Home / Α1 / Έσπασε έδρα ο Ολυμπιακός και 1-2!

Έσπασε έδρα ο Ολυμπιακός και 1-2!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ΟΑΚΑ στον τρίτο τελικό της Α1 τον Παναθηναϊκό με 64-69 για να σπάσει έδρα στη σειρά και να κάνει το 1-2! Έτσι, την Κυριακή στο ΣΕΦ θα έχει την ευκαιρία με νίκη να στεφθεί πρωταθλητής, ενώ ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται πια με την πλάτη στον τοίχο και πρέπει να κερδίσει το παιχνίδι της Κυριακής, ειδάλλως ο τίτλος θα περάσει σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Στο 3ο ματς της σειράς, ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα σχεδόν και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης, έφτασε τη διαφορά στους 16 πόντους, για να μειώσει στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός, αλλά στο τέλος να μην καταφέρει να κάνει την ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μόνο στο 2-0 στο ματς, με τον Ολυμπιακό να απαντά αμέσως και να σκοράρει πολύ στην πρώτη περίοδο. Η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους στο 38-54 στο 3ο δεκάλεπτο, έμεινε ουσιαστικά πάνω από τους 10 ως το 54-64 στο 37ο λεπτό, για να πλησιάσει ως το 62-64 ο Παναθηναϊκός στο τέλος, αλλά να χάσει με λάθος του Διαμαντίδη την ευκαιρία που είχε να ισοφαρίσει τον αγώνα στη μοναδική επίθεση που έκανε μετά το 13-16 και στην οποία απείχε 1 σουτ από τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός στα τρία πρώτα δεκάλεπτα προσπάθησε να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα σε σχέση με το πρώτο ματς και εν πολλοίς το κατάφερε, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, έφτανε με ευχέρεια τις περισσότερες φορές στο σουτ την κάθε του επίθεση και κρατούσε με ευκολία τον Παναθηναϊκό σε απόσταση. Το 40-56 του 30ου λεπτού είχε τον Παναθηναϊκό στο καναβάτσο, αλλά το 4ο δεκάλεπτο είχε διαφορετική εικόνα. Λίγο η προσπάθεια του Ολυμπιακού να παίξει με το χρόνο, προσπάθεια που ξεκίνησε πολύ νωρίς και παραλίγο να τιμωρηθεί, λίγο η ένταση του Παναθηναϊκού που έβλεπε το πλεονέκτημα έδρας να γλιστρά από τα χέρια του, το παιχνίδι άρχισε να γυρνά, αλλά και πάλι ως το 37ο λεπτό η διαφορά ήταν διψήφια.

Ο Ολυμπιακός έκανε 4 λάθη στο δεκάλεπτο και δεν σούταρε καλά, αφού καθυστερούσε τις επιθέσεις του, με αποτέλεσμα να μη φτάνει στο τέλος σε καλές επιλογές, ο Παναθηναϊκός πίεσε αρκετά και μπόρεσε να πλησιάσει με τον Λασμ, τον Φώτση και τον Διαμαντίδη, αλλά και βοήθειες από τον Γκιστ. Προφανώς και μετά από τέτοιο αποτέλεσμα θα γινόταν μεγάλη κουβέντα για τη διαιτησία, η οποία ήταν αρκετά καλή, αν κάποιος έχει ίσως το δικαίωμα να γκρινιάζει λίγο είναι ο Ολυμπιακός που κέρδισε το 1ο φάουλ στο 34ο λεπτό και το δεύτερο στο 38ο (με τον Παναθηναϊκό να πιέζει και να κυνηγά στο σκορ). Απ’ την άλλη, ο Ολυμπιακός έπαιζε και εντελώς λάθος στο 4ο δεκάλεπτο, οπότε αυτό από μόνο του του στερούσε τη δυνατότητα να κερδίζει φάουλ όπως στο υπόλοιπο του ματς. Πάντως, οι βολές από 4-8 στο πρώτο ημίχρονο έγιναν 22-8 στο 38ο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει τις πρώτες 18 στην επανάληψη.

Οι «πράσινοι» πήραν τα ριμπάουντ στο ματς (41-32 με τα επιθετικά στο 16-9), αλλά σούταραν πολύ χειρότερα, 42% στα δίποντα και 22% στα τρίποντα, έναντι 56% και 30% αντίστοιχα του Ολυμπιακού, οι ασίστ ήταν 13-16, τα λάθη 16-14, τα κλεψίματα 2-7.

Ο Παναθηναϊκός επιθετικά έπαιζε με 4 παίκτες ουσιαστικά, ο Λασμ έκανε πολύ μεγάλο ματς με άτυπο triple-double, 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ με 6/10 εντός παιδιάς, ο Διαμαντίδης ήταν πολύ καλός με 18 πόντους (4/7 σουτ και 8/8 βολές), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ (5 λάθη), αλλά θα μπορούσε να έχει ξεκουραστεί λίγο παραπάνω, ώστε στο τέλος να έχει λίγη περισσότερη ενέργεια, έμεινε στο παρκέ 38:32! Ο Μασιούλις είχε 8 πόντους με 3/10, αλλά και 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ, ο Γκιστ είχε 8 πόντους με 3/3 και 7 ριμπάουντ (έπαιξε 16:40, αλλά φορτώθηκε με φάουλ). Από εκεί και πέρα, ο Φώτσης βοήθησε μόνο στην άμυνα και τα ριμπάουντ (6 με 3 επιθετικά), ο Ούκιτς έπαιξε 13 λεπτά και είχε 0/4, ο Κάρι 13 λεπτά και είχε 0/5, ο Ράιτ 13:30 και είχε 4 πόντους, Γιάνκοβιτς και Παππάς δεν έπαιξαν, ενώ ο Μπράμος είχε 2/9 και ο Μαυροκεφαλίδης 1/6.

Απ’ την άλλη, ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις, αφού στην επίθεση βοηθήθηκε από 6 παίκτες. Είχε ξανά σε πολύ καλή ημέρα τον Πρίντεζη, 13 πόντοι με 6/10, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά, ο Σπανούλης είχε 14 πόντους και 5 ασίστ με 2 κλεψίματα (4 λάθη) παίζοντας μόνο 26 λεπτά (το μόνο πάει στη σημασία του αγώνα), ο Πετγουέι ήταν πάρα πολύ καλός με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ με 5/7 σουτ (θεωρώ ότι πέραν του ότι ο Σπανούλης τραβάει την περισσότερη πίεση πάνω του ανοίγοντας χώρους στους άλλους, ο Πετγουέι ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού στο ματς), ο Λοτζέσκι είχε 8 με 3/4, ο Μάντζαρης 8 με 4 ασίστ (3/8 σουτ), ο Κόλινς 4 πόντους και 4 ασίστ, ο Ντάνστον 6 πόντους με 3/4 και 2 τάπες. Ο Σλούκας και πάλι δεν μπήκε στη λογική του αγώνα, ο Σίμονς ήταν καλούτσικος στην άμυνα (χειρότερος από το 2ο ματς), ο Περπέρογλου ήταν κακός (2 πόντοι με 1/8).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-7 από Μάντζαρη, Σίμονς και Πρίντεζη. Ο Μασιούλις απάντησε, ο Λοτζέσκι έγραψε κι αυτός τρίποντο με τον Πρίντεζη να φέρνει το ματς στο 4-12. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε με 5 πόντους του Διαμαντίδη στο 11-12 και ξανά με τον αρχηγό του στο 13-14, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης τον κράτησε για το 15-17. Ένα «πράσινο» λάθος και 4 πόντοι από Πρίντεζη και Ντάνστον, έκλεισαν την περίοδο στο 15-21.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μπράμος με τρίποντο μείωσε σε 18-23, αλλά ο Πετγουέι απάντησε για το 18-26 με τον ίδιο τρόπο. Ο Κόλινς ωραία ενέργεια έγραψε το 20-29 με καλάθι και φάουλ, ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Λασμ, αλλά ο Ντάνστον ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 22-33. Ο Μασιούλις με τον Ράιτ έφεραν το ματς στο 28-35, με το ημίχρονο να κλείνει με 1/2 βολές του Σπανούλη και 3 χαμένα σουτ (2 από τον Παναθηναϊκό, ένα από τον Ολυμπιακό).

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τον Μασιούλις στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο τρίποντα από Σπανούλη και Λοτζέσκι κι ένα καλάθι του Πρίντεζη ξέφυγε με 32-44. Στην 3η περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι, το επιμέρους σκορ ήταν 12-20, η αστοχία στην (0/3) του Παναθηναϊκού δεν τον βοήθησε ιδιαίτερα τη στιγμή που είχε κολλήσει στην επίθεση. Ο Γκιστ με 4 πόντους μείωσε σε 36-44, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι με τρίποντο, από τον Μάντζαρη. Ο Πετγουέι και ο Σπανούλης έφεραν το ματς στο 36-51 για ένα 0-7 των «ερυθρολεύκων», ενώ μετά την απάντηση του Λασμ, ο Πετγουέι με τρίποντο και καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 40-56.

Ο Διαμαντίδης με τον Γκιστ μείωναν σε 45-56 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει το δρόμο για το καλάθι, με τον Μπράμο να σκοράρει για το 48-56. Ο Πρίντεζης ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό, με τον Λασμ να απαντά, και τον Ολυμπιακό με Πρίντεζη και Ντάνστον να φτάνει στο 50-62. Ο Λοτζέσκι με κάρφωμα από επαναφορά έφερε το ματς στο 54-64, στην τελευταία διψήφια διαφορά.

Ο Λασμ είχε 4 πόντους και ο Κόλινς ένα λάθος στο ενδιάμεσο για το 58-64, ενώ μετά από ένα ακόμα λάθος του Ολυμπιακού ο Φώτσης με επιθετικό ριμπάουντ έγραφε το 60-64. Ο Ολυμπιακός ξεκάθαρα είχε κολλήσει και έμοιαζε να φοβάται το σουτ, ο Λοτζέσκι αστόχησε σε τρίποντο, ο Διαμαντίδης μείωσε σε 62-64 με βολές και ο Μάντζαρης αστόχησε και αυτός σε τρίποντο. Έχει αρκετό ενδιαφέρον το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός σε όλο αυτό το διάστημα δεν προσπάθησε να βγάλει φάση με τον Σπανούλη, αλλά επέλεγε σουτ με άλλους παίκτες.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, έκανε λάθος (πάσα του Διαμαντίδη στον Λασμ για άλει ουπ, που δεν πήγε καλά) στη μοναδική επίθεση που είχε το ματς σε σκορ που θα μπορούσε να ισοφαρίσει, για να σκοράρει ο Σπανούλης με ντράιβ για το 62-66 και να θέσει τις ισορροπίες του τελευταίου λεπτού. Ο Παναθηναϊκός πήρε τάιμ άουτ, ο Πετγουέι γλίστρησε και η ισορροπία στην άμυνα του Ολυμπιακού χάλασε, αλλά το τρίποντο του Μπράμου ήταν άστοχο. Ο Κόλινς είχε 1/2 βολές για το 62-67 στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα, ο Αλβέρτης πήρε τάιμ άουτ, έδειξε σύστημα, ο Μασιούλις πήρε την μπάλα και έκανε κάτι άλλο, αστόχησε και ο Ολυμπιακός κέρδισε ξανά φάουλ με τον Σπανούλη να έχει 0/2. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Διαμαντίδης αστόχησε κι αυτός σε τρίποντο για να γράψει 2/2 βολές ο Σπανούλης και να καρφώσει για να μειώσει σε 64-69 ο Λασμ στην εκπνοή.

Η συνέχεια θα δοθεί την Κυριακή στις 19:45 στο ΣΕΦ, για τον 4ο τελικό, με τον Ολυμπιακό να κυνηγά τη νίκη και τον τίτλο. Οι «ερυθρόλευκοι» με νίκη έχουν την ευκαιρία να επιστρέψουν στο ελληνικό θρόνο ξανά από το 2011-12, αλλά να πάρουν και το 2ο πρωτάθλημά τους τον 21ο αιώνα. Ο Παναθηναϊκός για να διατηρήσει τα κεκτημένα θα πρέπει να κερδίσει και τα δύο επόμενα παιχνίδια, αλλά μέχρι στιγμής η αλήθεια είναι ότι η σειρά δεν δείχνει ότι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Βέβαια, και οι δύο ομάδες είναι υψηλού επιπέδου και αυτό κάνει τη συνέχεια αμφίρροπη, όπως και να έχουν τα πράγματα. Υπομονή ως την Κυριακή, λοιπόν, για νέα στέψη ή παράταση στην αγωνία.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-36, 40-56, 64-69.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 6 (2), Κάρι, Φώτσης 2 (6ρ.), Ούκιτς, Λασμ 16 (11ρ. 10κ.φ.), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 18 (2τρ. 4ρ. 6ασ. 5κ.φ.), Γκιστ 8 (7ρ.), Μασιούλις 8 (4ρ. 2ασ.), Ράιτ 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 12 (2τρ. 8ρ.), Ντάνστον 6 (3ρ. 2κ.), Σπανούλης 15 (1τρ. 2ρ. 5ασ. 2κλ. 6κ.φ.), Περπέρογλου 2 (3ρ.), Σλούκας, Κόλινς 4 (2ρ. 4ασ.), Σίμονς 2(3ρ.), Λοτζέσκι 8 (2τρ. 2ρ.), Πρίντεζης 13 (2ρ. 2ασ. 2κλ.), Μάντζαρης 8 (2τρ. 2ρ. 4ασ.).

Υ.Γ.: Το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει γιατί η αποστολή του Ολυμπιακού ήταν υπεράριθμη κατά 5-7 άτομα (διίστανται τα όσα ακούσαμε) και ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού δεν ήθελε να γίνει το ματς, μέχρι που οι διαιτητές είπαν ότι ή γίνεται ο αγώνας ή μηδενίζεται ο Παναθηναϊκός (και ο Ολυμπιακός συμφώνησε οι υπεράριθμοι να δουν το ματς όρθιοι από τη φισούνα ως συμβιβαστική λύση). Ο Παναθηναϊκός κινδυνεύει με τιμωρία, αφού στο φύλλο αγώνα (παρότι οι οπαδοί του ήταν άψογοι σε όλο το ματς) γράφτηκε ότι μετά το ματς μια μικρή μερίδα μαζί με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο κινήθηκε απειλητικά εναντίον των διαιτητών και τους έβρισε. Ο Δ. Γιαννακόπουλος είναι σε χειρότερη θέση μετά τα χαρτονομίσματα (3 των πενήντα ευρώ) που πέταξε στους διαιτητές… κατά τη διάρκεια του αγώνα, την εξύβριση που γράφτηκε στο φύλλο αγώνα και τις απειλητικές δηλώσεις που έκανε μετά το ματς («[οι διαιτητές] αυτό που έγινε θα το βρουν μπροστά τους»).