Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Καλό ξεκίνημα για Victorious, Νεροχύτες!

Καλό ξεκίνημα για Victorious, Νεροχύτες!

Η Victorious πέτυχε τη μεγάλη νίκη της 1ης αγωνιστικής στον Ζ όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 56-46 των Miners σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό παιχνίδι. Οι Νεροχύτες μπήκαν κι αυτοί με νίκη, 74-66 επί των Rocks B.C., με τον Βρέλλη να δίνει από νωρίς τα διαπιστευτήριά του, ενώ οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν την Γ.Α.Σ.Τ. με 62-49. Η Ήρεμη Δύναμη πήρε δύσκολα με 58-56 το ματς με τους Filoiadelfia 76ers, ενώ η Laser Derm κέρδισε με 71-44 τους Pick ‘n’ Troll.

Victorious – Miners 56-46

Η Victorious κέρδισε τους Miners με 56-46 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στη 2η περίοδο χάρη στην άμυνά της. Το ματς ξεκίνησε με τους Miners να έχουν τον έλεγχο, προηγήθηκαν με 14-19 στο δεκάλεπτο σκοράροντας αρκετά, αλλά στα επόμενα 20 λεπτά έβαλαν μόλις 18 πόντους, με τη Victorious να παίρνει τον έλεγχο.

Το 14-19 έγινε 32-27 στο ημίχρονο με τη Victorious να κρατά τη διαφορά αυτή και στην 3η περίοδο, για να πάει στο τελικό 56-46 με τους Miners να μένουν στους 9 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Θεοδωρόπουλος είχε 21 πόντους στο παιχνίδια με 6/9 δίποντα, ενώ ο Χριστόπουλος είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Τσιάκα να γράφει κι αυτός 16 πόντους και 7 ριμπάουντ με 6/11 σουτ. Για τους Miners ο Παπαδόγιαννης είχε 19 πόντους με 8/16 δίποντα, ενώ ο Σιούτης είχε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Νεροχύτες – Rocks B.C. 74-66

Νίκη στην πρεμιέρα για τους Νεροχύτες επί των Rocks B.C. με 74-66, σε αγώνα στον οποίο οι νικητές μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στο παρκέ, 26-10 το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε, μάλιστα, οι Rocks B.C. κέρδισαν και τα τρία επόμενα δεκάλεπτα στο επιμέρους σκορ, ψαλιδίζοντας τη διαφορά ως το τελικό -8, πράγμα που το κρατούν ως παρακαταθήκη για τη συνέχεια στη λίγκα.

Οι Νεροχύτες είχαν τον Βρέλλη σε εκπληκτική βραδιά να συνεχίζει όπως πέρσι, έβαλε 35 πόντους με 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12/20 δίποντα και 1/3 τρίποντα στο παιχνίδι. Ο Κιούσης είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ με 6/9 σουτ, ενώ ο Μπουρογιαννόπουλος είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Rocks B.C. ο Μποτόζης είχε 26 πόντους με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Παραράς 14 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γκιουλφέσης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Θαλασσόλυκοι – Γ.Α.Σ.Τ. 62-49

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 62-49 τη Γ.Α.Σ.Τ. χάρη στο πολύ καλό 1ο και 3ο δεκάλεπτό τους. Σε αυτά τα δύο περιόρισαν την αντίπαλό τους στους 6 και τους 7 πόντους αντίστοιχα, καταφέρνοντας να χτίσουν διαφορά. Το 13-6 της πρώτης περιόδου πήγε στο 32-23 στο ημίχρονο για να ακολουθήσει ένα 14-7 στο 3ο δεκάλεπτο το οποίο έβαλε για τα καλά τους Θαλασσόλυκους στο ρόλο του οδηγού στο ματς, 46-30.

Μεγάλος πλουραλισμός για τους Θαλασσόλυκους, ο Δασκαλάκης είχε 11 πόντους, ο Σκαρμέας επίσης 11 με 5 ριμπάουντ, ο Μαράκης 8 με 8 ριμπάουντ, ο Τεντόμας 9 με 4 ριμπάουντ, ενώ ο Γερμενής είχε 10 με 4/4 εντός παιδιάς. Για τη Γ.Α.Σ.Τ. ο Κατανιάς είχε 12 πόντους, ο Αδαμαντίδης 8 με 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες, ενώ ο Διαμαντόπουλος είχε 2 πόντους με 12 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Filoiadelfia 76ers 58-56

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε οριακά με 58-56 τους Filoiadelfia 76ers ανατρέποντας το σκορ στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 12-12, στο ημίχρονο πήγαμε στο 24-29 για τους Filoiadelfia 76ers, με τη διαφορά να μένει υπέρ τους και στην 3η περίοδο, 39-43. Η Ήρεμη Δύναμη κατάφερε με επιμέρους σκορ 19-13 στο 4ο δεκάλεπτο να πετύχει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 58-56 για να μπει με ροζ φύλλο στη χρονιά.

Για την Ήρεμη Δύναμη ο Τσιβρας είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Δρούγιας 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Βλάχος είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Μπελιώτης είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ο Ζιάγκας Α. 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Σταθόπουλος πρόσθεσε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

Laser Derm – Pick ‘n’ Troll 71-44

Νίκη για τη Laser Derm με 71-44 με εκπληκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη το σοκ των Pick ‘n’ Troll από την πρώτη τους συμμετοχή. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 26-2 για τους νικητές που πια έλεγχαν απόλυτα τον αγώνα. Οι Pick ‘n’ Troll πήραν με 24-28 τις επόμενες δύο περιόδους για να φτάσουμε στο 50-30 στο 30ο λεπτό, αλλά δεν γινόταν να ανατραπεί το ματς, με τη Laser Derm να κερδίζει.

Ο Κανελλόπουλος είχε 19 πόντους και 3 κλεψίματα με 8/12 εντός παιδιάς, ο Έλληνας 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μπέμπελος 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Φουσέκης είχε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ με τον Σεχου να συμπληρώνει 9 πόντους και 5 ριμπάουντ για τη Laser Derm. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Κατσας είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τσοπανάκης Γ. είχε 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.