Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Απτόητοι οι Δικαστές, μεγάλη νίκη για Shooting Stars!

Απτόητοι οι Δικαστές, μεγάλη νίκη για Shooting Stars!

Οι Δικαστές συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους στη σεζόν κερδίζοντας για τη 2η αγωνιστική του Β ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» τους Red Hot Chili Hoopers με 74-56. Οι Shooting Stars επικράτησαν των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων με 76-73, ενώ η Α.Ε.Π.Ε. ξέσπασε μετά την ήττα της πρεμιέρας, 77-34 τους Desperado. Τέλος, οι Red Devils νίκησαν με 68-57 τους Κέρβερους.

Δικαστές – Red Hot Chili Hoopers 74-56

Οι Δικαστές κέρδισαν με 74-56 τους Red Hot Chili Hoopers μπαίνοντας πολύ δυνατά στον αγώνα. Το 24-11 της πρώτης περιόδου έθεσε τις ισορροπίες για όλο το παιχνίδι, με τους Δικαστές να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας τη διαφορά στους 21 πόντους στο ημίχρονο, 44-23. Οι Red Hot Chili Hoopers ισορρόπησαν το παιχνίδι στην επανάληψη, χωρίς όμως να μπορέσουν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 60-38, για να μειωθεί η διαφορά στους 18 πόντους στο φινάλε του αγώνα.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Πανουργιάς 16 πόντους και 3 ασίστ, ο Τούμπας 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Ζυγούμης είχε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα με 7/10 σουτ, ενώ ο Φραγκογιάννης είχε 13 πόντους.

Shooting Stars – Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων 76-73

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 76-73 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων μετά από πολύ σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με 2-9 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με τον Παπαπροκοπίου, για να απαντήσει ο Σταύρου Χ. για το 8-10. Ο Νίκας κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά οι Shooting Stars αντέδρασαν για να προσπεράσουν με σερί 0-6 σε 22-17 και κράτησαν το προβάδισμα με τον Νικολουδάκη ως το 27-24. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων σκόραραν για να προσπεράσουν με τον Παπαπροκοπίου με 31-34, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 34-37 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων.

Στην επανάληψη ο Σταύρου Χ. με τον Γεωργόπουλο μείωσαν στον πόντο, αλλά οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων έμειναν μπροστά με 41-44 με τον Παπαπροκοπίου. Ο Σαρικάκης και ο Νίκας τους βοήθησαν να φέρουν το ματς ως το 48-47, ενώ ο Συκαράς έκλεισε την περίοδο στο 52-51. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σαρικάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 53-56 για να πάνε οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων ως το 55-59 λίγο μετά. Όμως, ένα σερί ε πρωταγωνιστή τον Γεωργόπουλο έγραψε το 60-59 για τους Shooting Stars, που με τον Μηλιώνη έφτασαν στο 65-63 για να ξεφύγουν με τον Λουδάρο στο 71-63 και να φτάσουν στη νίκη.

Για τους νικητές ο Γοτσος είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λουδάρος 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σταύρου Χ. 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Σαρικάκης είχε 23 πόντους, ο Νίκας 19, ο Παπαπροκοπίου 16 και 6 ριμπάουντ.

Α.Ε.Π.Ε. – Desperado 77-34

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Desperado με 77-34 παίρνοντας τον έλεγχο μετά την πρώτη περίοδο. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 9-2 για τους νικητές για να μειώσουν στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου σε 11-8 οι Desperado. Όμως, ένα σερί 9-0 έφερε την Α.Ε.Π.Ε. στο 20-8, ενώ μετά την απάντηση των Desperado η Α.Ε.Π.Ε. σκόραρε για το 30-12. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-14, με την επανάληψη να ξεκινά με τους Desperado να σκοράρουν για το 39-18. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε για το 46-18, ενώ στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, 54-22. Με τον Ζαφειρόπουλο έφτασε στο 59-24, ενώ ο Κωλέτσης έγραψε το 61-24. Οι Desperado απάντησαν με τον Γιανελη και τον Μαστορίδη για το 67-29, ενώ ο Κατσιαβάρας πέτυχε τρίποντο για το 69-32. Ο Καταραχιάς με τον Τσιτινη έφεραν το ματς στο 74-32, για να κλείσει την αναμέτρηση ο Ζαφειρόπουλος.

Για τους νικητές ο Τσινίτης είχε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Δεδεμαδης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ζαφειρόπουλος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Desperado ο Μαστορίδης είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Γιανελης 8 πόντους.

Red Devils – Κέρβεροι 68-57

Οι Red Devils κέρδισαν τους Κέρβερους με 68-57 με το παιχνίδι να είναι κλειστό στο ξεκίνημα, με τον Τριανταφύλλου οι Red Devils προηγήθηκαν με 7-5, για να ισοφαρίσουν σε 9-9 οι Κέρβεροι. Μετά το 13-11 από τον Καρύδη, ο Αντωνέας έγραψε το 18-11, με τη διαφορά να ανεβαίνει από τον ίδιο πάνω από τους 10 πόντους, 24-13. Ο Καρύδης απάντησε με τρίποντο, ενώ ο Αντώνης έφερε το ματς στο 26-19 με τον Κρίνη να σκοράρει για το 30-19. Στο 30-24 μείωσε ο Συλιγνάκης, ενώ ο Σκληράκης έγραψε το 32-26, για να κλείσουν ο Στόλης με τον Τατάκη το ημίχρονο στο 38-27. Στην επανάληψη ο Γεροντούκος σκόραρε μειώνοντας σε 38-34, με τον Κανέλλο να κρατά τους Κέρβερους κοντά, 45-40. Ο Τατάκης, όμως, ήταν που απάντησε για το 52-40, με τον Κανέλλο να σκοράρει για το 52-45. Στους 12 πόντους πήγαμε από τον Στόλη και τον Πουμπουρίδη, 59-47, για να μειώσει ο Κανέλλος στους 7. Όμως, οι Red Devils με τον Μπούρα και τον Στόλη κράτησαν απόσταση ασφαλείας, 65-55, για να πάρουν το ματς.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 18 πόντους και 4 ασίστ, ο Τατάκης 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Πουμπουρίδης 6 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Κέρβερους ο Σκληράκης είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γεροντούκος 13 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Καρύδης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Γιανγκ Μπόυζ – Τριπόντιοι 73-70

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν τους Τριπόντιους με 73-70 μπαίνοντας πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και αντέχοντας την αντεπίθεση των αντιπάλων τους στην επανάληψη. Το παιχνίδι ήταν στο 21-12 για τους νικητές στο δεκάλεπτο, ενώ η κατάσταση συνεχίστηκε ίδια και στη 2η περίοδο, 43-27 στο ημίχρονο. Οι Τριπόντιοι ισορρόπησαν το ματς στην 3η περίοδο και σκόραραν για το 62-48, ενώ με επιμέρους σκορ στο 4ο δεκάλεπτο 11-22 πλησίασαν σε απόσταση ενός σουτ αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν τη νίκη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Τιμπας είχε 17 πόντους και 3 ασίστ, ο Κατσικλής 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Παπακωνσταντίνου 16 πόντους. Για τους Τριπόντιους ο Τσουτης είχε 26 πόντους με 10/13 σουτ, ο Ράλλης είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Καραδήμας 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.