Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη-χρυσάφι στη Βιτόρια!

Νίκη-χρυσάφι στη Βιτόρια!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 64-72 τη Λαμποράλ Κούτσα στην Ισπανία για να πάει στο 2-0 στον όμιλό του στο Top-16 της Ευρωλίγκας και να βρίσκεται στην κορυφή μαζί με την Μπαρτσελόνα. Η πολύ καλή αρχή στο Top-16 έχει κάνει ήδη να ξεχαστεί η κακή κανονική περίοδος, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο σωστό δρόμο για την πρόκριση στα προημιτελικά. Λασμ και Διαμαντίδης όλα τα λεφτά στην Ισπανία, με τους «πρασίνους» να εκμεταλλεύονται το βατό πρόγραμμα στο ξεκίνημα για να έχουν αέρα υπεροχής σε σχέση με τους υπόλοιπους του ομίλου όταν θα έρθουν τα δύσκολα.

Ο Παναθηναϊκός στη Βιτόρια κατόρθωσε να ελέγξει τη Λαμποράλ με την άμυνά του και αυτό ήταν που στο τέλος του έδωσε τη νίκη. Οι Ισπανοί έβαλαν 64 πόντους όλους κι όλους, αριθμός πολύ μικρός για ματς στο γήπεδό τους. Μόνο στην 3η περίοδο κατάφεραν να σκοράρουν περισσότερο, όταν ο Παναθηναϊκός έμεινε 4 λεπτά χωρίς πόντο εντός παιδιάς και έμοιαζε εγκλωβισμένος. Από εκεί και πέρα, στο 4ο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν πολύ καλύτεροι, έπαιζαν με ωριμότητα στην επίθεση, έβαλαν τα μεγάλα σουτ, όπως εκείνο το τρίποντο του Φώτση, το καλάθι του Κάρι αμέσως μετά για το 54-59, ή το τρίποντο του Διαμαντίδη για το 56-65, τρίποντο που έκλεισε ένα 2-14 για την ομάδα του Πεδουλάκη.

Με τον Λασμ να σκοράρει με εκπληκτική ευχέρεια στη ρακέτα, 20 πόντοι με 8/9 σουτ και 4/6 βολές, τον Διαμαντίδη να κάνει όλα τα υπόλοιπα, με 9 ασίστ, 12 πόντους και 2 κλεψίματα, τον Φώτση να καθαρίζει αρκετές φάσεις στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός έδειχνε από νωρίς ότι θα φύγει νικητής από την Ισπανία. Ακόμα και όταν έχανε στο ματς, το επιμέρους σκορ σε 2η και 3η περίοδο ήταν 35-24 για τους Ισπανούς, το ματς δεν έμοιαζε να έχει φύγει από τα χέρια του, καθώς κυλούσε ξεκάθαρα στο ρυθμό που θα το ήθελε ο Πεδουλάκης να κυλάει.

Καλός ο Γκιστ με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, καλός ο Κάρι με 10 πόντους με 4/5 σουτ σε 15 λεπτά, απορρόφησε πολλή πίεση ο Ούκιτς, έπαιξε 30 λεπτά και είχε 2/11 σουτ, αλλά ήταν χρήσιμος, ενώ και ο Μπράμος ήταν καλός, μπορεί να είχε 2/5 σουτ και 5 πόντους σε 19:31, αλλά είχε το καλύτερο πρόσημο για την ομάδα του, με αυτόν στο παρκέ οι «πράσινοι» κέρδισαν με 13 πόντους.

Απ’ την άλλη, η άμυνα του Παναθηναϊκού τα πήγε περίφημα απέναντι στα αστέρια της Λαμποράλ. Αρχής γενομένης από τον Νοτσιόνι που μπορεί να τα έκανε όλα (και όταν λέμε όλα εννοούμε όλα με 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες και 6 κερδισμένα φάουλ) αλλά στην επίθεση έμεινε στους 8 πόντους με 3/8 σουτ, εκ των οποίων το ένα εύστοχο στο τελευταίο μισό λεπτό που είχε κριθεί το ματς.

Από εκεί και πέρα, ο Σαν Εμετέριο ήταν η μεγαλύτερη αμυντική νίκη των «πρασίνων» με 7 πόντους και 4 σουτ σε όλο το ματς (έπαιξε 30 λεπτά), ενώ ο Κοζέρ είχε 1/6 σουτ. Πρόβλημα δημιούργησαν μόνο ο Πλάις με 17 πόντους, αλλά αντισταθμίστηκε από τα 4 λάθη του και την απόδοση του Λασμ, και ο Ερτέλ που είχε 13 πόντους και 6 ασίστ με 5/5 δίποντα (1/4 τρίποντα).

Γενικά, για δεύτερη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός κατάφερε αυτό που δεν μπορούσε στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης, να ελέγξει πλήρως τον αντίπαλο με την άμυνά του και να φέρει το ματς στα μέτρα του και εκεί που το ήθελε για να το πάρει. Κι αν προσθέσουμε και το ματς με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο, οι «πράσινοι» έχουν ένα πολύ καλό δείγμα 3 αγώνων τις τελευταίες εβδομάδες για να μπορούν να καυχηθούν ότι πια έχουν βρει ισορροπίες για να μπορούν να παίζουν όπως θέλουν ώστε να ελέγχουν τους αγώνες και τους αντιπάλους. Όχι κι άσχημα, μιας και μοιάζει να συνέβη στο κατάλληλο σημείο χρονικά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο παρά τα 1/8 τρίποντα και τα λιγότερα ριμπάουντ (13-10). Η Λαμποράλ είχε 10-6 λάθη, ενώ οι ασίστ ήταν 6-6 και τα δίποντα 8/12 για τους Ισπανούς και 13/20 για τον Παναθηναϊκό. Για να μπορείτε να κάνετε τη σύγκριση, στο τέλος του ματς ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στα τρίποντα μιας και σούταρε με 5/10 στην επανάληψη ενώ οι Ισπανοί 2/14, τα ριμπάουντ ήταν 28-27 με τα επιθετικά 5-5, οι ασίστ 15-15, τα λάθη 17-13, τα κλεψίματα 6-10.

Το ματς ξεκίνησε με 0-5 για τον Παναθηναϊκό από τους Διαμαντίδη και Ούκιτς, με τον Πλάις και τον Ερτέλ να απαντούν για το 8-8. Ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα, από τη ρακέτα με Λασμ και Γκιστ έφτασε στο 8-12, αλλά ο Νοτσιόνι ήταν που έδωσε προβάδισμα στη Λαμποράλ με 13-12. Ξανά από τη ρακέτα, Λασμ και Ούκιτς έφεραν το ματς στο 13-18 για να στείλει τη διαφορά στους 7 πόντους ο Γκιστ με βολές. Ο Χάνγκα απάντησε, αλλά ο Λασμ με τον Διαμαντίδη ήταν σε πολύ καλή βραδιά, 17-24 που διατηρήθηκε ως το δεκάλεπτο.

Στη 2η περίοδο ο Γέλινεκ μπήκε με τρίποντο, αλλά Φώτσης και Μπράμος απάντησαν για το 21-28. Ο Κοζέρ έφερε την ομάδα του στο καλάθι, με τον Λασμ να φτάνει τους 9 πόντους με 4/5 για το 26-30. Ο Πλάις ισοφάρισε με 2:30 για το τέλος του ημιχρόνου σε 30-30, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-34 από τον Μπατίστ.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε ελέγξει το παιχνίδι με την άμυνά του, το είχε φέρει στα μέτρα του και είχε επιβάλει το ρυθμό του και στους Ισπανούς. Όμως, αυτό φάνηκε να χάνεται στο 3ο δεκάλεπτο, όταν οι «πράσινοι» έκαναν 4 λεπτά να σκοράρουν εντός παιδιάς και επέτρεψαν στην ισπανική ομάδα να τρέξει καινα βρει εύκολα σουτ.

Ο Πλάις ισοφάρισε, ο Σαν Εμετέριο σκόραρε τρίποντο, ενώ Πλάις και Ερτέλ έφεραν το ματς στο 41-35. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Λασμ, που από δύο συνεχόμενες ασίστ του Διαμαντίδη (την 6η και την 7η στο ματς) σκόραρε στη ρακέτα για το 41-39 για να ισοφαρίσει στην επόμενη φάση. Μάλιστα, σε 2:30 ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωνε ένα 0-8 με τον Γκιστ από τη ρακέτα να γράφει το 41-43. Ο Ερτέλ απάντησε και ο με τον Νοτσιόνι έγραψαν το 47-43 με τον Παναθηναïκό να πετάει βολές στο ενδιάμεσο, ενώ ο Χάνγκα έγραψε το 49-43. Ο Κάρι είχε 5 πόντους σε καθοριστικό σημείο για το 49-48, με τη Λαμποράλ να ευτυχεί να βλέπει τον Γέλινεκ στην εκπνοή να σκοράρει εκτός ισορροπίας τρίποντο από το κέντρο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε και όλα τα μεγάλα σουτ και όλες τις καλές άμυνες. Ο Κάρι πέτυχε ένα τέτοιο για το 54-54 μετά το κάρφωμα του Πλάις, ενώ ο Φώτσης με πολύ δύσκολο τρίποντο έφερε το ματς στο 54-57 για να κλείσει ο Κάρι ένα 2-11 για το 54-59. Η Λαμποράλ έμεινε στους 2 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου, με τον Πλάις να σκοράρει για το 56-59 με 4:54 για το τέλος, αλλά να μην ξανασκοράρει στο ματς.

Ο Μπράμος απάντησε με τρίποντο, ενώ στην επόμενη φάση τον μιμήθηκε ο Διαμαντίδης για το 56-65 και το 2-14 του Παναθηναϊκού (ή το 4-17 αν προτιμάτε). Στο τέλος του αγώνα η Λαμποράλ προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά ο Γκιστ έγραψε 2/2 βολές, ο Κοζέρ αστόχησε σε τρίποντο στο 58-67, με τον Λασμ και τον Διαμαντίδη να συνδυάζονται ξανά για το alley oop και το 60-69. Ο Λασμ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα μιας καταπληκτικής εμφάνισης, 2/2 βολές και 20 πόντοι στο 62-71.

Ο Παναθηναϊκός έχει ξανά πολλά να κρατήσει από το ματς. Πρώτα πρώτα την εμφάνιση, καθώς έδειξε και πάλι ότι πατάει καλύτερα στα πόδια του και έχει αρχίσει να παίζει σκληρή άμυνα. Μετά, προφανώς, τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που ήταν στο 1-0 και που θα δυσκολέψει πολλούς στην έδρα της, ενώ είχε μπει με εκτός έδρας νίκη στη Μάλαγα την 1η αγωνιστική. Η συνέχεια λέει Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό σε ένα ματς που πρέπει να κάνει το 3-0, καθώς με την Μπαρτσελόνα να παίζει στο ΣΕΦ είναι πολύ πιθανό με νίκη να μείνει μόνος πρώτος.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 32-34, 52-48, 64-72.

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνολντί (3ρ.), Νοτσιόνι 8 (10ρ. 2ασ. 2κλ. 3κ. 6κ.φ.), Ποέτα, Χάνγκα 6, Ντιοπ 2, Χοτζ, Σαν Εμετέριο 7 (1τρ. 3ρ.), Πλάις 17 (4ρ.), Ερτέλ 13 (1τρ. 3ρ. 6ασ.), Γέλινεκ 6 (2), Κοζέρ 5 (1τρ. 4ασ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (1), Κάρι 10 (2), Μπατίστ 4, Φώτης 5 (6ρ.), Ούκιτς 4 (3ρ.), Λασμ 20, Διαμαντίδης 12 (9ασ. 2κλ. 8κ.φ.), Γκιστ 10 (3ρ.), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 2 (4ρ.).