Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Κουλουβάχατα, Στιγκιντριακούς

Νίκες για Κουλουβάχατα, Στιγκιντριακούς

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Zeppelin με 73-60 στον 4ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και οι Στιγκιντριακοί επικράτησαν με 52-43 των Gademians, για να κρίνει πλέον το ματς μεταξύ των δύο νικητών την τελική κατάταξη στο γκρουπ.

Κουλουβάχατα – Zeppelin 73-60

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 73-60 τους Zeppelin με το ματς να ξεκινά με 10-1 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Zeppelin για το 10-5 και το 12-6. Τα Κουλουβάχατα ξέφυγαν με 17-6 για να απαντήσουν οι Zeppelin ξανά για το 17-14. Το ματς πέρασε από το 20-16 πριν οι πρωταθλητές πάνε στο 29-18, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-24. Στην επανάληψη οι Zeppelin μείωσαν μετά το 34-24 σε 34-31, για να καταφέρουν να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα σε 38-38. Το 3ο δεκάλεπτο πέρασε από το 43-39 και το 45-42 για να κλείσει στο 47-44 με τα Κουλουβάχατα αν πηγαίνουν στο 61-48 στην 4η περίοδο. Οι Zeppelin απάντησαν για το 61-52 και το 63-54, για να πλησιάσουν με 0-5 σε 65-59 λίγο μετά. Σκόραραν και για το 67-60 με τα Κουλουβάχατα να κλείνουν το ματς στο 73-60.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπαδόπουλος 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσιλάβης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κουμεντάκης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Καραγιάννης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Λιάπης είχε 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παπαδάτος 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κουτσός 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Gademians – Στιγκιντριακοί 43-52

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Gademians με 43-52 με το ματς να ξεκινά με 2-4 από τον Κοκκορη για να απαντήσουν ο Παπασγουρίδης με τον Πετρόπουλο και τον Γραμματικόγιαννη για το 13-9. Ο Μιχαηλίδης με τον Μαχαίρα ισοφάρισαν το ματς στο τέλος της περιόδου, με τον Δημητρίου και τον Μιχαηλίδη να γράφουν το 13-21 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Κορδας με τον Γραμματικόγιαννη απάντησαν για το 19-21 με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-25 από τον Γράψα. Στην επανάληψη ο Δημητρίου με τον Κοκκορη σκόραραν για το 22-29, με τον Κοκκορη και τον Μαχαίρα να φέρνουν τους Στιγκιντριακούς στο 24-33. Ο Πετρόπουλος με τον Κορδα απάντησαν για το 28-33, με τον Μαχαίρα και τον Διαμαντόπουλο να σκοράρουν για το 30-39. Ο Παπασγουρίδης έφερε τους Gademians στο 34-39, με τον Γράψα να κλείνει την περίοδο στο 34-41. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπασγουρίδης με τον Πετρόπουλο μείωσαν σε 38-44, με τον Διαμαντόπουλο να απαντά, αλλά τον Κορδα να φέρνει την ομάδα του στο 42-46. Ο Κοκκορης με τον Διαμαντόπουλο και τον Μαχαίρα απάντησαν στο τέλος για το 42-52 των Στιγκιντριακών.

Για τους νικητές ο Κοκκορης είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μαχαίρας 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Gademians ο Πετρόπουλος είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπασγουρίδης 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κορδας 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.