Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ξέσπασε και τη διέσυρε!

Ξέσπασε και τη διέσυρε!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε τη Λαμποράλ Κούτσα στην Ισπανία με 70-89 κάνοντας τη 2η του νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν διαστημικοί για σχεδόν 30 λεπτά, προηγήθηκαν και με 30 πόντους διαφορά στο 40-70 πριν τα μισά της 3ης περιόδου, για να σβήσουν τις μηχανές και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια, με κανέναν παίκτη να μην παίζει περισσότερα από τα 26 λεπτά του Λοτζέσκι και κανέναν λιγότερα από τα 9 του Μπέγκιτς. Σπανούλης και Λοτζέσκι έκαναν ό,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να κάνει απίστευτη επίδειξη δύναμης στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έδωσε τρελό ρυθμό στην αναμέτρηση, πέτυχε 26 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά, έβαλε 33 στο δεύτερο. Ό,τι κι αν προσπαθούσε ο Σκαριόλο δεν πετύχαινε, άλλαζε από man-to-man σε ζώνη, ο Ολυμπιακός είχε 6/8 σουτ στις επόμενες 9 επιθέσεις του (με 1 λάθος), τον ανάγκαζε να αλλάξει και πάλι. Ο Σπανούλης είχε 10 πόντους με 3 ασίστ στην 1η περίοδο, ο Λοτζέσκι είχε 5/6 σουτ και 3/4 βολές στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε βάλει πλώρη να συντρίψει τους Ισπανούς. Είχε 59 πόντους στο ημίχρονο, έτρεξε ένα 0-11 για το 40-70 με 6:20 για την 3η περίοδο, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε, για να ανασάνει και ο Σκαριόλο, που δεν πρέπει να έχει πει περισσότερα μπινελίκια μαζεμένα σε μία ώρα στη ζωή του, σε κάθε τάιμ άουτ ωρυόταν στους παίκτες του, αλλά φαινόταν ότι στο παρκέ μόνο αν ήθελε ο Ολυμπιακός θα μειωνόταν η διαφορά.

Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε περισσότερα ριμπάουντ, 15-19, είχε 9/13 τρίποντα και 13/22 δίποντα, με τη Λαμποράλ να έχει 2/10 τρίποντα και 10/25 δίποντα, με τις ασίστ να είναι 5-11. Ο φρενήρης ρυθμός που επέβαλαν οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Σκαριόλο, που από νωρίς περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου στο ματς.

Στο τέλος του ματς ο Ολυμπιακός είχε 52% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα (22/42, 11/21 αντίστοιχα), η Λαμποράλ 42% και 20%. Τα ριμπάουντ ήταν 32-40 (9-7 τα επιθετικά), οι ασίστ 11-18, τα λάθη 10-11 και τα κλεψίματα 4-8. Στα τελευταία 15 λεπτά του ματς ο Ολυμπιακός ξεκάθαρα είχε σβήσει εντελώς τις μηχανές, δεν ασχολήθηκε με το παιχνίδι και είχε το μυαλό του στη συνέχεια.

Σε ατομικό επίπεδο ο Ολυμπιακός είχε τον Σπανούλη σε πολύ καλή μέρα, τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 7 ασίστ (3 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ) σε 24 λεπτά συμμετοχής, ο Λοτζέσκι είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Περπέρογλου 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σλούκας 9 πόντους και 3 ασίστ, ο Ντάνστον 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Πρίντεζης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Απ’ την άλλη, την άμυνα του Ολυμπιακού μπόρεσε να προβληματίσει μόνο ο Νοτσιόνι που πάλευε μόνος του στην αρχή, ίσως λίγο και ο Ερτέλ. Ο πρώτος είχε 11 πόντους με 4/8, ο δεύτερος 12 πόντους με 5/9, ενώ και ο Γέλινεκ είχε 12 πόντους στο δεύτερο ουσιαστικά ημίχρονο. Ο Ντιοπ είχε 10 πόντους στο τέλος του ματς, ενώ ο Μαϊνόλντι είχε 0/9 σουτ άποντος, ο Χάμιλτον 0/5 σουτ, ο Χοτζ 0/4 σουτ, ο Πλάις 2/7, ο Κοζέρ 1/5, με την άμυνα του Ολυμπιακού να τους μπλοκάρει τελείως (οι 5 τους είχαν 3/30 σουτ συνολικά!).

Η πλάκα είναι ότι η Λαμποράλ μπήκε δυνατά στο ματς, με Ερτέλ, Νοτσιόνι και Πλάις έφτασε στο 10-4 μετά από τα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα. Και στα επόμενα 11 αγωνιστικά λεπτά σκόραρε μόλις 1 φορά εντός παιδιάς, με λέι απ του Κοζέρ (και 8 βολές), δεχόμενη 34 πόντους και επιμέρους 10-34, μέχρι το 20-38 του 14ου λεπτού.

Ο Σπανούλης με τον Πρίντεζη έδωσαν το έναυσμα, ο Λοτζέσκι σκόραρε για 3 πόντους για το 12-12, με τον Σπανούλη να φέρνει την ομάδα του στο 14-16. Νέο τρίποντο του Λοτζέσκι για το 14-19, άλλο ένα του Σπανούλη μετά από τάπα του Ντάνστον στην άμυνα, 14-22, με τον Ντάνστον να γράφει το 14-24, σερί 4-20 σε λιγότερο από 6 λεπτά για τον Ολυμπιακό!

Με τρίποντο του Σπανούλη άνοιξε και το 2ο δεκάλεπτο, ο Χοτζ απάντησε με 3/3 βολές, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος, με 0-6 από Μπέγκιτς και Πετγουέι πήγε στο 18-36 και το double score. Μετά από 4 πόντους του Λοτζέσκι ο Ερτέλ μείωσε σε 26-40, αλλά ο Πρίντεζης και ο Λοτζέσκι απάντησαν με τρίποντα για το 28-46. Ο Νοτσιόνι έφερε την ομάδα του για τελευταία φορά στο -14, τρίποντο για το 33-47, με τον Ολυμπιακό να απαντά με 0-8 μέσα σε 47 δευτερόλεπτα για το 33-55 και το +22.

Πρίντεζης και Σλούκας
έκλεισαν το ημίχρονο στο 38-59, με τον Γέλινεκ να βάζει 2/2 βολές στην επανάληψη, για να ακολουθήσει άλλο ένα σερί των πρωταθλητών Ευρώπης. Μέσα σε 2:18 αγώνα ο Ολυμπιακός έτρεξε 0-11 με τον Ντάνστον και τον Περπέρογλου να πετυχαίνουν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα για να φτάσει το ματς στο 40-70, εξοντώνοντας τους αντιπάλους του.

Ο Γέλινεκ με τον Ερτέλ κράτησαν τη Λαμποράλ σε αξιοπρεπή επίπεδα στην 3η περίοδο, με τον Ολυμπιακό μετά το 44-73 να αρχίζει να χαλαρώνει. Ένα 7-0 έφερε το ματς στο 51-73, ο Κόλινς απάντησε με τρίποντο με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-78. Ο Κόλινς έκλεψε και σκόραρε για το 53-80 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Σλούκας πέτυχε το 56-82, με τον Ολυμπιακό να σβήνει τις μηχανές εντελώς στη συνέχεια κάνοντας συντήρηση δυνάμεων και παίζοντας πολύ προσεκτικά και σίγουρα ούτε κατά διάνοια κοντά στο 100%.

Ο Ντιοπ με τον Ποέτα έτρεξαν ένα 10-0 για το 66-82 έχοντας πια μπει στο τελευταίο τετράλεπτο, με τον Περπέρογλου να γράφει το 68-87 λίγο αργότερα. Το τελευταίο καλάθι του ματς πέτυχε ο Ντάνστον, που στο τελευταίο λεπτό βρήκε… κίνητρο, στο μικροκαυγαδάκι του με τον Ντιοπ.

Με τη νίκη οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 2-2 και ακολουθούν δύο συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια με Μάλαγα και Εφές (που κέρδισε με το αδιανόητο τρίποντο του Πλάνινιτς την Παρασκευή), παιχνίδια τα οποία οι πρωταθλητές Ευρώπης πρέπει να κερδίσουν για να πάνε στο 4-2, να εδραιωθούν στην πρώτη τριάδα του ομίλου και να δουν με διαφορετικό ματς τη συνέχεια του Top-16 και το ντέρμπι με τον «αιώνιο» αντίπαλο για την 7η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-59, 53-78, 70-89.

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι (7ρ.), Νοτσιόνι 11 (2τρ. 4ρ.), Ποέτα 7 (1), Βαν Ούστρουμ 4, Χάμιλτον, Ντιοπ 10 (7ρ.), Χοτζ 7, Μαρτίνεζ, Πλάις 4 (4ρ.), Ερτέλ 12 (6ασ.), Γέλινεκ 12 (1), Κοζέρ 2 (4ρ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 3 (1), Ντάνστον 14 (3ρ.), Σπανούλης 13 (2τρ. 3ρ. 7ασ. 8κ.φ.), Περπέρογλου 11 (1τρ. 5ρ.), Σλούκας 9 (1τρ. 3ασ.), Κόλινς 5 (1), Σίμονς, Μπέγκιτς 4 (3ρ.), Πρίντεζης 9 (1τρ. 7ρ.), Μάντζαρης 1 (5ρ. 3ασ.), Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (3τρ. 6ρ.).