Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Δείχνουν τα δόντια τους ΤΣΣΚΑ, Μπαρτσελόνα, Σιένα!

Δείχνουν τα δόντια τους ΤΣΣΚΑ, Μπαρτσελόνα, Σιένα!

Σκληρές μάχες στη 2η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Η Καντού κέρδισε με 79-78 τη Ζαλγκίρις, μετά από απίστευτο θρίλερ που κρίθηκε σε άστοχο σουτ του Πόποβιτς από το κέντρο, με το βίντεο (στο άρθρο) να αξίζει να το παρακολουθήσετε. Η Φενέρ κέρδισε με 65-63 την Αρμάνι με άστοχο τρίποντο του Φώτση στην εκπνοή, ενώ η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Τελ Αβίβ στην 4η περίοδο με 57-71 τη Μακάμπι.

Περίπατος για την ΤΣΣΚΑ, διέσυρε 96-68 την Εφές, την πλάκα της έκανε η Σιένα στη Μαδρίτη, 69-88 τη Ρεάλ με τρομερό ΜακΚάλεμπ. Τέλος, η Μπιλμπάο απέκτησε ελπίδες πρόκρισης, κερδίζοντας με 85-70 τη Μάλαγα.

Όμιλος E

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Εφές Πίλσεν 96-68 (48-36)

Κιριλένκο 15π. 8ρ. 2ασ. 6κ.φ., Χριάπα 11π. 3ρ. 8ασ. 2κλ., Τεόντοσιτς 13π. 3ασ., Κρστιτς 14π. 5ρ. 3κ.φ., Σβεντ 11π. 4ασ. // Βούγιατσιτς 21π. 6κ.φ., Μπάρατς 15π. 4κ.φ.

Ούτε καν την πλάκα της δεν έκανε η ΤΣΣΚΑ με την Εφές στη Μόσχα. Οι Τούρκοι άντεξαν μια περίοδο όλη κι όλη και μετά κατέρρευσαν, υποτάχτηκαν πλήρως στους αντιπάλους τους και έχασαν με σχεδόν 30 πόντους διαφορά. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 23-21 για την ΤΣΣΚΑ κι ενώ το πράγμα είχε πάει πολύ γρήγορα, η Εφές έδειχνε ικανή να μείνει κοντά. Όχι όμως. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με σερί 20-4 για την ΤΣΣΚΑ, η διαφορά πήγε στους 18 πόντους, 43-25 από τον Σισκάουσκας, και το ματς είχε τελειώσει εκεί.

Το ημίχρονο έκλεισε στο -12 για την Εφές, αλλά πολύ γρήγορα στην 3η περίοδο η διαφορά είχε πάει ξανά στους 20 πόντους, με την ΤΣΣΚΑ να κλείνει ένα απίστευτο 16-2 σε ελάχιστο χρονικό διάστημα (σε 4 λεπτά) για να φτάσει στο 64-38 και το +26. Η συνέχεια ήταν διαδικαστική, να φανταστείτε ο Καζλάουσκας έβαλε μέχρι και τον Λαβρίνοβιτς στο παρκέ (για να κάνουμε και λίγη πλάκα…). Η Εφές μείωσε στους 18, αλλά ήταν φανερό ότι μόλις πατούσε το πόδι στο γκάζι η ΤΣΣΚΑ χανόταν στον ορίζοντα. Έτσι κι έγινε στο 4ο δεκάλεπτο με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς, να φτάνει στους 30 πόντους από το τρίποντο του Μεχία (96-66) για να σκοράρει στο τέλος ο Βούγιατσιτς για το 96-68.

Όπως φαίνεται η ΤΣΣΚΑ θα κάνει την πλάκα της στον όμιλο, καθώς προς το παρόν δεν μοιάζει να μπορεί να χτυπηθεί. Ας περιμένουμε και τα δύο ματς με τη Γαλατά, αλλά είναι πολύ πιθανό μετά την 4η αγωνιστική οι Ρώσοι να έχουν κλείσει ήδη και την πρώτη θέση του ομίλου.

Όμιλος F

Ρεάλ Μαδρίτης – Μοντεπάσκι Σιένα 69-88 (34-47)

Ρέγιες 17π. 15ρ. 5κ.φ., Κάρολ 12π. 5ρ. 5κ.φ., Λιουλ 8π. 3ρ. 4κ.φ. // ΜακΚάλεμπ 25π. 3ρ. 6ασ. 8κ.φ., Άντερσεν 11π. 7ρ., Λαβρίνοβιτς 16, Θόρντον 8π. 4ρ. 4ασ., Ζήσης 3π. 1ρ. 3ασ. (0/1δ. 1/1τρ.)

Κι ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης… χαιρόταν που ανέβαινε, έπαιζε όλο και καλύτερα και έδειχνε ικανή για το φάιναλ φορ, ήρθε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Σιένα. Οι Ιταλοί μπήκαν σαν φορτηγό τρένο στο παρκέ, παρέσυραν τους αντιπάλους τους σε έναν φρενήρη ρυθμό, έβαλαν 31 πόντους και μετά έδειξαν στη Ρεάλ ότι είναι αδύνατο να τους πιάσει άπαξ και ξεφύγουν.

Από νωρίς ο ΜακΚάλεμπ έδειξε σε απίστευτη ημέρα, πήγε την ομάδα του μετά το 8-6 σε ένα τρομερό σερί 0-14 ως το 8-20. Η Ρεάλ δεν μπορούσε να συγκρατήσει το κύμα και με κολλητά τρίποντα από ΜακΚάλεμπ και Λαβρίνοβιτς η Σιένα πήγε στο 11-26, για να συνεχίσει έτσι και να πάει με αιφνιδιασμό του ΜακΚάλεμπ στο 13-31 λίγο πριν την πρώτη διακοπή. Ο τρομερός Αμερικανός είχε 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και η Ρεάλ ήταν ήδη στο καναβάτσο.

Ό,τι κι αν προσπάθησε στη συνέχεια η Ρεάλ δεν έπιασε. Το ματς πολύ γρήγορα πήγε στους 20 πόντους, 20-40 από τον Ρακόσεβιτς, για να κλείσει το ημίχρονο με 34-47 μετά από σερί 8-2 της Ρεάλ. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους στην 3η περίοδο, μάλιστα η Σιένα έτρεξε ένα 0-9 για να προηγηθεί με 36-56 μόλις η Ρεάλ μείωσε στους 11. Η διαφορά ήταν στους 17 στο 30ο λεπτό, αλλά ένα 10-0 των Μαδριλένων με τον Ρέγιες να παλεύει μόνος του τους έφερε στο 58-68 και έδειξε ότι ίσως είχαμε αγώνα στο τέλος.

Όμως, 4 μαζεμένοι πόντοι του ΜακΚάλεμπ και μια καλή άμυνα είχαν ως αποτέλεσμα να πάει το σκορ στο 61-76 και η Ρεάλ να κυνηγά πια τη διαφορά, η οποία τελικά έκατσε στο -19, αφού η Σιένα δεν χαλάρωσε ούτε στιγμή. Η ήττα των Μαδριλένων σημαίνει ότι πια είναι αουτσάιντερ για την πρωτιά, με τη δεύτερη θέση να δείχνει… ΤΣΣΚΑ στα προημιτελικά!

Μπιλμπάο – Ουνικάχα Μάλαγα 85-70 (36-34)

Μουμπρού 18π. 7ρ. 5ασ. 4κ.φ., Βασιλειάδης 19π. 1ρ. 1ασ. 1κλ. 3κ.φ (4/7δ. 2/7τρ. 5/5β.), Μαυροειδής 11π. 11ρ. 1κ. (5/6δ. 1/2β.), Τζάκσον 14π. 3ρ. // Φιτς 17π. 5ρ. 6κ.φ., Φριλαντ 18π. 3ρ., Πέριτς 11π. 4ρ. 3κ.φ.

Ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα
στην ισπανική μάχη με τη Μάλαγα να μην αντέχει στην επανάληψη και μοιραία να χάνει εύκολα τον αγώνα στο τέλος. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μάλαγα μπήκε με 2-6, για να πάει ψηλά το σκορ, να προσπεράσει η Μπιλμπάο με τρίποντο του Βασιλειάδη στο 17-15 και να λήξει το δεκάλεπτο 22-17. Η διαφορά πήγε στο +6 για την Μπιλμπάο στη 2η περίοδο (27-21), αλλά γρήγορα η Μάλαγα ισοφάρισε, 34-34, για να πάει στο -2 στην ανάπαυλα.

Ως και το τέλος της 3ης περιόδου η Μάλαγα έδειχνε ότι είχε απάντηση στον επιθετικό οίστρο Βασιλειάδη και Μαυροειδή, με το σκορ να πηγαίνει στο 38-42 για να απαντήσει η Μπιλμπάο με 7-0. Όμως, το πράγμα στράβωσε προς το τέλος της περιόδου όταν ο Βασιλειάδης και ο Λόπεθ έκαναν το 58-52 για την Μπιλμπάο, η οποία άνοιξε την 4η περίοδο με 2 κολλητά τρίποντα από Μουμπρού και Λόπεθ για το 64-52. Η Μάλαγα δεν είχε αντιστάσεις, Ερβέλ και Μαυροειδής την πήγαν στο 74-56, ενώ ο Μουμπρού ήταν που υπέγραψε το 76-56. Οι 9 συνεχόμενοι πόντοι του Φιτς μείωσαν σε 78-67, αλλά δεν υπήρχε πια χρόνος για τη Μάλαγα, με το τρίποντο του Βασιλειάδη για το 85-70 να είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Βασιλειάδης και Μαυροειδής ήταν οι καλύτεροι της Μπιλμπάο, μαζί με τον Μουμπρού, με την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να έχει πια ελπίδες πρόκρισης. Ιδίως αν πάρει το πλεονέκτημα από τις δύο μονομαχίες με τη Ρεάλ τις δύο επόμενες αγωνιστικές.

Όμιλος G

Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι Μιλάνο 65-63
(30-28)

Ούκιτς 16π. 6ρ. 6κ.φ., Μπογκντάνοβιτς 17π. 5κ.φ., Πεκέρ 6π. 10ρ. // Φώτσης 16π. 6ρ. 1ασ. 3κλ. (3/3δ. 3/7τρ. 1/2β.), Ρόκα 16π. 11ρ. 9κ.φ., Μαντσινέλι 13π. 4ρ. 5κ.φ., Μπουρούσης 3π. 9ρ. 1ασ. 1κλ. (0/7δ. 1/2τρ.)

Η Αρμάνι έφτασε κοντά στην πρώτη της νίκη στο Top-16, αλλά το σουτ του Αντώνη Φώτση στην εκπνοή του αγώνα ήταν άστοχο, με την προσπάθεια των Φώτση και Ρόκα να πέφτει στο κενό. Η Φενέρ επέστρεψε στις νίκες, όχι τυχαία με την επιστροφή του Ούκιτς στο παρκέ και περιμένει τον Παναθηναϊκό για τη διπλή μονομαχία των δύο επόμενων αγωνιστικών.

Το ματς ήταν ντέρμπι, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αγχώδες και με χαμηλό σκορ, με τον Ονάν να γράφει στην εκπνοή του το 12-10. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το ημίχρονο, η Αρμάνι πήγε στο 12-13 με τον Νίκολας, ο Μπουρούσης ισοφάρισε σε 18-18, ενώ ο Φώτσης και ο Ρόκα έγραψαν το 25-27, για να λήξει το ημίχρονο 30-28 με τρίποντο του Ούκιτς.

Η Φενέρ ξέφυγε με 34-29 στις αρχές της επανάληψης, ο Φώτσης ισοφάρισε σε 34-34, αλλά όχι για πολύ, αφού ο Μπογκντάνοβιτς ήταν που έγραψε το 42-36. Ο Φώτσης έπαιζε μόνος του, με 4 συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στους 2 για να κάνει ο Νίκολας το 46-43 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ρόκα και Φώτσης κρατούσαν όρθια την Αρμάνι, αλλά ο Ούκιτς απ’ την άλλη ήταν πολύ καλός και αυτός ήταν που έγραψε το 60-52. Ο Φώτσης σκόραρε για τρεις, ο Ρόκα απάντησε με 3 πόντους σε δυο επιθέσεις για το 62-58 στο δίλεπτο.

Και πάλι ο Ούκιτς ήταν που απάντησε, αλλά ο Κουκ μείωσε σε 65-63 στα τελευταία 28 δευτερόλεπτα. Η Φενέρ έκανε λάθος στην τελευταία της επίθεση, με την Αρμάνι να έχει 3 δευτερόλεπτα. Μετά το τάιμ άουτ, ο Φώτσης βρήκε τρίποντο, αλλά αστόχησε και η Φενέρ πήρε τη νίκη.

Όμιλος H

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπαρτσελόνα 57-71
(29-29)

Λάνγκφορντ 17π. 3ρ. 6κ.φ., Μάλετ 12π. 4κ.φ., Χέντριξ 8π. 8ρ., Σχορτσανίτης 4π. 5ρ. 4κ.φ. (1/6δ. 2/2β.), Παπαλουκάς 2π. 1ρ. 1κλ. (1/3δ.) // Λόρμπεκ 18π. 4ρ. 9κ.φ., Βάσκες 14π. 7ρ., Ινγκλς 13π. 9ρ. 3ασ., Έιντσον 5π. 6ρ. 4ασ.

Περίπατο έκανε η Μπαρτσελόνα στο Ισραήλ
, παρότι ως και την 3η περίοδο το ματς φαινόταν ότι θα είναι ντέρμπι. Οι Καταλανοί πάτησαν το πόδι στο γκάζι στο 4ο δεκάλεπτο, η Μακάμπι έχασε τον έλεγχο και δέχτηκε 27 πόντους, περίπου όσους είχε δεχτεί σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο ματς κα προηγήθηκε με 15-8 και 19-12, αλλά γρήγορα η Μπαρτσελόνα προσπέρασε με 19-20 για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-29. Ίδια κατάσταση και στην 3η περίοδο, με το σκορ να περνά από το 35-38 και να πηγαίνει στο 40-40 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 42-44. Όμως, εκεί που το παιχνίδι έμοιαζε κλειστό με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο ρόλο, η Μπαρτσελόνα άλλαξε το ρυθμό, κατέλαβε εξ απίνης τη Μακάμπι και προσπέρασε μετά το 51-51. Μάλιστα, κατάφερε στο τελευταίο τετράλεπτο να «πνίξει» τη Μακάμπι, που ύστερα από το 55-58 από τον Οχαγιόν, δέχτηκε 13 πόντους κι έβαλε όλους κι όλους 2 πόντους με βολές έχοντας 0/6 εντός παιδιάς.

Έτσι, οι Καταλανοί προελαύνουν προς την πρώτη θέση του ομίλου τους, για την οποία πια είναι το απόλυτο φαβορί μετά την εκτός έδρας νίκη επί του άλλου μνηστήρα.

Καντού – Ζαλγκίρις Κάουνας 79-78 (32-36)

Μπαζίλε 15π. 4ρ. 6ασ. 3κ.φ., Σερμαντίνι 12π. 3ρ. 5κ.φ., Μίτσοφ 8π. 7ρ. 6ασ. 5κ.φ., Λέουνεν 8π. 5ρ. 5κ.φ. // Γιαφτόκας 8π. 8ρ. 3κ.φ., Κόλινς 15π. 5κ.φ., Ουίμς 14π. 5ρ. 5κ.φ., Πόποβιτς 12π. 4ρ.

Σκληρό ντέρμπι
ανάμεσα στην Καντού και τη Ζαλγκίρις, με την πρώτη να φεύγει νικήτρια χάρη σε μια βολή του Σερμαντίνι και την άστοχη προσευχή του Πόποβιτς στην εκπνοή του αγώνα. Η Ζαλγκίρις έχασε προβάδισμα 13 πόντων στην 4η περίοδο, για να βρεθεί πίσω με 78-75 και να ισοφαρίσει με απίστευτη έμπνευση του Σόνι Ουίμς.

Στην Καντού ανήκε η πρώτη περίοδος, μετά το 15-15 οι Ιταλοί ξέφυγαν με 21-17, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Ζαλγκίρις προσπέρασε μετά το 29-27, πήγε στο ημίχρονο με 32-36, έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 32-42, την κράτησε σε όλη σχεδόν την 3η περίοδο, η οποία έκλεισε με 49-59 και έφτασε ως το 51-64 στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου.

Κι όμως, δεν μπόρεσε να αντέξει. Μέσα σε 5 λεπτά η Καντού είχε ισοφαρίσει σε 66-66 και το ματς ήταν κόλαση στη συνέχεια. Το τρίποντο από τον Καλνιέτις και ο Ράκοβιτς κράτησαν τη Ζαλγκίρις μπροστά με 68-71, αλλά το αντιαθλητικό του Ράκοβιτς στον Σερμαντίνι βοήθησε την Καντού να προσπεράσει με 74-71. Ο Ματσαρίνο και ο Μίτσοφ είχαν 4/4 βολές για το 78-75, με 8 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Ουίμς πήρε φάουλ στα 5 δευτερόλεπτα, έβαλε την πρώτη βολή, πέταξε επίτηδες τη δεύτερη, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 78-78 με 3 δευτερόλεπτα.

Ο Καλνιέτις έκανε φάουλ στον Σερμαντίνι
στην επαναφορά, εκείνος έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη και ο Πόποβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει στην εκπνοή. Το βίντεο αξίζει κάθε στιγμή από το 1 λεπτό που θα του αφιερώσετε: