Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Alondra B.C., Τουβλέικερς!

Νίκες για Alondra B.C., Τουβλέικερς!

Τα Σφυριά επέστρεψαν στις νίκες με το 43-32 επί της Boom Shakalaka για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Τουβλέικερς κέρδισαν τους Pistons για να τους σπάσουν το αήττητο, 77-73 το σκορ. Η Alondra B.C. έκανε την πρώτη της νίκη, 67-45 το Μπίρι-μπίρι, ενώ οι Shooting Stars υποχρέωσαν στη δεύτερή τους ήττα τους Red-dicolo, 61-42.

Pistons – Τουβλέικερς 73-77

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 73-77 τους Pistons για να τους αναγκάσουν στην πρώτη τους ήττα. Το ματς ξεκίνησε με 0-6 για τους νικητές με τον Μαρίνο, για να απαντήσουν ο Κοντογιάννης με τον Στεργίου για το 4-6. Ο Λιβαδας με τον Χαραλαμπο έφεραν την ομάδα τους στο 4-10, ενώ ο Μαρίνος με τον Λιβαδα έγραψαν το 6-18 για τους Τουβλέικερς λίγο μετά. Μαράντος και Κοντογιάννης απάντησαν για το 10-18 και το 15-20, με τον Μαρίνο να σκοράρει για το 15-23 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-28. Στη 2η περίοδο ο Λαζάρου έφερε το ματς στο 19-30, με τον Κοντογιάννη να απαντά για το 27-32. Ο ίδιος με τον Οικονόμου μείωσαν σε 33-34 για να γράψει ο Οικονόμου το 35-24 βάζοντας για πρώτη φορά μπροστά τους Pistons. Οι Τουβλέικερς απάντησαν με τον Θειακούλη και τον Μαρίνο για το 36-39, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μαράντο στο 40-41. Στην επανάληψη ο Κοντογιάννης έγραψε το 43-41 και ο Στεργίου έφερε την ομάδα του στο 48-45. Οι Τουβλέικερς απάντησαν για το 48-51 με τον Αλοναρίτη για να γράψει ο Κοντογιάννης το 54-52. Ο Οικονόμου κράτησε μπροστά τους Pistons με 60-56, με τον Λυρα να σκοράρει για το 62-58. Ο Κοντογιάννης έφερε το ματς στο 65-61 στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Χαραλαμπο να απαντά για το 65-68. Ο Αλοναριτης με τον Πλουσο και τον Λιβαδα σκόραραν για το 67-73, με τους Pistons να μειώνουν σε 71-73 με Κοντογιάννη και Στεργίου, αλλά τον Λαζάρου να βοηθά την ομάδα του να φτάσει στο 71-77 για να πάρει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Λιβαδας είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μαρίνος 15 πόντους, ο Χαραλαμπος 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Θειακούλης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Pistons ο Κοντογιάννης είχε 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Οικονόμου 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μαράντος 12 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Στεργίου 11 πόντους και 4 ασίστ.

.

Boom Shakalaka – Τα Σφυριά 32-43

Τα Σφυριά κέρδισαν την Boom Shakalaka με 32-43 με το ματς να ξεκινά με 5-2 από τον Γεωργίου για να γράψει ο ίδιος το 9-4 λίγο μετά. Ο Τσίτος απάντησε για το 9-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-8. Στη 2η περίοδο ο Τσίτος ισοφάρισε το παιχνίδι στο 12-12, με τον Κουτσοθανάση να σκοράρει για το 14-12 και την Boom Shakalaka να προηγείται με 18-15 και 19-17 από τον Μαυράκη. Στην επανάληψη ο Κοτσαμπάς έφερε την ομάδα του στο 19-20, ενώ ο ίδιος έγραψε το 24-28 μετά την απάντηση του Γεωργίου. Τα Σφυριά έφτασαν στο 24-33 για να κλείσουν με τρίποντο του Κοτσαμπά το 3ο δεκάλεπτο στο 24-36. Στην 4η περίοδο τα Σφυριά έφτασαν ως το 24-39, η Boom Shakalaka προσπάθησε να απαντήσει και με τον Γεωργίου πλησίασε ως το 32-40, αλλά ο Κοτσαμπάς απάντησε για το 32-43 και τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για την Boom Shakalaka ο Γεωργίου είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μαυράκης 5 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Alondra B.C. – Μπίρι-μπίρι 67-45

Η Alondra B.C. κέρδισε το Μπίρι-μπίρι με 67-45 για την πρώτη της νίκη, μπαίνοντας στο ματς με 12-2 με τον Παντελάκη, τον Γραββάνη και τον Κολυβα. Το Μπίρι-μπίρι απάντησε με τον Βήχα και τον Ευαγγελίδη για το 12-6, αλλά ο Κουκουλης έφερε την ομάδα του στο 16-6. Η πρώτη περίοδος έκλεισε από τον Ευαγγελίδη στο 16-11, με τον Παντελάκη να γράφει το 21-11. Ο Κουφαλης μείωσε σε 22-13 λίγο μετά, με τον Κουκουλη να απαντά και τον Ευαγγελίδη να κρατά την ομάδα του ως το 28-17 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Παντελάκης έφερε το ματς στο 30-17, με τον Κουφαλη και τον Ευαγγελίδη να απαντούν. Όμως, ένα σερί 11-0 από τον Γιαννατσή και τον Κουκουλη έγραψε το 44-21 για την Alondra B.C., με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει από τον Γιαννατσή στο 49-25. Στην 4η περίοδο ο Ευαγγελίδης προσπάθησε να μειώσει, αλλά Κουκουλης και Γραββάνης απάντησαν για το 62-35. Ο Σαγιας και ο Ευαγγελίδης σκόραραν για το 64-42, για να κλείσει το ματς στο 67-45.

Για τους νικητές ο Κουκουλης είχε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Παντελάκης 18 πόντους και 3 ασίστ, ο Κολυβας 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιαννατσης 8 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για το Μπίρι-μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σαγιας 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Shooting Stars 42-61

Οι Shooting Stars κέρδισαν το Red-dicolo με 42-61 με το ματς να ξεκινά από Σαλτούρο και Ζαφειράτο στο 0-5 για τους νικητές. Ο Μακρής Ν. με τον Κρικα απάντησαν για το 9-9, με το Red-dicolo να παίρνει προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 11-9. Οι Shooting Stars απάντησαν με μεγάλο σερί 0-16 στο 2ο δεκάλεπτο, ο Σαλτούρος με τον Γεωργόπουλο και τον Κουκουγιαννη τους έφεραν ως το 11-25, για να απαντήσει ο Κρικας. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Ζαφειράτο στο 15-28, με τους Shooting Stars να πηγαίνουν στο 15-30 στην επανάληψη. Ο Μακρής Ν. απάντησε για το 20-30, αλλά ο Σταμάτης με τον Σταύρου έγραψαν το 27-44 στο 30ο λεπτό για την ομάδα τους. Η διαφορά πήγε πάνω από τους 20 πόντους, 27-48, στην 4η περίοδο, με τον Νίκου να προσπαθεί να μειώσει, 32-48, αλλά τον Σαλτούρο να κρατά τους Shooting Stars σε απόσταση ασφαλείας, 34-52. Ο Μακρής Ν. με τον Νίκου σκόραραν για το 39-55, όμως ο Σταμάτης έκλεισε το ματς στο 42-61.

Για τους νικητές ο Σαλτούρος είχε 18 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Σταμάτης 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σταύρου 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους Red-dicolo ο Μακρής Ν. είχε 16 πόντους, ο Νίκου 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κρικας 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και ο Μακρής Β. 4 πόντους και 15 ριμπάουντ.