Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ρωσικό αμυντικό τείχος…

Ρωσικό αμυντικό τείχος…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 77-51 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, ασφυκτιώντας στην επίθεσή του μετά την πρώτη περίοδο. Οι Ρώσοι πήγαν στο 2-0 και η σειρά έρχεται στην Αθήνα, όπου απ’ τη Δευτέρα (21:45) οι «πράσινοι» θα κληθούν να δείξουν χαρακτήρα και να κυνηγήσουν 2 νίκες ώστε να ξαναδούν τη Μόσχα και να κυνηγήσουν εκεί την πρόκριση. Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά από το ξεκίνημα, με τον Διαμαντίδη να χτυπάει στη μύτη και να παίζει μόλις 5 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος για 6:28 στο 2ο δεκάλεπτο, ήταν το σημείο που κρίθηκε ο αγώνας.

Η 2η περίοδος ήταν καταστροφική για τον Παναθηναϊκό. Έκανε να σκοράρει 6:28 στο δεκάλεπτο και αφού πρώτα είχε δεχτεί 14-0 σερί, συν το τελευταίο καλάθι της πρώτης περιόδου, 16-0 το συνολικό σερί των Ρώσων. Ό,τι κι αν δοκίμαζαν οι «πράσινοι» αποτύγχανε και η διαφορά του αγώνα άνοιξε αρκετά με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα βουνό να ανέβει για τη συνέχεια. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 10 πόντους, με την ΤΣΣΚΑ να ελέγχει χωρίς πρόβλημα το παιχνίδι, αφού η επίθεση του Παναθηναϊκού τον πρόδωσε, ακόμα και όταν η άμυνά του λειτουργούσε καλά.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» κατάφεραν να εγκλωβίσουν την ΤΣΣΚΑ, την κράτησαν στους 11 πόντους, αλλά σκόραραν μόλις 14 με το σκορ να πηγαίνει στο 50-39 στο 30ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 39:55 για να περάσει τους 50 πόντους, αυτό και μόνο αρκεί για να δείξει ότι δεν θα μπορούσε να έχει βλέψεις νίκης στο παιχνίδι.

Το φοβερό στατιστικό στοιχείο που δείχνει γλαφυρά το πώς κύλησε ο αγώνας είναι ότι ο Παναθηναϊκός είχε 1 δίποντο, 5 τρίποντα και 12 βολές περισσότερες από την ΤΣΣΚΑ για να σκοράρει 26 πόντους λιγότερους. Οι «πράσινοι» είχαν 36% στα δίποντα και 20% στα τρίποντα, με τους Ρώσους να γράφουν 64% στα δίποντα και 60% στα τρίποντα σμπαραλιάζοντας με την ευστοχία τους κάθε αμυντικό πλάνο των «πρασίνων», όποτε κατάφερναν να φτάσουν ως το σουτ, αφού τα κλεψίματα ήταν 1-7 και τα λάθη 14-6.

Οι ασίστ ήταν 20-8 για την ΤΣΣΚΑ που ήλεγξε τον αγώνα με την επίθεσή της και έφτασε χωρίς πρόβλημα στη νίκη με τον Ουίμς να κάνει εκπληκτικό 4ο δεκάλεπτο και 9 ακόμα παίκτες να σκοράρουν 2-9 πόντους.

Βέβαια, δεν θα μπορούσαν να πάνε αλλιώς τα πράγματα όταν ο μόνος που είχε θετική διαφορά πόντων απ’ όλη την ομάδα ήταν ο Λασμ με +2. Όλοι οι άλλοι είχαν αρνητική διαφορά, ο Μπράμος -17, ο Διαμαντίδης -15, ο Μπατίστ -13 (σε 5:37 συμμετοχής!) ο Ράιτ -13, ο Φώτσης -9, ο Γκιστ -9 και ο Μαυροκεφαλίδης -7.

Ο Διαμαντίδης δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, ο τραυματισμός στην αρχή του κατέστρεψε όλη τη βραδιά, αφού στη συνέχεια ήταν εμφανές ότι πονούσε και φοβόταν (απολύτως λογικό). Προσπάθησε, αλλά έμεινε άποντος με 0/5 σουτ και 2 ασίστ σε 21 λεπτά.

Μόνο ο Ούκιτς κρατήθηκε επιθετικά για τον Παναθηναϊκό, είχε 11 πόντους με 5/8 σουτ, αλλά έπαιξε 22 λεπτά. Θεωρώ ότι με τον Παναθηναϊκό σε τέτοια βραδιά, δε θα έπρεπε να βγει όταν έκανε το 3ο φάουλ του, καθώς το πρόβλημα στην επίθεση δεν λύθηκε ποτέ και το ματς «ξέφυγε» πολύ εύκολα.

Ο Κάρι είχε 1/6, ο Μπράμος 1/4, ο Μπατίστ 1/3, ο Φώτσης 1/3, ο Λασμ 1/3, ο Γκιστ 2/7, ο Μασιούλις 2/6, ο Ράιτ 0/2. Και όλα αυτά απέναντι σε μια ΤΣΣΚΑ που ο μοναδικός παίκτης που σούταρε κάτω από 50% ήταν ο Τζάκσον με 2/5 σουτ (αλλά και +15 διαφορά πόντων όσο ήταν στο παρκέ).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Μασιούλις, ενώ στην επόμενη φάση χτύπησε ο Διαμαντίδης στη μύτη, με αποτέλεσμα την αναγκαστική αλλαγή 1:32 μετά την έναρξη του ματς, που ουσιαστικά τον κράτησε εκτός αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μασιούλις με τον Φώτση έγραψαν τρίποντα για το 7-10, με τον Ούκιτς να σκοράρει για το 9-12 και το 11-15. Ο Χάινς με τον Ουίμς ισοφάρισαν σε 17-17 με τον Λασμ να γράφει το 19-19 και τον Μίτσοφ να κλείνει την περίοδο στο 21-19.

Κι ενώ η επίθεση του Παναθηναϊκού τα πήγε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, η συνέχεια ήταν αποκαρδιωτική, με την ΤΣΣΚΑ να κλείνει εντελώς το δρόμο προς το καλάθι στους «πρασίνους». Ο Παναθηναϊκός έκανε 6:30 λεπτά να βάλει πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ως τότε είχε 8 άστοχα σουτ και 2 λάθη. Η ΤΣΣΚΑ στο ίδιο διάστημα είχε 6/6 σουτ και 1 λάθος, με το σκορ να φεύγει στο 35-19. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο καλάθι με τον Κάρι, ενώ ο Γκιστ και ο Ούκιτς μείωσαν σε 37-25 με 2:13 για το τέλος του ημιχρόνου. Όμως, ο Παναθηναϊκός δεν ξανασκόραρε ως την ανάπαυλα με τον Κρστιτς να κλείνει το πρώτο μέρος στο 39-25. Στο πρώτο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ είχε 18/28 σουτ εντός παιδιάς, ενώ ο Παναθηναϊκός 10/32.

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός δυσκόλεψε αρκετά την ΤΣΣΚΑ με την άμυνά του, αλλά στην επίθεση δεν μπόρεσε να ανεβάσει ρυθμούς. Δέχτηκε μόλις 11 πόντους, αλλά έβαλε 14. Στα πρώτα 4:40 της περιόδου η ΤΣΣΚΑ ήταν άποντη, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε μόλις ένα καλάθι. Ο Φριντζόν έβαλε τους πρώτους πόντους των Ρώσων στο πεντάλεπτο, με τον Μαυροκεφαλίδη να απαντά για το 41-30. Ο Γκιστ μείωσε σε 42-32 στο σημείο που ο Παναθηναϊκός μείωσε περισσότερο από κάθε άλλη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εκεί η ΤΣΣΚΑ απάντησε με τον Μίτσοφ και τον Βορόντσεβιτς για το 47-32.

Ο Βορόντσεβιτς έγραψε τρίποντο για το 50-34, με τον Μπράμο και τον Ράιτ να απαντούν για το 50-39 στο τέλος της περιόδου. Με 1/2 βολές του Γκιστ οι «πράσινοι» έγραψαν το 50-40, αλλά ο Ουίμς έκανε απίστευτο 4ο δεκάλεπτο με 5/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα, 16 πόντους σε μια τρομερή παράσταση.

Αυτός έφερε την ΤΣΣΚΑ στο 57-41 και μετά τις βολές του Μαυροκεφαλίδη, με 7 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 64-43. Μπατίστ και Ούκιτς σκόραραν για το 67-49, αλλά ο Ουίμς απάντησε και ο Χριάπα σκόραρε για το 71-49 με τον Κρστιτς να γράφει τρίποντο για το 74-49. Νέο τρίποντο του Μίτσοφ έκλεισε σερί 10-0 για τους Ρώσους, 77-49, με το ματς να τελειώνει με βολές του Ούκιτς.

Όσο αποκαρδιωτικό κι αν ήταν το 2ο ματς για τον Παναθηναϊκό, που δέχτηκε την πιο βαριά του ήττα στην Ευρώπη, βάζοντας τους λιγότερους πόντους που έχει βάλει σε παιχνίδι του στην Ευρωλίγκα από το 1997, το 3ο ματς είναι στο ΟΑΚΑ και ξεκινά από 0-0. Ο Τεόντοσιτς θα απουσιάσει και πάλι, απ’ ότι είπε ο Μεσίνα («θα πάμε στην Αθήνα με την ίδια ομάδα»), ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να ξεχάσει το 2ο ματς, να παλέψει για να πάρει επόμενο και να μειώσει τη σειρά σε 2-1, ώστε να σκεφτεί το 4ο παιχνίδι και την ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-25, 50-39, 77-51.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοφ 12 (3τρ. 2ασ.), Φριντζόν 7 (1τρ. 2ασ.), Τζάκσον 4 (4ρ. 5ασ.), Πάργκο 2, Κρστιτς 10 (1τρ. 3ρ. 2κ.), Ουίμς 23 (3τρ. 4ρ. 2ασ.), Ζοζούλιν, Βορόντσεβιτς 9 (1), Σουκόβτσοφ, Καούν 2, Χριάπα 4 (11ρ. 7ασ.), Χάινς 4.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 4 (1), Κάρι 2 (3ρ.), Μπατίστ 2, Φώτσης 3 (1τρ. 4ρ.), Ούκιτς 15 (1τρ. 2ασ.), Λασμ 4, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης, Γκιστ 6 (2κλ.), Παππάς, Μασιούλις 5 (1τρ. 4ρ.), Ράιτ 2.