Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Στον τελικό η Α.Ε.Π.Ε. με Κωνσταντίνου!

Στον τελικό η Α.Ε.Π.Ε. με Κωνσταντίνου!

Η Α.Ε.Π.Ε. έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, μετά το 61-46 στον ημιτελικό απέναντι στα Χώματα. Η Α.Ε.Π.Ε. πήρε το προβάδισμα μετά τα πρώτα 8 λεπτά στο ματς και δεν το έχασε ως το τέλος για να πάρει την πρόκριση, με τον Κωνσταντίνου να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση, με τα Χώματα να αγωνίζονται χωρίς τον τραυματία Εξαρχόπουλο.

ΧΩΜΑΤΑ – Α.Ε.Π.Ε. 46-61
(15-17, 22-29, 33-40, 46-61)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα Χώματα να γράφουν δύο τρίποντα με Καραμανλή και Γκάτση Σ. για το 6-2. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε με τον Κωνσταντίνου να την κρατά μόνος του στο πρώτο πεντάλεπτο, ως το 6-7. Ο Γκάτσης Σ. έβαλε κι άλλο τρίποντο, 9-7, ενώ μετά το καλάθι του Καρουμπή, ο Δαιμονάκος σκόραρε για το 11-9, δίνοντας το τελευταίο προβάδισμα του αγώνα στην ομάδα του.

Η απάντηση ήρθε (από ποιον άλλο;) από τον Κωνσταντίνου για την ισοφάριση με 2:03 στο ρολόι, ενώ ο Καμζέλας έβαλε την Α.Ε.Π.Ε. μπροστά, 11-13. Ο Κωνσταντίνου έφτασε τους 11 πόντους όταν σκόραρε για το 11-15, με τον Καραμήτσο να απαντά, αλλά τον Τσάμη να φέρνει την Α.Ε.Π.Ε. στο 13-17. Η περίοδος έκλεισε στο 15-17 από τον Καραμανλή, με την Α.Ε.Π.Ε. να σκοράρει με τον Τσάμη για το 15-20 λίγο μετά.

Ο Μελαχροινός μετά από 4 λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο πήγε το ματς στο 18-20 με τρίποντο, αλλά ο Κωνσταντίνου με τον Τσιτίνη απάντησαν για το 18-24. Τα Χώματα και πάλι βρήκαν τρόπο να πλησιάσουν, 22-24 από τον Παρίση και τον Γκάτση Σ., αλλά η Α.Ε.Π.Ε. έκλεισε με 0-5 το ημίχρονο, ο Ζαφειρόπουλος και ένα τρίποντο του Καταραχιά της έδωσαν το μεγαλύτερο ως τότε προβάδισμά της, 22-29.

Στην επανάληψη το σερί συνεχίστηκε για να φτάσει στο 0-9 όταν ο Καμζέλας με τον Κωνσταντίνου έγραψαν το 22-33 για την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Το σερί διέκοψε ο Καραμήτσος, ενώ τα Χώματα μετά από ένα ακόμα καλάθι του Κωνσταντίνου, βρήκαν τρόπο με τον Μελαχροινό και τον Καραμανλή να πλησιάσουν ως το 30-35. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε με τον Τσάμη, που πήρε το ματς πάνω του στο τέλος της 3ης περιόδου, για να έρθει ο Παρίσης με τρίποντη ανάσα, 33-38.

Όμως, τα Χώματα δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο, ο Τσάμης με τον Κωνσταντίνου σκόραραν για το 33-42. Στο τρίποντο του Γκάτση Σ. απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Ζαφειρόπουλος, 36-45, με τον Μελαχροινό να σκοράρει για το 38-45. Τα Χώματα δεν βρέθηκαν ξανά πιο κοντά στο σκορ, αφού η Α.Ε.Π.Ε. με τον Καμζέλα έφτασε στο 39-49 με 2:55 για το τέλος και μετά από 2 χαμένες επιθέσεις των αντιπάλων της, ο Ζαφειρόπουλος σκόραρε για το 39-51. Μετά έκλεψε και την μπάλα στην επαναφορά, κέρδισε φάουλ και σκόραρε για το 39-53 με 2:31 για το φινάλε.

Κάπου εκεί τελείωσε οριστικά το ματς, παρά το τρίποντο του Παρίση και τις 2/3 βολές του Μελαχροινού, που μείωσαν σε 44-53 με 1:30 για το τέλος. Χρόνος για κάτι καλύτερο ίσως υπήρχε, αλλά ο Μιχαηλίδης σκόραρε από μέση απόσταση για το 44-55, ενώ μετά την απάντηση του Μελαχροινού, ο Πασχάλης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με 2/2 βολές για το 46-57. Ο Σιόλος τον μιμήθηκε για το 46-59, ενώ στα 31 δευτερόλεπτα ο Καμζέλας έκλεισε το ματς στο 46-61 για τη μεγάλη πρόκριση της ομάδας του στον τελικό!

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 21 πόντους, βάζοντας 20 από τους πρώτους 42 της Α.Ε.Π.Ε., ο Καμζέλας έκανε πολύ μεγάλο ματς στη ρακέτα με 11 πόντους, ενώ ο Τσάμης με τον Ζαφειρόπουλο είχαν από 9 πόντους με μεστή εμφάνιση αμφότεροι. Για τα Χώματα ο Μελαχροινός είχε 13 πόντους, ο Γκάτσης Σ. 11 αλλά τραυματίστηκε και δεν έπαιξε στο τέλος, με τον Παρίση να έχει 8 και τον Καραμανλή 7.

Το βίντεο του αγώνα:

Χώματα (Σταύρου Κ.): Παρίσης Α. 8 (2), Δημητριάδης Δ., Γκάτσης Σ. 11 (3), Τσέλιας Χ. 1, Μελαχροινός Α. 13 (2), Καραμήτσος 4, Καραμανλής 7 (1), Αράπος Ε., Διαμονάκος 2, Γκάτσης Χ..

Α.Ε.Π.Ε. (Γυφτοκώστας Δ.): Τσάμης Γ. 9, Μυλωνάς Ι., Ζαφειρόπουλος Α. 9 (1), Σιόλος Λ. 2, Κωνσταντινόπουλος, Καταραχιάς Αθ. 3 (1), Καμζέλας Γ. 11, Καρουμπής Σ., Τσιτίνης Σ. 2, Κωνσταντίνου Κ. 21, Μιχαηλίδης 2, Πασχάλης Λ. 2.