Home / ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2014 / Νίκη, πρόκριση και καλό μπάσκετ!

Νίκη, πρόκριση και καλό μπάσκετ!

Το καλύτερό της παιχνίδι ως τώρα στο Μουντομπάσκετ έκανε η Ελλάδα, που κέρδισε με 90-79 το Πουέρτο Ρίκο για να φτάσει στο 3-0 και να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου της, παίρνοντας ταυτόχρονα ήδη και μαθηματικά την πρόκριση για τους «16», η μόνη ως τώρα μαζί με την Ισπανία ομάδα που το έχει καταφέρει. Με τρομερή τριάδα τους Καϊμακόγλου, Ζήση και Μπουρούση, και τον Αντετοκούνμπο με τον Καλάθη να ακολουθούν, η Ελλάδα πήρε την νίκη από τους Πορτορικάνους χωρίς να απειληθεί καθόλου.

Η Ελλάδα έκανε το καλύτερό της επιθετικά παιχνίδι, σκόραρε πάνω από 20 πόντους σε κάθε περίοδο, έφτασε τους 90 συνολικά, ενώ στο διάστημα από το 11ο λεπτό ως και το 30ο έτρεξε επιμέρους σκορ 48-33 για να καθαρίσει εκεί την αναμέτρηση. Έλεγξε το Πουέρτο Ρίκο, ήταν καλύτερη από αυτό στο να παίζει γρήγορα, δεν παρασύρθηκε σε άναρχο στιλ και σε ματς χωρίς λογική, γενικά έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, το καλύτερο που έχει παίξει ως τώρα στη διοργάνωση.

Έτσι, έφτασε εύκολα στο 3-0 στον όμιλο και πηγαίνει με άλλον αέρα απέναντι στην Κροατία, που έφαγε τα μούτρα της με τη Σενεγάλη. Θέλει ακόμα 1 νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδια για να κατακτήσει και μαθηματικά τη 2η θέση στον όμιλο, ενώ αν κερδίσει και τα δύο θα βγει πρώτη. Με μία ήττα, αν Κροατία και Αργεντινή δεν χάσουν από άλλον, θα είναι δεύτερη.

Στο ματς με το Πουέρτο Ρίκο η εθνική είχε τον Γιάννη Μπουρούση με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και +22 στη διαφορά πόντων, τον Νίκο Ζήση με 19 πόντους με 4/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και +18 στη διαφορά πόντων, τον Κώστα Καϊμακόγλου με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και +14 στη διαφορά πόντων, τον Νικ Καλάθη με 14 πόντους και +23 στη διαφορά πόντων (ο Καλάθης έπαιξε πιο πολύ απ’ τον καθένα στο ματς, 29 λεπτά), ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 15 πόντους και πολλές φάσεις αμυντικά που κράτησαν την Ελλάδα στη θέση του οδηγού σε όλο το ματς.

Η Ελλάδα είχε 37 ριμπάουντ με 12 επιθετικά, 21 ασίστ, μόλις 11 λάθη, ενώ σούταρε με 59% στα δίποντα (29/49) και 33% στα τρίποντα (5/15), αλλά ουσιαστικά επιλέγοντας τις επιθέσεις που θέλει εκείνη, 49 δίποντα και 15 τρίποντα είναι πολύ καλή αναλογία. Το Πουέρτο Ρίκο ισορρόπησε τα ριμπάουντ (35 με 14 επιθετικά), αλλά είχε 10 ασίστ όλες όλες μαζί με τα 11 λάθη του. Σούταρε 41% στα δίποντα και 33% στα τρίποντα.

Αυτό που έκανε τόσο καλό το παιχνίδι της εθνικής ήταν το γεγονός ότι έβγαζε ενέργεια στην άμυνα, επεδίωκε να τρέξει και στην επίθεση έβρισκε στις περισσότερες φάσεις το σουτ που ήθελε από εκεί που το ήθελε. Αυτό έκανε και τη διαφορά στο ματς, με τόσο καλό shot selection η εθνική δεν μπορούσε να απειληθεί και ανέβασε τη διαφορά σχεδόν στους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Για το Πουέρτο Ρίκο η αλήθεια είναι ότι ενώ ο Μπάλκμαν είχε 23 πόντους και 4 κλεψίματα με 7/11 σουτ και 9/11 βολές και ο Μπαρέα είχε 21 πόντους και 5 ασίστ (με 6/15) σουτ, μεγαλύτερο πρόβλημα είχαμε όταν ήταν ο Ριβέρα στο παρκέ. Ο Ριβέρα είχε 10 πόντους και 2 ασίστ, αλλά όσο έπαιξε (24 λεπτά) η ομάδα του είχε +10 στη διαφορά πόντων, ενώ Μπαρέα και Μπάλκμαν είχαν -11 και -10 αντίστοιχα (βέβαια έπαιξαν αμφότεροι πάνω από 34 λεπτά).

Με τον Καλάθη και τον Ζήση μπήκαμε στο ματς με 5-0, ο Πρίντεζης έγραψε καλάθι και φάουλ για το 8-2 και ο Καλάθης σκόραρε για το 10-4. Ο Χουέρτας μείωσε, αλλά ο Καλάθης έφερε το ματς στο 14-6. Ο Μπαρέα απάντησε με τρίποντο και ο Γκαλίντο σκόραρε για το 15-11, ενώ ο Μπάλκμαν έριξε τη διαφορά στους 3, 17-14. Το Πουέρτο Ρίκο με 2:20 για το τέλος της περιόδου ισοφάρισε σε 18-18 με τον Γκαλίντο για να κλείσει την περίοδο ο Βασιλειάδης στο 20-19.

Ο Ριβέρα σκόραρε τρίποντο για το 20-22 και το Πουέρτο Ρίκο κράτησε με τον Μπάλκμαν μετά το καλάθι του Βασιλειάδη το προβάδισμα, 22-24. Ο Μπάλκμαν έφερε την ομάδα του μπροστά με 23-26, αλλά ο Καλάθης ισοφάρισε σε 27-27 για να πάρει η εθνική με τον Μπουρούση το προβάδισμα, 29-27, και να μην το ξαναχάσει στο ματς. Ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 32-28 με τον Μπουρούση να γράφει το 34-28 και τον Καλάθη το 36-28 με σερί 11-1 για την εθνική μας. Ο Μπαρέα σκόραρε για το Πουέρτο Ρίκο εντός παιδιάς μετά από 6:42 αγώνα για να απαντήσει ο Ζήσης αμέσως, 38-31. Ο Σαντιάγκο μείωσε στους 5, αλλά στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Παπανικολάου τάπωσε τον Χουέρτας, έβγαλε την Ελλάδα μπροστά και στην εκπνοή ο Ζήσης με τρίποντο έφερε το ματς στο 41-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπουρούση να γράφει το πρώτο +10 για την Ελλάδα, 43-33, το Πουέρτο Ρίκο να απαντάει τρεις φορές για το -8 με Σαντιάγκο, Μπαρέα και Μπάλκμαν, τελευταία στο 47-39, αλλά Ζήσης και Καϊμακόγλου έφεραν την Ελλάδα στο 54-39 με 6:43 για το δεκάλεπτο. Το Πουέρτο Ρίκο προσπαθούσε σπασμωδικά να αντιδράσει, η άμυνα της Ελλάδας ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, ενώ στην επίθεση χτύπησε άλλες δύο φορές από τη ρακέτα για το 58-41 με Μπουρούση και Παπανικολάου. Ο Καϊμακόγλου έφερε το ματς στο 61-42, ο Μπαρέα απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Σλούκας σκόραρε για το 63-45. Ριβέρα και Μπάλκμαν προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά, αλλά ο Βουγιούκας με τον Αντετοκούνμπο σκόραραν για το 68-50 με την περίοδο να κλείνει από βολές του Μπαρέα.

Ο ίδιος συνέχισε ένα προσωπικό 0-7 για να μειώσει σε 68-57 με την Ελλάδα να δείχνει ότι χαλάρωσε για λίγο, ενώ ο Μπάλκμαν σκόραρε για το 68-59 και τη μονοψήφια διαφορά. Ο Κατσικάρης πήρε τάιμ άουτ γιατί η ομάδα είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωσή της (το μόνο σημείο στο ματς που έγινε αυτό), ο Σλούκας μπήκε με τρίποντο στην πρώτη επίθεση, ενώ μετά συνδυάστηκε για το άλεϊ ουπ με τον Αντετοκούνμπο, 73-61. Ο Καϊμακόγλου έφερε την Ελλάδα από επιθετικό ριμπάουντ στο 76-61 και ο πολύ καλός στο 4ο δεκάλεπτο Αντετοκούνμπο έγραψε βολές για το 78-62. Ο Μπάλκμαν μείωσε στους 12, ο Ριβέρα σε 79-68 και ξανά στην επόμενη επίθεση σε 79-71 με τρίποντο και 2:28 για το τέλος, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Κατσικάρη ο Ζήσης σκόραρε τρίποντο στην εκπνοή της πρώτης επίθεσης για το 82-71. Αμέσως μετά ο Αντετοκούνμπο έκλεψε την μπάλα και τελείωσε σαν βέλος μπροστά για να πάρει και το (αντιαθλητικό) φάουλ του Ντίαζ, 85-71, και η τελετή έλαβε οριστικό τέλος. Στο λεπτό ο Κλεμέντε έβαλε βολές, αλλά ο Παπανικολάου απάντησε στα 50 δευτερόλεπτα για το 87-73 με τον Ζήση να κλείνει το σκορ της εθνικής μας στο 90-77 πριν τελειώσει το ματς απ’ τον Κλεμέντε.

Μπροστά τώρα υπάρχει μια μέρα ρεπό και την Τετάρτη στις 21:00 το ντέρμπι με τους Κροάτες. Με νίκη τελειώνει η δεύτερη θέση και κοιτάμε την πρωτιά. Με την εικόνα που έχει δείξει η Κροατία είναι ένα ματς που βρίσκεται στις δυνατότητές μας, κάτι που είπε και ο Κατσικάρης: «Η Κροατία είναι μια πλήρης ομάδα και με γεμάτο ρόστερ. Σίγουρα μετά τη σημερινή της ήττα θα εμφανιστεί πιο δυνατή, όπως με την Αργεντινή. Πιστεύω πως είναι καλύτερη ομάδα από μας, αν δούμε παίκτη με παίκτη. Τη θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες ομάδες στη διοργάνωση. Αν με ρωτάτε αν μπορούμε να τους κερδίσουμε, θα πω ναι. Θα πρέπει όμως να παίξουμε εξαιρετικά για να τα καταφέρουμε».

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-33, 68-52, 90-79.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 12 (8ρ. 6ασ. 2κλ.), Ζήσης 19 (3τρ. 3ασ.), Βασιλειάδης 4 (3ρ.), Καλάθης 14 (2ρ.), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 4 (3ασ.), Σλούκας 5 (1τρ. 2ασ.), Καϊμακόγλου 9 (11ρ. 5ασ.), Αντετοκούνμπο 15 (3ρ.), Βουγιούκας 2 (4ρ.), Πρίντεζης 5.

Πουέρτο Ρίκο (Όλμος): Κλεμέντε 6 (5ρ.), Μπαρέα 21 (4τρ. 4ρ. 5ασ.), Φράνκλιν 1 (6ρ.), Ριβέρα 10 (2τρ. 3ρ. 2ασ.), Ντίαζ, Σάντσεζ 1, Χουέρτας 6, Μπάλκμαν 23 (5ρ. 4κλ.), Γκαλίντο 5 (4ρ.), Σαντιάγκο 6.

Υ.Γ.: Η φάση του Αντετοκούνμπο με το κλέψιμο και το καλάθι:

Αναμενόμενο αλλά εντυπωσιακό!

Με μια τρομερή επίδειξη δύναμης, οι Αμερικανοί διέσυραν τη Σερβία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 129-92, …