Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Εύκολα ο Ρεμπελιακός, σημαντική νίκη για Byron Celtics!

Εύκολα ο Ρεμπελιακός, σημαντική νίκη για Byron Celtics!

Οι Byron Celtics μπήκαν με νίκη στη σεζόν κερδίζοντας με 64-55 τα Χώματα για την 1η αγωνιστική του Ε ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 105-36 τους Mentores, ενώ οι Gademians επικράτησαν με 54-24 των Aces. Τέλος, οι Faiters νίκησαν με 67-45 τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Byron Celtics – Χώματα 64-55

Οι Byron Celtics κέρδισαν τα Χώματα με 64-55 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο. Το ξεκίνημά τους ήταν καλύτερο στο ματς, προηγήθηκαν με 16-12 αλλά τα Χώματα με τον Γκάτση Χ. επέστρεψαν στη 2η περίοδο, το 12-21 επιμέρους τα έφερε μπροστά με 28-33 στην ανάπαυλα. Η 3η περίοδος ήταν μοιρασμένη και είδε τα Χώματα να καταφέρνουν να κρατήσουν το προβάδισμά τους, 41-45, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο οι Byron Celtics ήταν πολύ καλύτεροι και ανέτρεψαν την εικόνα του αγώνα, πήραν κεφάλι και διψήφια διαφορά, το 23-10 που έτρεξαν τους έδωσε τη νίκη.

Ο Σαχινίδης είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ με 7/9 δίποντα, ο Κουράκος 14 πόντους με 7/13, ο Στεφανέας 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Παππάς 7 πόντους και 6 ριμπάουντ για τους Byron Celtics. Για τα Χώματα Ο Γκάτσης Σ. είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τριφύλλης 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τσέλιας 10 πόντους.

Ρεμπελιακός – Mentores 105-36

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Mentores με 105-36, παίζοντας εκπληκτική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και ανεβάζοντας την επίθεσή του ακόμα πιο ψηλά στην επανάληψη. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ο Ρεμπελιακός επέτρεψε από 5 πόντους σε καθένα για να πετύχει συνολικά 45 και να κλείσει το ημίχρονο στο 45-10. Στην 3η περίοδο οι Mentores έχασαν μεν με επιμέρους σκορ 15-25, αλλά έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία, όμως ο Ρεμπελιακός ανέβασε και πάλι στροφές στο 4ο δεκάλεπτο, 35-11, ως το τελικό 105-36.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 27 πόντους και 2 κλεψίματα με 10/14 σουτ, ο Τάσσιος 14 πόντους, ο Τουλικάρογλου με τον Πλεξουσάκη από 12 πόντους, ενώ ο Σαρρής είχε 11. Για τους Mentores ο Τσίκας είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κλαπης 11 πόντους.

Gademians – Aces 54-24

Οι Gademians κέρδισαν τους Aces με 54-24 καταφέρνοντας να δεχτούν μονοψήφιο αριθμό πόντων σε καθεμία από τις 4 περιόδους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-7 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά το τρομερό 18-1 της δεύτερης περιόδου, μας έφερε στο 30-8 του ημιχρόνου για να κριθεί ο νικητής. Η διαφορά ανέβηκε στο 3ο δεκάλεπτο ως τους 29 πόντους, με την 4η περίοδο να είναι μοιρασμένη, 8-7 το επιμέρους σκορ.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Σιδηρόπουλος είχε 7 πόντους και ο Γερουλάνος 6 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Βασιλακόπουλος είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Καπέτης 3 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Faiters – Γ.Σ. Κυψέλης 67-45

Οι Faiters κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 67-45 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 15-6, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 33-19. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε στους 18 πόντους στο 30ο λεπτό για να κλείσει ο αγώνας στο 67-45.

Για τους νικητές ο Τσιάτσιος είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κολλάς είχε 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κωνσταντίνου 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Πατσιούρας είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τραντζας 14 πόντους και 4 κλεψίματα, αλλά ο Γ.Σ. Κυψέλης είχε 2/24 τρίποντα στο παιχνίδι.