Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Στον τελικό οι Ballbusters!

Στον τελικό οι Ballbusters!

Οι Ballbusters πέτυχαν τεράστια έκπληξη στα ημιτελικά του 3ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης κερδίζοντας με 67-57 τους Νεροχύτες και πετώντας τους πρώτους της κανονικής περιόδου εκτός τελικού! Έτσι, στο ματς του χρυσού μεταλλίου θα τεθούν αυτοί αντιμέτωποι με τους Μπράφους του Χάρη Πάτση για την κορυφή στο 3ο γκρουπ!

ΝΕΡΟΧΥΤΕΣ – BALLBUSTERS 57-67
(19-18, 26-36, 42-52, 57-67)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Νεροχύτες να μπαίνουν πολύ δυνατά, με τον Κωστόπουλο και τον Χριστακόπουλο προηγήθηκαν με 7-1. Οι Ballbusters δεν επέτρεψαν να φύγει περισσότερο το παιχνίδι, ο Σοφιανόπουλος με τον Μαυράκη και τον Νίνο σκόραραν για το 7-7, με τον Σοφιανόπουλο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Νεροχύτες απάντησαν με τον Κωστόπουλο, αλλά ο Βεντούρης με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο 9-12. Ο Βρέλλης έδωσε προβάδισμα στους Νεροχύτες με 13-12, ο Μαυράκης απάντησε, για να έρθει ο Κιούσης για το 17-14. Ο Αρβανιτάκης μείωσε στον πόντο, με τον Βρέλλη να γράφει το 19-16 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Ένα 0-7 από τον Μαυράκη, τον Ντουλαβέρη και τον Σοφιανόπουλο έφερε τους Ballbusters μπροστά στο σκορ 19-23, προβάδισμα που κράτησαν ως και τη λήξη του αγώνα! Ο Κιούσης με τρίποντο μείωσε σε 22-23, αλλά ο Τριμπόνιας με τον Ντουλαβέρη κράτησαν την ομάδα τους ως το 22-28. Οι Νεροχύτες δυσκολεύονταν πολύ να φτάσουν στο καλάθι στη δεύτερη περίοδο, με τους Ballbusters να κλείνουν τους διαδρόμους προς τη ρακέτα και να δυσκολεύουν τις πάσες στον Βρέλλη με τον Σοφιανόπουλο πάνω του. Εκείνος σκόραρε για το 24-27, αλλά ο Μαυράκης και ο Βεντούρης με καλάθι και φάουλ έφεραν το ματς στο 24-33. Ο Βρέλλης απάντησε, με τον Τριμπόνια να κλείνει το ημίχρονο στο 26-36 με τρίποντο.

Στην 3η περίοδο οι Νεροχύτες μπήκαν με τρίποντο από τον Χριστακόπουλο, αλλά οι Ballbusters απάντησαν με τον Μαυράκη και τον Νίνο για το 29-40. Ο Βρέλλης με 4 πόντους μείωσε σε 33-40, αλλά ο Μαυράκης απάντησε για το 33-42. Οι Νεροχύτες πλησίασαν με τον Βρέλλη στο 37-42, αλλά ο Σοφιανόπουλος απάντησε και ο Μαυράκης έφερε το ματς στο 37-46. Το τρίποντο του Σπυρόπουλου μείωσε σε 40-46 για να απαντήσει ο Μαυράκης και οι Ballbusters να μην αφήσουν τους Νεροχύτες να πλησιάσουν κάτω από τους 7 πόντους ξανά ως το τέλος. Ο Νίνος σκόραρε για το 41-50, με τον Βεντούρη να κλείνει την 3η περίοδο στο 42-52.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τριμπόνιας μπήκε με τρίποντο για το 42-55, με τον Βρέλλη να απαντά, αλλά να είναι αρκετά μόνος στην επίθεση της ομάδας του. Ο Χριστακόπουλος έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους, ο Σπυρόπουλος μείωσε σε 48-56, αλλά ο Σοφιανόπουλος πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και απάντησε για το 48-59. Ο Κωστόπουλος, που έμεινε στον πάγκο με 4 φάουλ για 8 λεπτά στην 3η περίοδο, σκόραρε τρίποντο για το 51-59 με 4:08 για το τέλος αναγκάζοντας τους Ballbusters να πάρουν τάιμ άουτ. Όμως, στην επιστροφή ο Τριμπόνιας απάντησε με δικό του τρίποντο αποκαθιστώντας διψήφια διαφορά για την ομάδα του. Ο Χριστακόπουλος μείωσε σε 53-62, αλλά ο Σοφιανόπουλος κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους Ballbusters μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο. Οι Νεροχύτες με 2:45 μείωσαν σε 55-64 με τον Κωστόπουλο, αλλά ο Βεντούρης απάντησε για το 55-66. Τρεις συνεχόμενες χαμένες επιθέσεις από τους Νεροχύτες ουσιαστικά εξαφάνισαν τις τελευταίες τους ελπίδες για ανατροπή της κατάστασης, με τον Βρέλλη να σκοράρει για το 57-66 στα 55 δευτερόλεπτα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαυράκης με 1/2 βολές στα 40 δευτερόλεπτα, με τους Ballbusters να παίρνουν την πρόκριση για τον τελικό!

Για τους νικητές ο Μαυράκης είχε 17 πόντους, ο Σοφιανόπουλος 13 σε μια τρομερή εμφάνιση σε άμυνα και οργάνωση παιχνιδιού, ο Βεντούρης με τον Τριμπόνια από 11. Για τους Νεροχύτες ο Βρέλλης είχε 21 πόντους, ο Κωστόπουλος 14, ο Χριστακόπουλος 11.

Νεροχύτες (Μπουρογιαννόπουλος Φ.): Βρέλλης Β. 21, Χριστακόπουλος Γ. 11 (1), Μπουρογιαννόπουλος Φ., Κωστόπουλος Χ. 14 (1), Κιούσης Α. 6 (2), Σπυρόπουλος Σ. 5 (1), Νίνας Γ..

Ballbusters (Πουλάκης): Νίνος Π. 6, Βεντούρης Σ. 11 (1), Τριμπόνιας Ε. 11 (3), Κολιοφώτης Σ., Μαυράκης Α. 17, Ντουλαβέρης Γ. 6 (1), Αρβανιτάκης Δ. 3, Σοφιανόπουλος Π. 13.