Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Εύκολη νίκη απ’ την άμυνα

Εύκολη νίκη απ’ την άμυνα

Για μία περίοδο κατάφερε η Μάλαγα να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, όσο δηλαδή χρειάστηκαν οι «ερυθρόλευκοι» για να ελέγξουν το παιχνίδι με την άμυνά τους. Τελικά, οι πρωταθλητές Ευρώπης κέρδισαν με 73-55, για να πάνε στο 3-2 μετά από 5 αγωνιστικές στο Top-16 της Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι, δεν τον επηρέασε ούτε η κακή βραδιά του Σπανούλη, για να ξεφύγει στην επανάληψη και να μην επιτρέψει στη Μάλαγα να πλησιάσει ξανά.

Προφανώς και το στατιστικό του αγώνα ήταν οι 2 πόντοι του Βασίλη Σπανούλη με 1/12 σουτ (1/8 δίποντα και 0/4 τρίποντα), σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Σπανούλης ό,τι κι αν δοκίμαζε δεν μπορούσε να σκοράρει και… έσπασε τα νεύρα του (αφού ο Ολυμπιακός κέρδιζε εύκολα για να… προστατεύσει εκείνα των υπολοίπων), φτάνοντας στο σημείο να γελάει όταν επιτέλους σκόραρε προς το τέλος με ντράιβ. Ο Σπανούλης στα 8 χρόνια που παίζει στην Ευρωλίγκα έχει μείνει μόνο μία ακόμη φορά στους 2 πόντους (αυτό είναι το αρνητικό του ρεκόρ), στο 3ο ματς με τη Σιένα στο 3ο ματς των πλέι οφς της σεζόν 2011-12, στις 28 Μαρτίου, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τότε με ίδιο σχεδόν σκορ με αυτό της Πέμπτης, 75-55. Στην ουσία το στατιστικό αυτό, οι 2 πόντοι του Σπανούλη σε συνδυασμό με το +18 του Ολυμπιακού, αποτελούν επίδειξη δύναμης του Ολυμπιακού στο ματς.

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε τον αγώνα, ανέβαζε τη διαφορά σε κάθε δεκάλεπτο μετά το πρώτο, επιτρέποντας 14, 10 και 14 πόντους στη Μάλαγα στα τρία τελευταία δεκάλεπτα του αγώνα. Στα ριμπάουντ είχε υπεροπλία, είχε ήδη 13 επιθετικά από το πρώτο ημίχρονο, τελείωσε το ματς με τόσα επιθετικά όσα αμυντικά είχαν οι Ισπανοί, 46-36 ήταν τα ριμπάουντ με 21-15 τα επιθετικά. Οι ασίστ ήταν 15-14, τα λάθη 11-13, με τον Ολυμπιακό να αναγκάζει τη Μάλαγα να σουτάρει με 32% στα δίποντα και αυτός ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που κρίθηκε τόσο εύκολα το ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 48% στα δίποντα και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα παρά τη μέτρια βραδιά από το τρίποντο, μόλις 24% με 5/21 σουτ (42% η Μάλαγα).

Στην άμυνα εξουδετέρωσαν τα περισσότερα όπλα των Ισπανών. Ο Βιδάλ είχε 0/3 σουτ άποντος, ο Γκρέιντζερ είχε 0/7 σουτ, ο Σουάρεθ είχε 0/4, ο Ντράγκιτς 2/10, ο Χετσχάιμερ 1/4, ο Τούλσον 2/6. Έτσι, ουσιαστικά έμειναν μόνο ο Στίματς με τον Κέινερ-Μέντλι, και οι δυο τους δεν θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ιδιαίτερο πρόβλημα, όσο καλοί κι αν ήταν. Έβαλαν 19 πόντους, πήραν 22 ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την πορεία του αγώνα.

Χαρακτηριστικό ότι απ’ όλη την ομάδα της Μάλαγα, μόνο ένας παίκτης είχε θετικό πρόσημο στη διαφορά πόντων όσο ήταν στο παρκέ, ο Κουζμίνσκας με +1, ενώ οι δύο καλύτεροί της είχαν από -7 ο καθένας. Αντιθέτως, ο «χειρότερος» επιθετικά του Ολυμπιακού, ο Σπανούλης, είχε +11 όσο ήταν στο παρκέ. Αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι παρά τις 11 άστοχες προσπάθειες, ο Σπανούλης απασχολούσε τόσο την άμυνα της Μάλαγα που διευκόλυνε αρκετά το παιχνίδι των συμπαικτών του. Αξίζουν μνείας και το +12 του Σλούκα σε 16 λεπτά, αλλά και το +11 του Κατσίβελη σε 8 λεπτά συμμετοχής.

Σε ατομικό επίπεδο ο Πρίντεζης ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού με 16 πόντους με 7/12 σουτ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Περπέρογλου και ο Ντάνστον ήταν επίσης πολύ καλοί. Ο Σίμονς έκανε τη διαφορά όσο έπαιζε, ενώ ο Λοτζέσκι ήταν και αυτός καλός. Το παιχνίδι είχε την ιδιαιτερότητα για τον Ολυμπιακό ότι από το ασόδυο πήρε ελάχιστους πόντους, Σπανούλης, Σλούκας, Μάντζαρης, Κατσίβελης, έβαλαν 10 πόντους συνολικά με 4/22 σουτ, αλλά οργανωτικά ήταν πολύ καλοί με 9 ασίστ και 3 λάθη.

Η Μάλαγα μπήκε καλά στο ματς, με Βάσκες, Κέινερ-Μέντλι και Ντράγκιτς προηγήθηκε με 6-9 με τον Σίμονς και τον Περπέρογλου να σκοράρουν για τον Ολυμπιακό. Μετά το καλάθι του Πρίντεζη, ο Βάσκες και ο Κέινερ-Μέντλι με καρφώματα έφεραν το ματς στο 8-13, με τον Κουζμίνσκας να γράφει το 10-15, κλείνοντας το εξάλεπτο του ματς που η Μάλαγα είχε τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός έκλεισε τους διαδρόμους, άρχισε να ελέγχει καλύτερα το αμυντικό ριμπάουντ, με τον Μάντζαρη και τον Σλούκα πλησίασε σε 15-17 για να φέρει το ματς στην ισοπαλία ο Περπέρογλου. Ο Πετγουέι έφερε μπροστά την ομάδα του με 19-17 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, με τον Στίματς και τον Τούλσον να απαντούν για το 22-24.

Ο Πρίντεζης κέρδιζε τις περισσότερες μάχες στη ρακέτα και έγραψε το 26-24 και με τρίποντο το 29-26, ενώ όταν ο Ντάνστον έγραφε το 32-28, κλείσαμε ένα πεντάλεπτο στο οποίο οι δυο τους είχαν βάλει 13 πόντους για τον Ολυμπιακό, σε ένα 13-6 των «ερυθρολεύκων» στο διάστημα αυτό. Ο Μπέγκιτς με ωραία ενέργεια από κοντά έφερε τον Ολυμπιακό στο 34-29, για να κλείσει λίγο αργότερα ο ίδιος το ημίχρονο στο 37-31.

Ως τότε ο Ολυμπιακός είχε 3/11 τρίποντα, αλλά τα ριμπάουντ ήταν 25-17 με τα επιθετικά στο 13-7 και ξεκάθαρα στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Αυτό συνεχίστηκε στην 3η περίοδο παρότι ο Ολυμπιακός έκανε 2:30 για να σκοράρει.

Το κατάφερε με τον Περπέρογλου για το 40-33, και αφού ως τότε είχε επιτρέψει μόλις ένα καλάθι η Μάλαγα δεν μπόρεσε να αλλάξει τη μοίρα της. Πλησίασε με τον Κουζμίνσκας για τελευταία φορά στους 5 πόντους, 40-35, αλλά ο Μπέγκιτς απάντησε και ο Πρίντεζης με τάπα και λέι απ έγραψε το 44-35. Ο Κουζμίνσκας σκόραρε και πάλι για το 44-38, με τον Περπέρογλου να απαντά πολύ γρήγορα για το 46-38 και τον Πλάθα να αποσύρει τον Λιθουανό, χάνοντας ταυτόχρονα και την επαφή με το σκορ.

Ο Ντάνστον έγραψε καλάθι και φάουλ, ο Σπανούλης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς για το 51-38 και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πλέον διψήφια διαφορά με τη Μάλαγα να βάζει 7 πόντους στα πρώτα 9 λεπτά της 3ης περιόδου με 3/14 σουτ και 5 λάθη στο διάστημα αυτό και πριν ο Χετσχάιμερ με τρίποντο μειώσει σε 53-41.

Ο Κόλινς έκλεισε με βολές την 3η περίοδο στο +14 για τον Ολυμπιακό με τη μικρότερη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο να είναι 13 πόντοι για τους «ερυθρολεύκους» που δεν απειλήθηκαν καθόλου. Λοτζέσκι και Πρίντεζης έφεραν το ματς στο 59-41 με τον Αμερικανό να πετυχαίνει τους πρώτους του εντός παιδιάς πόντους στο ματς για να γράψει ο ίδιος πιο μετά το 61-41.

Ο Στίματς μείωσε στους 16 πόντους, αλλά η Μάλαγα φαινόταν ότι… δεν το πίστευε ότι μπορεί να γυρίσει αυτό το ματς, με τον Ούρτασουν να γράφει τρίποντο για το 62-48. Μετά το καλάθι του Ντάνστον, ο Γκρέιντζερ έριξε τη διαφορά στους 14 πόντους ξανά, 64-50, ενώ στο 2:37 ο Ούρτασουν με τρίποντο έφερε το ματς στο 66-53. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο συνεχόμενες άμυνες που οδήγησαν σε λάθος της Μάλαγα, ένα κάρφωμα του Ντάνστον (5/5 εντός παιδιάς στο ματς) κι ένα τρίποντο του Κατσίβελη για το 71-53 στα 49 δευτερόλεπτα. Ο Κουζμίνσκας μείωσε με βολές, ο Μπαρτζώκας έδωσε εντολή ο Ολυμπιακός να σουτάρει στην τελευταία επίθεση (για τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος όσο δύσκολο κι αν φαντάζει τέτοιο σενάριο) και ο Πρίντεζης με επιθετικό ριμπάουντ και χουκ έγραψε το τελικό 73-55.

Πρώτη αποστολή από τα δύο συνεχόμενα εντός έδρας εξετελέσθη με επιτυχία για τον Ολυμπιακό, που τώρα έχει μπροστά του την Αναντολού Εφές, την οποία και επιβάλλεται να κερδίσει για να πάει στο 4-2. Περιθώρια ήττας μέσα στο ΣΕΦ δεν υπάρχουν και οι «ερυθρόλευκοι» το ξέρουν. Η επόμενη μάχη, πάντως, θα έρθει μετά από διακοπή μίας εβδομάδας για την Ευρωλίγκα, στις 13 Φλεβάρη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-31, 55-41, 73-55.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 3 (3ρ.), Ντάνστον 12 (6ρ. 2κ.), Σπανούλης 2 (3ασ.), Περπέρογλου 11 (1τρ. 3ρ. 2κλ.), Σλούκας 2 (4ρ.), Κόλινς 2, Σίμονς 6 (5ρ.), Μπέγκιτς 6 (3ρ.), Πρίντεζης 16 (2τρ. 6ρ.), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 7 (5ρ. 3ασ.).

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Βιδάλ, Ούρτασουν 8 (2), Σουάρεθ (3ασ.), Γκρέιντζερ (3ασ.), Βάσκες 4, Τούλσον 5 (1τρ. 3ασ.), Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 5 (1τρ.), Χετσχάιμερ 4 (1), Κέινερ-Μέντλι 11 (8ρ.), Στίματς 8 (14ρ.).