Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / «Βόμβα» με το καλημέρα από Δικαστές!

«Βόμβα» με το καλημέρα από Δικαστές!

Οι Δικαστές κέρδισαν με 56-51 την περσινή πρωταθλήτρια 2ου γκρουπ, Α.Ε.Π.Ε., στην 1η αγωνιστική του Β ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Red Hot Chili Hoopers επικράτησαν με 74-61 των Shooting Stars, ενώ οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 67-41 τους Τριπόντιους. Τέλος, οι Red Devils νίκησαν με 60-51 τους Γιανγκ Μπόυζ.

Δικαστές – Α.Ε.Π.Ε. 56-51

Οι Δικαστές έστειλαν μήνυμα με το ξεκίνημα του πρωταθλήματος, καταφέρνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο απέναντι στην Α.Ε.Π.Ε.. Μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-11 για να φτάσουν ως το 33-21 στο ημίχρονο. Η Α.Ε.Π.Ε. έτρεξε ένα επιμέρους 8-19 στην 3η περίοδο για να μειώσει σε 41-40, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να έχει συνέχεια, με αποτέλεσμα το ματς να λήξει με 56-51 για τους Δικαστές.

Ο Συκαράς είχε 24 πόντους και 6 ριμπάουντ για τους νικητές, ο Πανουργιάς 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τούμπας 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την Α.Ε.Π.Ε. ο Κωνσταντίνου είχε 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα με 11/16 δίποντα, ο Δεδεμαδης 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Red Hot Chili Hoopers – Shooting Stars 74-61

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 74-61 τους Shooting Stars παίρνοντας τον έλεγχο στην 3η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 22-23 για τους Shooting Stars με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-37. Στο 3ο δεκάλεπτο ένα 21-8 επιμέρους σκορ των Red Hot Chili Hoopers έφερε τον αγώνα στο 58-45 για να φτάσουμε μετά στο τελικό 74-61.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 25 πόντους με 7/12 σουτ, ο Φραγκογιάννης 21 πόντους και 7 ριμπάουντ με 6/7 σουτ, ο Κεφαλόπουλος 10 πόντους, με τους Red Hot Chili Hoopers να σουτάρουν με το εκπληκτικό 92% από τη γραμμή των βολών (22/24). Για τους Shooting Stars ο Σταύρος είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λουδάρος 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Τριπόντιοι 67-41

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 67-41 τους Τριπόντιους με το παιχνίδι να ξεκινά με 18-14 για να επιτρέψουν μόλις 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο και να φτάσουμε στο 30-20 στο ημίχρονο. Το 19-10 της 3ης περιόδου ήρθε για να ενισχύσει τη θέση τους στο κεφάλι του ματς, 49-30 στο 30ο λεπτό, για να μην κινδυνεύσουν ως το τέλος.

Για τους νικητές ο Σαρικάκης είχε 23 πόντους με 7/8 δίποντα, ο Βασιλείου 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Δεληγιώργης 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Κοσμίδης είχε 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Τριπόντιους ο Ράλλης είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Τσαφαντάκης 8 πόντους.

Red Devils – Γιανγκ Μπόυζ 60-51

Οι Red Devils κέρδισαν με 60-51 τους Γιανγκ Μπόυζ μπαίνοντας στο ματς με 14-11 και τρέχοντας ένα 12-5 στη δεύτερη περίοδο, κρατώντας πολύ χαμηλά τους αντιπάλους τους ως το 26-16 του ημιχρόνου. Η επανάληψη ήταν μοιρασμένη εντελώς, 13-14 το 3ο δεκάλεπτο και 21-21 το 4ο για να μην ανατραπεί η εικόνα του αγώνα ως το τελικό 60-51.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 16 πόντους και 5 κλεψίματα, ο Στόλης 11 πόντους και 3 ασίστ και ο Αντωνέας 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Γιανγκ Μπόυζ ο Τιμπας είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Παπακωνσταντίνου 11 πόντους και 4 κλεψίματα.

Κυπελλούχος η Τιρινίνι!

Η Τιρινίνι κατέκτησε το Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στον τελικό με 78-67 τη …