Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Τώρα πρέπει να δείξει χαρακτήρα

Τώρα πρέπει να δείξει χαρακτήρα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα με 70-58 για τη 10η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας και, πλέον, έχει μπροστά του ένα μικρό βουνό να ανέβει αν θέλει να βρεθεί στα προημιτελικά. Οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να κάνουν το 4/4 στα εναπομείναντα παιχνίδια τους για να πάρουν την πρόκριση για την οκτάδα και ελπίζουν σε αυτά τα ματς να έχουν τον Βασίλη Σπανούλη, που τόσο τους έχει λείψει εδώ και 3 εβδομάδες, αλλά και τον Γιώργο Πρίντεζη που δεν έπαιξε στο ματς με τους Ισπανούς.

Αυτή τη στιγμή ο Ολυμπιακός είναι στην 5η θέση με 4-6, έχοντας Παναθηναϊκό, Μάλαγα και Φενέρ από πάνω του στο 5-5. Με τη Φενέρ έχει το πλεονέκτημα, με τη Μάλαγα θα το έχει ούτως ή άλλως αν την κερδίσει, ενώ για να το έχει και με τον Παναθηναϊκό θα πρέπει να κερδίσει με 5 πόντους. Πάντως, μόνο εύκολη δεν είναι η αποστολή του με 2 εντός και 2 εκτός έδρας παιχνίδια μπροστά του, θα πρέπει να δείξει χαρακτήρα, τον χαρακτήρα που δεν έχει δείξει ως τώρα το 2014.

Με τον Σπανούλη παροπλισμένο ο Ολυμπιακός έχει 0-3 στην Ευρωλίγκα, στην Ισπανία αντιμετώπιζε την αήττητη Μπαρτσελόνα και είναι αλήθεια ότι παραιτήθηκε αρκετά εύκολα ή, μάλλον, ηττήθηκε αρκετά εύκολα. Οι απουσίες είναι σίγουρα δικαιολογία, αλλά ο Ολυμπιακός δείχνει να μην μπορεί να αποδώσει στα υψηλά στάνταρ που έχει συνηθίσει τους φίλους του εδώ και κάποια χρόνια.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε το ματς για ένα ημίχρονο, αλλά το γεγονός ότι απ’ όλη την περιφέρειά του μόνο ο Μάντζαρης έδειχνε να βρίσκεται στο γήπεδο σίγουρα του κόστισε. Δεν γίνεται με τον Σπανούλη τραυματία να μην υπάρχει ούτε ένας άλλος να πάρει την ομάδα στις πλάτες του, τη στιγμή, μάλιστα, που το κενό του Σπανούλη είναι εξ ορισμού δυσαναπλήρωτο.

Ο Περπέρογλου έπαιξε 24 λεπτά και είχε 0/8 σουτ, ο Σλούκας 23 και είχε 2/5 και 3 λάθη, ο Κόλινς 8 και είχε 1/4, ο Κατσίβελης 7 και είχε 1/2, ο Λοτζέσκι 25 και είχε 3/10 σουτ και 3 λάθη. Κανείς τους δεν έκανε πάνω από… 2 ranking, αυτό του Κατσίβελη. Μόνο ο Μάντζαρης έδειξε να πιστεύει το ματς, ή τουλάχιστον να το παλεύει, αλλά επιθετικά κι αυτός δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, σε 34 λεπτά είχε 4 πόντους με 1/4, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Κοιτώντας και τις διαφορές πόντων στο ματς, ο Ολυμπιακός ήταν στο -22 με τον Σλούκα στο παρκέ, στο -11 με τον Περπέρογλου, στο -13 με τον Σίμονς, στο -5 με τον Σερμαντίνι, στο -9 με τον Πετγουέι, ενώ θετικό πρόσημο είχαν μόνο ο Ντάνστον, +6, και ο Λοτζέσκι, +3.

Ο Ολυμπιακός έχασε τόσο εύκολα ένα παιχνίδι στο οποίο ο Ναβάρο είχε 3/10 σουτ, ο Παπανικολάου έμεινε στους 3 πόντους με 1/3, ο Ντόρσεϊ δεν σούταρε καν, ο Νάχμπαρ έμεινε άποντος. Ουσιαστικά, Όλεσον, Λόρμπεκ και Τόμιτς έκαναν όλη τη ζημιά, με τον τελευταίο να κάνει ό,τι θέλει στη ρακέτα του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός είχε 41% στα δίποντα και 26% στα τρίποντα (52% και 39% τα αντίστοιχα ποσοστά της Μπαρτζελόνα), με τα ριμπάουντ να είναι 32-38 (10-14 τα επιθετικά), οι ασίστ 17-14, τα λάθη 12-16.

Ο Ντάνστον ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού, σε 27 λεπτά είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ με 6/10 σουτ και 6/6 βολές, ενώ ο Πετγουέι είχε 17 πόντους με 5/10 σουτ και 7 ριμπάουντ σε 30 λεπτά.

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός κράτησε την Μπαρτσελόνα στα μέτρα του, με Ντάνστον και Σερμαντίνι πήγε στο 6-8, για να απαντήσουν Χουέρτας και Τόμιτς για το 12-8. Ο Πετγουέι απάντησε, αλλά ο Χουέρτας και ο Πούλεν έφεραν την Μπαρτσελόνα στο 18-13 στο τέλος της περιόδου. Ο Κόλινς και ο Πετγουέι μείωσαν σε 18-17, με τον Λοτζέσκι να σκοράρει για να φέρει τον Ολυμπιακό μπροστά με 18-19.

Ένα ξέσπασμα του Ναβάρο στο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου έγραψε το 24-19, με τον Τόμιτς να καρφώνει για το 27-21 των Ισπανών. Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στην επίθεση σκοράροντας μόλις 2 πόντους σε 6:55, με τον Λόρμπεκ να σκοράρει τρίποντο για το 30-21 και τη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά στο ματς. Ο Ντάνστον έβαλε 4 μαζεμένους πόντους για το 30-25 στο τελευταίο λεπτό του ματς, με τον Ναβάρο να απαντά για ο 33-25 και τον Ντάνστον να γράφει το 33-27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός είχε 12/31 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Μπαρτσελόνα 13/31, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στα τρίποντα, 1/7 οι «ερυθρόλευκοι» και 3/11 η Μπαρτσελόνα. Τα ριμπάουντ ήταν 21-17, με τα λάθη στο 8-8.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στην 3η περίοδο με τον Ολυμπιακό να μένει από δυνάμεις κάποια στιγμή. Ο Πετγουέι και ο Λοτζέσκι με τρίποντα έφεραν το ματς στο 35-35, με τον δεύτερο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 35-37. Ο Λόρμπεκ απάντησε με τρίποντο για το 38-37, με τον Σερμαντίνι να δίνει στον Ολυμπιακό το τελευταίο του προβάδισμα στο ματς.

Η Μπαρτσελόνα απάντησε με Λόρμπεκ, Τόμιτς και Όλεσον για το 50-42, με τον τελευταίο να γράφει δύο συνεχόμενα τρίποντα, με ένα λάθος του Σλούκα στο ενδιάμεσο. Ο Ολυμπιακός και πάλι είχε κολλήσει στην επίθεση, με τον Πούλεν να γράφει το 55-44 στο τέλος της περιόδου, το επιμέρους σκορ των Ισπανών ήταν 17-5 στο δεύτερο 5:51 της περιόδου.

Μετά το καλάθι του Πούλεν για το 57-44, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κατεβάσει το ρυθμό, κράτησε την Μπαρτσελόνα άποντη για περίπου 4 λεπτά, αλλά στο ίδιο διάστημα έτρεξε απλώς ένα 0-3 για το 57-47. Ο Τόμιτς και ο Όλεσον σκόραραν για το 62-49, ενώ ο Όλεσον είχε πια βρει ρυθμό, με το 4ο του τρίποντο έγραφε το 65-49. Τη διαφορά κράτησε στους 16 πόντους ο Αμπρίνες με κάρφωμα 2:26 πριν το τέλος, 67-51, με τον Ολυμπιακό στο τελευταίο λεπτό να μειώνει με Κατσίβελη και Μάντζαρη σε 67-56, πριν Παπανικολάου και Πετγουέι κλείσουν το ματς στο 70-58.

Όσο εύκολα κι αν ήρθε η ήττα, όσο απογοητευτική κι αν ήταν η εμφάνιση του Ολυμπιακού, η ήττα στη Βαρκελώνη δεν στοίχισε βαθμολογικά στους «ερυθρολεύκους», αφού τα σημαντικά έπονται. Την ερχόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός αγωνίζεται με την Λαμποράλ Κούτσα και θέλει οπωσδήποτε τη νίκη στην έδρα του, για να συνεχίσει να έχει ελπίδες πρόκρισης. Η χρονιά είναι πια στην κόψη του ξυραφιού με τους «ερυθρολεύκους» να χρειάζονται 4/4 νίκες στο εξής και ο πρωταθλητής Ευρώπης θα πρέπει τώρα να δείξει την «die hard» νοοτροπία που είχε τα τελευταία 2 χρόνια, μιας και δεν υπάρχουν περιθώρια για άλλες απώλειες.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 33-27, 55-44, 70-58.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πούλεν 8 (2), Ντόρσεϊ (5ρ.), Σάδα, Χουέρτας 7 (3ρ. 5ασ.), Αμπρίνες 3, Ναβάρο 7 (1), Τοντόροβιτς, Παπανικολάου 3 (1), Όλεσον 15 (4), Λόρμπεκ 13 (2), Νάχμπαρ, Τόμιτς 14 (11ρ. 3ασ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 17 (3τρ. 7ρ.), Σερμαντίνι 3 (5ρ.), Ντάνστον 18 (6ρ.), Περπέρογλου (3ρ.), Σλούκας 4 (3ασ.), Κόλινς 2, Σίμονς, Μάντζαρης 4 (1τρ. 8ρ. 5ασ.), Κατσίβελης 2, Λοτζέσκι 7 (3ρ.).