Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Βολές, βολές, βολές…

Βολές, βολές, βολές…

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στη Μαδρίτη, αλλά ηττήθηκε ξανά από τη Ρεάλ, αυτή τη φορά με 82-77, σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο. Η αδιανόητη ευστοχία των Ισπανών στα τρίποντα στο πρώτο μέρος (9/13) έθεσε τους τόνους, αλλά η επανάληψη ανήκε απόλυτα στον Ολυμπιακό, που, όμως, στην τελική σούμα προδόθηκε από το απαράδεκτο ποσοστό του στις βολές. Με 12 χαμένες βολές στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας δεν μπορείς να κερδίσεις και η Ρεάλ βρίσκεται πια στο 2-0.

Η σειρά έρχεται τη Δευτέρα στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να έχει ένα βουνό μπροστά του να ανέβει, καθώς πια θέλει 3 συνεχόμενες νίκες παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο. Βέβαια, η λογική «η Ρεάλ έχει χάσει 3 ματς όλη τη σεζόν, πώς θα χάσει 3 συνεχόμενα;» δεν είναι και τόσο… λογική, μιας και άλλο όλη η σεζόν, άλλο τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, το φάιναλ φορ και οι τελικοί του κάθε πρωταθλήματος. Από εκεί και πέρα, το θέμα είναι αν θα μπορέσει ο Ολυμπιακός να σταθεί για 40 λεπτά όπως πρέπει στη σειρά.

Γιατί κάτι τέτοιο δεν το έκανε ούτε την Πέμπτη, στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ σκόραρε όποτε ήθελε, έβαλε 30 και 23 πόντους στις δύο περιόδους, συνολικά 53 και έκανε το κομμάτι της, παρότι ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά έδειχνε ότι πατούσε καλύτερα στα πόδια του και ακολουθούσε (23-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο). Τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά στην επανάληψη, η Ρεάλ έβαλε 29 πόντους συνολικά, λιγότερους δηλαδή απ’ όσους έβαλε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να φέρνει το ματς στα μέτρα του και να κερδίζει και τις δύο περιόδους.

Όμως, ό,τι και να πούμε για το ματς, όση ανάλυση κι αν κάνουμε για τα ριμπάουντ, τις ασίστ, τα λάθη, τα ματσαρίσματα, τις αλλαγές του Ολυμπιακού στην άμυνα σε κάθε σκριν, τα τρίποντα, το pick ‘n’ roll της Ρεάλ, την παρουσία του Ρούντι και του Μπουρούση, ή του Σπανούλη και του Λοτζέσκι, την αναγκαστική απουσία του Περπέρογλου και του Σίμονς (του καλύτερου στο πρώτο ματς), το παιχνίδι αρχίζει και τελειώνει από τις βολές του Ολυμπιακού. Γιατί άλλο να μην μπορείς να φτάσεις στο σουτ, άλλο να φτάνεις και να αστοχείς σε ελεύθερα σουτ (το έκανε πολλές φορές ο Ολυμπιακός στο ματς) και εντελώς άλλο να φτάνεις τις επιθέσεις σου στις βολές, που είναι το κατεξοχήν ευκολότερο πράγμα που μπορεί να κάνει ένας παίκτης σε έναν αγώνα μπάσκετ, και από εκεί να πετάς τον αγώνα στα σκουπίδια.

Οι 15/27 βολές έγραψαν την ιστορία
του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να χάνει ένα παιχνίδι που θα μπορούσε με βάση την εικόνα του αγώνα να το κερδίσει. Και θα μπορούσε να το κερδίσει παρότι δέχτηκε πολλά εύκολα καλάθια στο πρώτο ημίχρονο, παρότι η Ρεάλ έδειχνε να μπορεί να σκοράρει όποτε θέλει ανά διαστήματα, και παρότι στην επανάληψη όποτε πλησίαζε ο Ολυμπιακός (55-52) οι Ισπανοί είχαν απάντηση.

Και μπορούσε να το πάρει ο Ολυμπιακός γιατί είχε 10 περισσότερες επιθέσεις στον αγώνα από τη Ρεάλ. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα στα ριμπάουντ, 28-36 με 8-17 τα επιθετικά, δηλαδή πήραν σχεδόν το 50% των ριμπάουντ στην άμυνα των Ισπανών. Η Ρεάλ σούταρε με 50% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα (9/13 στο πρώτο μέρος και 2/8 στο δεύτερο), ο Ολυμπιακός με 49% στα δίποντα και 38% στα τρίποντα. Οι ασίστ ήταν 17-16 (με τη Ρεάλ να δίνει μόλις 4 στην επανάληψη), τα λάθη 12-14 και τα κλεψίματα 7-7.

Σε ατομικό επίπεδο ο Μπουρούσης ήταν ο καλύτερος της Ρεάλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μίροτιτς είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 2 κλεψίματα, ο Ρούντι 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Λιουλ 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Ροντρίγκεθ 11 πόντους και 5 ασίστ (συν 6 λάθη). Στη διαφορά πόντων καλύτερος ήταν ο Ντάρντεν με +9, με τον Λιουλ να έχει +7, και τον Μίροτιτς με τον Ρέγιες +4. Ο Ροντρίγκεθ είχε ξανά αρνητικό πρόσημο, -6.

Για τον Ολυμπιακό ο Λοτζέσκι είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ντάνστον 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σπανούλης 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Πετγουέι 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ο Πρίντεζης είχε 10 πόντους σε 12 λεπτά, αλλά έμοιαζε να φοβάται τις επαφές και δεν πήγαινε όπως συνήθως στις φάσεις. Στη διαφορά πόντων ο Πετγουέι είχε +10, ο Κόλινς +1, ο Σπανούλης -1, ενώ ο Σερμαντίνι είχε -11 και ο Μάντζαρης -10 (φαινόταν με αυτούς στο παρκέ ότι ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν, ο Σερμαντίνι έχανε πολλές φάσεις στην άμυνα, ο Μάντζαρης δεν μπόρεσε να βοηθήσει στην επίθεση).

Στο ματς ο Παπαπέτρου και ο Σπανούλης έφεραν τον αγώνα ως το 6-6 για να δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό ο Ντάνστον και να φέρει ο Σπανούλης το ματς στο 6-11 μετά από 2:30 αγώνα. Ο Ρούντι ισοφάρισε και ο Μπουρούσης έγραψε το 15-13, με τη Ρεάλ να πηγαίνει στο 21-17 με συνεχόμενα τρίποντα. Ο Πρίντεζης και ο Λοτζέσκι κράτησαν τον Ολυμπιακό κοντά, αλλά ο Μίροτιτς με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο 28-21, για να σκοράρει και ο Μπουρούσης και να κλείσει την περίοδο ο Ντάνστον στο 30-23.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ρέγιες στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου έγραψαν το 36-23, ενώ ο Ρέγιες έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 38-24. Ο Κόλινς και ο Πετγουέι απάντησαν με τρίποντο, αλλά ο Ροντρίγκεθ έβαλε 5 πόντους για το 43-30. Λοτζέσκι και Σλούκας μείωσαν σε 43-35, αλλά ο Ροντρίγκεθ συνέχισε τον απίστευτο τρίποντο οίστρο της ομάδας του για το 46-35. Ο Μπουρούσης έφερε το ματς στο 49-37, με τον Πετγουέι να απαντάει για το 49-40. Ο Ντάνστον και ο Λοτζέσκι μείωσαν σε 51-44 στα 32 δευτερόλεπτα, με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να βγάλει την τελευταία άμυνα, τον Ροντρίγκεθ να σκοράρει και τον Ολυμπιακό να αστοχεί στην εκπνοή.

Ντάνστον και Σπανούλης μείωσαν σε 53-49
στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Σπανούλη να βάζει δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για να μειώσει σε 55-52. Ο Ρούντι με 5 πόντους έφερε το ματς στο 60-52 με τον Ολυμπιακό να χάνει 3 συνεχόμενα τρίποντα για να σκοράρει ο Λιουλ για το 63-52. Ο Πρίντεζης μείωσε αλλά ο Λιουλ κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 67-55, με τον Ολυμπιακό να πετάει βολές πριν ο Ντάνστον με τον Πρίντεζη μειώσουν σε 70-62 στο τέλος της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έκανε πάνω από 3 λεπτά να σκοράρει στην 4η περίοδο, πρώτα ο Ντάρντεν είχε φέρει το ματς στο 74-62. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μόλις 1/2 βολές στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου, γράφοντας 9 συνεχόμενα άστοχα σουτ και 2 λάθη, πριν ο Πετγουέι σκοράρει για το 75-66 πίσω από τα 6.75 μέτρα. Ο Μίροτιτς απάντησε με καλάθι και φάουλ, αλλά ο Σπανούλης με τον Λοτζέσκι μείωσαν σε 78-71 με 2:06 για το τέλος. Ο Ολυμπιακός έβγαλε νέα άμυνα με κλέψιμο του Πετγουέι και ο Λοτζέσκι από την ασίστ του Σλούκα μείωσε σε 78-73. Ο ίδιος έγραψε το 79-75 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τη Ρεάλ να έχει 1/2 βολές αλλά τον Ντάνστον να αστοχεί στα 32 δευτερόλεπτα από κοντά για να κριθεί ο αγώνας. Ο Μπουρούσης είχε 2/2 βολές για το 82-75 με τον Σπανούλη να κλείνει το ματς στο 82-77.

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων έρχεται μετά το Πάσχα, τη Δευτέρα στις 20:00 το βράδυ ο Ολυμπιακός θα δώσει την πρώτη μάχη στο ΣΕΦ με σκοπό να μειώσει τη σειρά σε 2-1. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» παίζουν με την πλάτη στον τοίχο και θα πρέπει να τα δώσουν όλα για να υπερασπιστούν τον τίτλο τους. Στο δεύτερο παιχνίδι ήταν βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο, αλλά θα πρέπει να έχουν διάρκεια 40 λεπτών και να προσέξουν τις λεπτομέρειες, όπως τις βολές, και τις περιστροφές στην άμυνα. Δεν πρέπει να έχουν στο μυαλό τους τις 3 συνεχόμενες νίκες που πρέπει να κάνουν, αλλά μόνο το 3ο παιχνίδι και τα επόμενα 40 λεπτά, αντιμετωπίζοντας τη σειρά βήμα βήμα και δείχνοντας το πάθος που χρειάζεται για να ανατρέψουν τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 53-44, 70-62, 82-77.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρούντι 15 (2τρ. 6ρ. 3κλ.), Ρέγιες 8 (2), Ντίεζ, Μίροτιτς 14 (2τρ. 4ρ. 2κλ.), Ροντρίγκεθ 11 (2τρ. 5ασ.), Ντάρντεν 2, Λιουλ 11 (2τρ. 3ρ. 7ασ.), Μπουρούσης 19 (1τρ. 10ρ.), Σλότερ 2, Μεΐρι.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 12 (3τρ. 3ρ. 2κλ.), Σερμαντίνι, Ντάνστον 12 (9ρ. 5κ.φ.), Σπανούλης 18 (3τρ. 5ρ. 2ασ. 7κ.φ.), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 3 (1τρ. 3ρ.), Κόλινς 3 (1), Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 2 (4ρ. 4ασ.), Λοτζέσκι 13 (4ρ. 4ασ. 5κ.φ.).