάθεια του Τζόνσον:

Μέχρι τότε ο Ντερόν Ουίλιαμς κρατούσε τους Νετς όρθιους στο ματς, με 29 πόντους 4/8 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 3/3 βολές, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα. Απ’ την άλλη οι Θάντερ είχαν τον Ντουράντ με 24 πόντους, 5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 5/5 βολές.

Ο Τζόνσον τα τελευταία δύο χρόνια έχει 6/6 σε σουτ που θα ισοφαρίσουν το ματς ή θα δώσουν προβάδισμα στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα 4ης περιόδου ή παράτασης. Οι υπόλοιποι Νετς έχουν 1/13 στο ίδιο χρονικό διάστημα. Παράλληλα, ο Τζόνσον έβαλε το 4ο buzzer beater του την τελευταία διετία, αριθμός διπλάσιος από τον επόμενο παίκτη σε όλο το NBA (Μόντα Έλις, Τζ. Ρ. Σμιθ και Τζεφ Γκριν με 2 έκαστος).

Αρκετά πιο μακριά, οι Νιου Γιορκ Νικς κέρδιζαν μέσα στο Σαν Αντόνιο για να πετάξουν από πάνω τους μια πολύ άσχημη ταμπέλα, αφού ως απόψε ήταν η μόνη ομάδα του NBA που δεν είχε νίκη επί ομάδας Δυτικής Περιφέρειας, με 0-9.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό, με τον Άντονι να έχει 23 πόντους με 9/15 στα τρία πρώτα δωδεκάλεπτα, αλλά να μένει στους 4 πόντους με 1/5 στην 4η περίοδο. Οι Σπερς ισοφάρισαν με τρίποντο του Μπελινέλι σε 101-101, με τον Σούμπερτ να γράφει το 101-103 με φόλοου από άστοχο σουτ στα 23 δευτερόλεπτα. Ο Μπελινέλι έχασε το τρίποντο για το προσπέρασμα που θα έκλεινε μια μαγική βραδιά του, με τον Άντονι να έχει 2/2 βολές για το τελικό 101-105.

Ο Άντονι είχε 27 πόντους με 10/20 σουτ, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Σούμπερτ 27 πόντους με 4/5 δίποντα και 6/8 τρίποντα, ενώ απ’ την άλλη, Τζινόμπιλι (11), Πάρκερ (12) και Ντάνκαν (9) έμειναν σχετικά χαμηλά, αλλά ο Μπελινέλι είχε 32 πόντους σε 33 λεπτά με 6/7 δίποντα και 6/9 τρίποντα, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει και το ματς στο τέλος για την ομάδα του.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά η Πέμπτη ήταν η πρώτη μέρα της σεζόν στην οποία οι Νικς και οι Νετς κερδίζουν και οι δύο την ίδια μέρα! Προφανώς και είναι κακό το στατιστικό και χαρακτηριστικό του τι κάνουν τόσο καιρό δύο ομάδες που σκέφτονταν τίτλο στην αρχή της σεζόν. Πάντως, με 11-21 οι Νετς και με 10-21 οι Νικς, δεν έχουν χάσει τις ελπίδες τους για πλέι οφς, καθότι 13-18 έχει ο 7ος και 14-20 ο 8ος σε μια… τραγική Ανατολή, που μόνο 4 ομάδες είναι πάνω από το 50% σε νίκες.

Ήττα και για τους Μαϊάμι Χιτ στην έδρα τους από τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, με τον Στέφεν Κάρι να ισοφαρίζει τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα παίκτη σε ματς εναντίον των Χιτ στην ιστορία τους με τα 8 που έβαλε. Ο Κάρι είχε 8/15 τρίποντα, και μπήκε σε ένα γκρουπ άλλων 5 παικτών (Μάρκους Θόρντον, Τζ. Ρ. Σμιθ, Μπεν Γκόρντον, Τζαμάλ Κρόφορντ, Ρεξ Τσάπμαν) που έχουν καταφέρει το ίδιο 6 φορές (2 ο Σμιθ).

Παράλληλα, οι Ουόριορς συνεχίζουν να είναι η μοναδική ομάδα δυτικής περιφέρειας που έχει κερδίσει τα δύο τελευταία χρόνια τους Χιτ στην έδρα τους. Οι Χιτ έχουν 19-0 με όλες τις υπόλοιπες ομάδες, αλλά έχουν 2 ήττες από τους Ουόριορς.

Οι Ουόριορς μπήκαν δυνατά στην περίοδο με 38 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο, Κάρι (3/3), Λι (5/5) και Μπόγκουτ (3/3) έκλεισαν την περίοδο με 11/11 σουτ στο δρόμο για το 114-123 της ομάδας τους.

Ο Κάρι τελείωσε το ματς με 36 πόντους, 5/7 δίποντα, 8/15 τρίποντα και 12 ασίστ με 4 κλεψίματα, ενώ ο Ντέιβιντ Λι έγραψε 32 πόντους και 14 ριμπάουντ με 13/17 δίποντα και 6/7 βολές. Απ’ την άλλη, ο Τζέιμς είχε 26 πόντους με 10/16 σουτ, αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά, είχε 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 0 κλεψίματα και 8 λάθη, περισσότερα από τα μισά της ομάδας του. Ο Ουέιντ είχε 22 πόντους με 9/18 σουτ και ο Μπος 19 με 6/16.

1-0 με strength in numbers!

Η σειρά των τελικών του NBA και μπορούμε όλοι να απολαύσουμε μπάσκετ, να πούμε και …