Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Miners, συνεχίζουν οι Νεροχύτες!

Μεγάλη νίκη για Miners, συνεχίζουν οι Νεροχύτες!

Οι Miners κέρδισαν με 59-58 στην εκπνοή τη Havana Rum για τη 2η αγωνιστική του Ζ ομίλου στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Νεροχύτες επικράτησαν με 64-50 των Θαλασσόλυκων. Η Victorious συνέχισε αήττητη μετά το 76-66 επί της Laser Derm, ενώ η Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 85-56 την Ήρεμη Δύναμη.

Havana Rum – Miners 58-59

Οι Miners κέρδισαν με 58-59 τη Havana Rum με το ματς να ξεκινά με 9-15 υπέρ τους από τον Σιούτη και τον Παπαδόγιαννη για να απαντήσει η Havana Rum πλησιάζοντας σε 17-18 πριν το τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδημητρίου έφερε την ομάδα του μπροστά, 24-22, ενώ ο Παραμερίτης έγραψε το 27-25. Οι Miners απάντησαν για το 28-34 με σερί 1-9 από τον Παπαδόγιαννη και τον Κυνηγόπουλο, στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Havana Rum με τον Παραμερίτη και τον Αναστασόπουλο προσπέρασε ξανά με 40-37, αλλά οι Miners απάντησαν για το 41-46 με τον Σιούτη. Ο Παραμερίτης μείωσε στο καλάθι, με τον Παπαδόγιαννη να σκοράρει για το 44-51 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Παραμερίτης έφερε το ματς στον πόντο, 52-53, η Havana Rum προσπέρασε για να ισοφαρίσει ο Σιούτης σε 55-55. Ο Παραμερίτης και πάλι σκόραρε για το 58-57 της ομάδας του, αλλά ο Κυνηγόπουλος στην εκπνοή ήταν που έδωσε με καλάθι τη νίκη στους Miners.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σιούτης 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Σταματίου 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Παραμερίτης είχε 28 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Παπαδημητρίου 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Θαλασσόλυκοι – Νεροχύτες 50-64

Οι Νεροχύτες κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 50-64 μπαίνοντας καλά στο παιχνίδι με τον Νίνα για το 0-6 για να ισοφαρίσει ο Λέντζος Φ. στο 8-8. Οι ομάδες συμβάδισαν ως το τέλος του δεκαλέπτου, όταν ο Γαλατιτης και ο Κιούσης έφεραν τους Νεροχύτες στο 13-20. Οι Θαλασσόλυκοι έτρεξαν σερί 9-0 με τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Τεντόμα για να προσπεράσουν με 22-20, αλλά ο Γαλατίτης έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 24-26. Ως το τέλος του ημιχρόνου οι Θαλασσόλυκοι είχαν πάρει ξανά το προβάδισμα με 34-30. Στην επανάληψη ο Κιούσης με τον Θεοδοσίου σκόραραν για το 34-33 και το 38-41, με τον Βρέλλη να φέρνει την ομάδα του στο 42-46. Οι Θαλασσόλυκοι έμειναν κοντά ως το τέλος της 3ης περιόδου, 46-48 πριν σκοράρει ο Βρέλλης, αλλά οι Νεροχύτες με τον Θεοδοσίου και τον Βρέλλη ξέφυγαν με 46-56 στο 4ο δεκάλεπτο για να πάνε με τον Κουλούρη στο 49-60 και να κλείσουν το ματς με τον Βρέλλη.

Για τους νικητές ο Βρέλλης είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Θεοδοσίου 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κιούσης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Σκαρμέας είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τεντόμας 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καραγιαννίδης Γ. 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λέντζος Φ. 10 πόντους.

Laser Derm – Victorious 66-76

Η Victorious κέρδισε τη Laser Derm με 66-76. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τη Laser Derm που προηγήθηκε με 12-8 στο ξεκίνημα με τον Σεχου, ενώ μετά την απάντηση της Victorious, ο ίδιος έφερε την ομάδα του στο 17-10. Η Laser Derm έμεινε μακριά ως το 23-14 και το 25-16 από τον Κανελλόπουλο, αλλά η εικόνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, όταν η Victorious πλησίασε σε 25-24 με τον Θεοδωρόπουλο για να ισοφαρίσει λίγο μετά με τον Λιανό και να προσπεράσει με τον Τσιάκα, φτάνοντας στο 29-33. Η Laser Derm πλησίασε στον πόντο με τον Σέχου, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έφερε την ομάδα του στο 33-38 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Λιανός έγραψε το 35-44 και λίγο μετά το 35-48 για τη Victorious, ενώ μετά την απάντηση του Σέχου, η Victorious με τον Αντωνίου έφτασε στο 40-57 και το 41-62, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +19. Η Laser Derm άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Μπέμπελο και τον Κανελλόπουλο έφτασε ως το 58-70, πριν απαντήσει ο Θεοδωρόπουλος για να κρατήσει την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας. Ο Νεαμονιτός με τον Στασινό σκόραραν για το 64-74, με το ματς να κλείνει λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος 18 πόντους και ο Παγουλάτος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Γ.Α.Σ.Τ. 56-85

Η Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε την Ήρεμη Δύναμη με 56-85. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ήρεμη Δύναμη προηγήθηκε με 7-6 και 9-8 με τον Ντρούσια και τον Κουρετση, για να απαντήσει ο Σακαρίδης για το 13-13 πριν ο Ντρούσιας φέρει την ομάδα του στο 20-15. Μάλιστα, στο 2ο δεκάλεπτο ο Κωλέτσας έγραψε το 24-15 για την Ήρεμη Δύναμη που όμως είδε τους αντιπάλους της με τον Κατανια και τον Σακαρίδη να πλησιάζουν και να προσπερνούν για να φτάσουν με τον Αδαμαντίδη και τον Δημητρίου στο 27-40 του ημιχρόνου με σερί 3-25. Το σερί επεκτάθηκε ως το 3-29 από τον Αδαμαντίδη, με τη Γ.Α.Σ.Τ. λίγο αργότερα να φτάνει στο 29-49 και το 30-58 με τον Κοντεκάκη. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε για το 43-61 με τον Βλάχο και τον Ντρούσια, αλλά ένα 3-13 για τη Γ.Α.Σ.Τ. έφερε ξανά ψηλά τη διαφορά, 46-74. Η διαφορά κυμάνθηκε σε αυτά τα επίπεδα, 51-76 και 55-82, μέχρι το τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Αδαμαντίδης είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σακαρίδης 16 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Κοντεκάκης 13 πόντους. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Ντρούσιας είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βλάχος 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κωλέτσας 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Filoiadelfia 76ers – Pick ‘n’ Troll 44-33

Οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 44-33 τους Pick ‘n’ Troll παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκαν με 11-9 στην πρώτη περίοδο, ανεβάζοντας αρκετά το σκορ στη συνέχεια, ένα 13-4 στο 2ο δεκάλεπτο τους έφερε στο 24-13 στο ημίχρονο. Η διαφορά διατηρήθηκε και στην 3η περίοδο, όπου οι Pick ‘n’ Troll είχαν την καλύτερη επιθετικά επίδοσή τους στο ματς, αλλά οι Filoiadelfia 76ers κατάφεραν να κρατήσουν διψήφιο προβάδισμα, 37-25, για να κερδίσουν τελικά με 44-33.

Για τους νικητές ο Λεμποτέσης είχε 9 πόντους, ο Ματαλιωτακης 4 και 6 ριμπάουντ και ο Μπελιώτης 7 και 8 ριμπάουντ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Χιουτακάκος είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Τσοπανάκης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.