Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήττα στη Βαρκελώνη, σωτηρία στην Πόλη!

Ήττα στη Βαρκελώνη, σωτηρία στην Πόλη!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα με 84-62 για τη 12η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας για να βρεθεί στο 6-6, αλλά την ίδια ώρα δεν θα μπορούσε να περιμένει καλύτερα νέα από την Τουρκία, όπου η Φενέρμπαχτσε στο ματς της χρονιάς (γι’ αυτήν) ηττήθηκε από την Αρμάνι. Έτσι οι «πράσινοι» είδαν την αποστολή τους να διευκολύνεται απίστευτα, αφού αν κερδίσουν τη Μάλαγα την ερχόμενη εβδομάδα, θα κλειδώσουν θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ακόμα καλύτερο για τον Παναθηναϊκό είναι ότι με την ήττα της Μάλαγα από τον Ολυμπιακό, δεν χρειάζεται καν τη διαφορά από τους Ισπανούς, του φτάνει μόνο η νίκη στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα τελικό, στον οποίο πρέπει να δείξει τον χαρακτήρα που τόσες φορές έχει στο παρελθόν δείξει στα κρίσιμα παιχνίδια. Στην ουσία, πλέον, το αυτονόητο είναι αυτό που πρέπει να κυνηγήσει ο Παναθηναϊκός, μια εντός έδρας νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έχει 5-7 στον όμιλο, για να μπει στα προημιτελικά. Το παιχνίδι δεν γίνεται… πιο εύκολο στα λόγια, η ήττα θα ισοδυναμεί σχεδόν με καταστροφή για τους «πρασίνους», που θα πρέπει να παίξουν πολύ καλύτερα απ’ ότι στη Βαρκελώνη την Παρασκευή.

Εκεί ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε πλήρως από την Μπαρτσελόνα, μπόρεσε να μείνει μέσα στο ματς ουσιαστικά για λιγότερο από ένα ημίχρονο, με τους «μπλαουγκράνα» να πηγαίνουν στο 12-0 χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Καλό παιχνίδι δεν έκανε ουσιαστικά κανένας (και πώς άλλωστε να το πει κάποιος αυτό όταν χάνεις με 22 πόντους), ο Διαμαντίδης ήταν καλούτσικος με 12 πόντους και 4 ασίστ με 4/4 εντός παιδιάς, αλλά 3 πόντοι και 3 ασίστ ήρθαν μετά που η διαφορά είχε πάει στους 14 πόντους, ενώ όσο το ματς ήταν σε μονοψήφια επίπεδα έκανε και 4 λάθη.

Και όταν με τέτοια απόδοση ήταν απ’ τους καλύτερους του Παναθηναϊκού (μετά τον Ούκιτς), καταλαβαίνει κανείς γιατί έφυγε το ματς τόσο εύκολα από τα χέρια της ομάδας του Αλβέρτη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ούκιτς με 13 πόντους και 5/12 σουτ και ο μόνος που πάλευε στο 3ο δεκάλεπτο, ενώ από εκεί και πέρα ο Γκιστ είχε 9 πόντους με 4/6 αλλά 1 ριμπάουντ, ο Λασμ 9 πόντους με 3/7 και 2 ριμπάουντ, ο Φώτσης 3 πόντους με 1/3 και 1 ριμπάουντ.

Αναφέρω τα ριμπάουντ γιατί ήταν ένα από τα σημεία που έκριναν το ματς, η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε σε αυτά, 43-32 με υπερδιπλάσια επιθετικά 15-7, ενώ οι ασίστ ήταν 19-9 και τα λάθη 8-13. Πέραν αυτών ο Ράιτ έμεινε άποντος με 0/6 σουτ χωρίς ασίστ, ο Μασιούλις είχε 2 πόντους με 1/4, ο Κάρι 2 με 1/5 και ο Μπράμος 6 με 2/5.

Από τους Ισπανούς ο Αμπρίνες δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα, σε 17 λεπτά είχε 15 πόντους με 6/11 σουτ, ενώ ο Τόμιτς έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Σάδα να έχει 2 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Λόρμπεκ 15 πόντους με 6/8 σουτ. Ο Λόρμπεκ ήταν ο καλύτερος του γηπέδου στη διαφορά πόντων σε 23 λεπτά είχε +20 με αυτόν στο παρκέ η Μπαρτσελόνα, ενώ ο Ναβάρο είχε +14, ο Τόμιτς +10, ο Πούλεν +12, ο Αμπρίνες +11.

Απ’ την άλλη, ο Λασμ είχε -17, ο Ούκιτς -15, ο Διαμαντίδης -14, ο Μασιούλις με τον Φώτση από -13, ο Μπράμος -10 και κανείς από τον Παναθηναϊκό δεν είχε θετικό πρόσημο στη διαφορά πόντων.

Στα ποσοστά ευστοχίας, η Μπαρτσελόνα σούταρε με 58% στα δίποντα και 32% στα τρίποντα, με τον Παναθηναϊκό να έχει 44% και 33% αντίστοιχα με τους Ισπανούς να έχουν 71 σουτ εντός παιδιάς και 15 βολές και τον Παναθηναϊκό 59 σουτ και 10 βολές. Αυτό που σε άλλο σημείο της σεζόν θα έπρεπε να προβληματίσει τον Παναθηναϊκό είναι ότι άφησε τον αγώνα από τα χέρια του πάρα πολύ εύκολα, αφού από τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα πήγε σε διψήφια διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να επανέλθει ούτε για ένα λεπτό. Όμως, με το πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς μπροστά του, το μόνο που έχει να κάνει είναι να αφήσει πίσω του τη Βαρκελώνη και να συγκεντρωθεί στο πώς θα πάρει το ροζ φύλλο απέναντι στη Μάλαγα.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ούκιτς να βάζει τους πρώτους 7 πόντους του Παναθηναϊκού για το 4-7, με τους «πράσινους» παρά τις προσπάθειες από Λόρμπεκ και Τόμιτς, να μένουν μπροστά στο πρώτο πεντάλεπτο, Παπανικολάου και Μπράμος έγραψαν το 10-11. Ο Διαμαντίδης και ο Μπατίστ έφεραν το ματς στο 11-15, με τον Παπανικολάου να απαντά με τρίποντο και το δεκάλεπτο να κλείνει έτσι, χωρίς η Μπαρτσελόνα να έχει πάρει σε κάποιο σημείο το προβάδισμα.

Το έκανε με τον Σάδα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με Διαμαντίδη και Μπατίστ για το 18-22. Κάπου εκεί, 7 λεπτά πριν το ημίχρονο, χάθηκε ο έλεγχος του αγώνα για τους «πρασίνους», τα τρίποντα από Λόρμπεκ και Όλεσον έφεραν τον αγώνα στο 26-24, με τον Αμπρίνες και τον Πούλεν να γράφουν το 33-27. Ο Ούκιτς απάντησε, αλλά ο Τόμιτς με τον Πούλεν έφεραν τον αγώνα στο 38-29 με 2:12 για το ημίχρονο. Ο Λασμ μείωσε στους 7 πόντους για τελευταία φορά, αλλά το τρίποντο του Ναβάρο έκλεισε το πρώτο μέρος με τη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά για τους Ισπανούς, 42-32.

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έτσι άνοιξε και το δεύτερο ο Ναβάρο, τρίποντο για το 45-32, ενώ ένα ακόμα δικό του καλάθι έφερε το ματς στο 47-32. Ο Ούκιτς και ο Μπράμος μείωσαν σε 47-36, με τον Λόρμπεκ να απαντά για το 52-38. Ο Τόμιτς και ο Λόρμπεκ έδειχναν ασταμάτητοι, έφεραν το ματς στο 58-43 μετά το τρίποντο του Φώτση, ενώ από τον Ντόρσεϊ και τον Χουέρτας η διαφορά ανέβηκε περισσότερο στο 64-43 και το +21.

Ο Μπατίστ σκόραρε τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου, και ο Μασιούλις μείωσε σε 64-48, αλλά μέσα σε 45 δευτερόλεπτα η Μπαρτσελόνα ήταν ξανά πάνω από τους 20 πόντους, με Νάχμπαρ και Αμπρίνες για το 69-48. Ο Γκιστ μείωσε σε 69-52, με τον Αμπρίνες να απαντά και πάλι ως το 74-54. Ο Γκιστ και ο Λάμπε έφεραν το ματς στο 76-57, με τον Αμπρίνες να κρατά την ομάδα του μακριά, τρίποντο για το 81-59. Ένα ακόμα τρίποντο του Πούλεν έφερε το ματς στο 84-59 και το +25 για πρώτη φορά, με τον Διαμαντίδη να μειώνει στην εκπνοή.

Μπροστά για τον Παναθηναϊκό υπάρχει μόνο το ματς με τη Μάλαγα και τίποτα άλλο. Ουσιαστικά, όλη η σεζόν περνά από αυτό το παιχνίδι του ΟΑΚΑ, αφού για τις ομάδες που πρωταγωνιστούν στην Ευρωλίγκα, η πρόκριση στα προημιτελικά είναι το πρώτο ορόσημο που ξεχωρίζει μια επιτυχημένη από μια αποτυχημένη ευρωπαϊκή πορεία. Οι «πράσινοι» δεν έχουν εύκολο έργο, θα πρέπει να δείξουν μεγαλύτερες αντιστάσεις απ’ ότι στην Ισπανία, αλλά είναι ένα ματς που μπορούν και οφείλουν να το πάρουν, και ένα ματς που θα τους στείλει στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 42-32, 64-46, 84-62.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Πούλεν 8 (2), Ντόρσεϊ 5 (3ρ.), Σάδα 2 (6ρ. 5ασ.), Χουέρτας 4 (4ρ.), Αμπρίνες 15 (3τρ. 4ρ.), Ναβάρο 8 (2τρ. 2ασ.), Παπανικολάου 6 (1τρ. 4ρ.), Όλεσον 3 (1τρ. 3ασ. 2κ.), Λόρμπεκ 15 (1), Λάμπε 4, Νάχμπαρ 3, Τόμιτς 11 (9ρ.).

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 6 (5ρ.), Κάρι 2 (3ρ. 2ασ.), Μπατίστ 7 (1τρ. 4ρ.), Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 13 (2ασ.), Λάσμ 9, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 11 (2τρ. 4ασ.), Γκιστ 9 (1τρ. 2κλ.), Μασιούλις 2 (6ρ.), Ράιτ 1.