Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ισοφάρισε η Dirtus Bologna!

Ισοφάρισε η Dirtus Bologna!

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 52-48 τα Κουλουβάχατα για να ισοφαρίσει την προημιτελική σειρά στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» στο 1-1 και να την ωθήσει σε 3ο παιχνίδι, που θα κρίνει ποια από τις δύο ομάδες θα περάσει στο φάιναλ φορ της λίγκας.

Dirtus Bologna – Κουλουβάχατα 52-48
(Σκορ σειράς: 1-1)

Η Dirtus Bologna κέρδισε τα Κουλουβάχατα με 52-48 για το 1-1 με το ματς να ξεκινά με 0-4 από Παπαδόπουλο και Τσιλάβη για τους πρωταθλητές, για να απαντήσουν ο Σπυρόπουλος με τον Μητρόπουλο για το 4-7. Ο Κοκονίδης με τον Καραγιάννη και τον Χρυσικόπουλο ήταν που έκλεισαν μια πολύ καλή πρώτη περίοδο για τα Κουλουβάχατα με σερί 0-10 για το 4-17, αλλά η Dirtus Bologna απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, δικό της 10-0 και 14-17 με τον Σπυρόπουλο, τον Γιαννόπουλο, τον Μαθιουδάκη και τον Μάινα. Μετά από 5 λεπτά στο δεκάλεπτο ο Παπαδόπουλος σκόραρε για το 14-19 για τα Κουλουβάχατα, ενώ ο ίδιος έγραψε το 16-21. Ο Μαθιουδάκης με τον Μάινα απάντησαν για την ισοφάριση, 21-21, με τον Μαθιουδάκη να γράφει και το 24-23 για να κλείσει ο Καραγιάννης το ημίχρονο στο 24-25. Στο 2ο ημίχρονο μετά το καλάθι του Καπέλη ο Μαθιουδάκης ισοφάρισε το ματς, ενώ ο ίδιος ήταν που μετά έβαλε την ομάδα του μπροστά με 33-29. Ο Τσιλάβης απάντησε, αλλά ο Χαλκιάς με τον Σπυρόπουλο έγραψαν το 38-31 για την Dirtus Bologna. Η περίοδος έκλεισε στο 38-34, με τον Ράνη και τον Σπυρόπουλο να σκοράρουν για το 42-34 της Dirtus Bologna στο 4ο δεκάλεπτο. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με τον Κουμεντάκη και τον Τσιλάβη, 42-38, αλλά ο Μάινας κράτησε την ομάδα του μπροστά με 45-38. Ο Καραγιάννης και ο Καπέλης έφεραν το ματς στο 45-42, με τον Σπυρόπουλο και τον Μάινα να γράφουν το 49-42 για την Dirtus Bologna και τον Παπαδόπουλο στα 32 δευτερόλεπτα να μειώνει σε 49-45. Παρά το καλάθι του Τσιλάβη για το 50-47 και τη βολή του Καπέλη για το 50-48, ο Σπυρόπουλος ήταν που σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, 52-48 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Μαθιουδάκης είχε 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σπυρόπουλος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μάινας 10 πόντους. Για τα Κουλουβάχατα ο Καραγιάννης είχε 11 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Τσιλάβης 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.