Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πρεμιέρα με νίκη!

Πρεμιέρα με νίκη!

Πρεμιέρα στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό με νίκη σε μια δύσκολη έδρα, όπως είναι αυτή της Βαλένθια, πρεμιέρα και για τον Μίλαν Τόμιτς στον πάγκο της ομάδας με νίκη, 68-71 το αποτέλεσμα επί της Βαλένθια. Οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγχαν τον αγώνα και την αντίπαλό τους στη μεγαλύτερη διάρκειά του, παρότι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν και στο τέλος κατάφεραν στις λεπτομέρειες να πάρουν μια σημαντική νίκη. Ο Σπανούλης ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού, με τον Πετγουέι να μη σκοράρει αλλά να κάνει τη διαφορά στην άμυνα και με τον Σλούκα να είναι πολύ καλός.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν πολύ καλός στο παιχνίδι, αλλά η αλήθεια είναι ότι το ματς ήταν ιδιαίτερο. Μόλις άλλαξε προπονητή, προερχόταν από αποκλεισμό στο Κύπελλο. Ο Τόμιτς ξεκάθαρα έδειξε ότι στο μυαλό του το είχε αυτό, ήθελε τη νίκη για να αλλάξει η ομάδα του σελίδα, οι χρόνοι των παικτών έδειξαν ότι δεν τον ενδιέφερε το ροτέισον όσο το ροζ φύλλο. Με 4 παίκτες να παίζουν πάνω από 28 λεπτά, 6 συνολικά να παίζουν πάνω από 21 λεπτά, άλλους δύο να παίζουν 13, τον Αγραβάνη 4 και τρεις να μένουν στον πάγκο, ο Τόμιτς έπαιξε στη λογική «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα».

Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 21 πόντους με 7/16 σουτ συν 5 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ, ο Σλούκας είχε 14 πόντους με 3/5 σουτ και 7/8 βολές με 4 ριμπάουντ σε 13 λεπτά, ο Λοτζέσκι δεν ξεκίνησε καλά αλλά τελείωσε με 14 πόντους και 7/14 σουτ, ενώ ο Χάντερ είχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Συνολικά μόνο 6 παίκτες του Ολυμπιακού σκόραραν, με τον Πετγουέι να μένει άποντος αλλά να κάνει τα πάντα στην πίσω πλευρά του παρκέ στα 30+ λεπτά που αγωνίστηκε.

Προβλήματα του δημιούργησε κατά βάση ο Χαρανγκόντι (14 πόντοι με 6/7 σουτ) και ο Σάτο (11 πόντοι), ενώ η Βαλένθια είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν απόλυτα τα ριμπάουντ, 25-39 με 5-12 τα επιθετικά, είχε περισσότερες ασίστ (15-16), με τα λάθη να είναι 14-15, ενώ σούταραν καλύτερα στα δίποντα (53% έναντι 56%).

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε πολύ καλά όταν έμεινε με 4 πόντους πίσω, ένα σερί 0-8 τον έφερε μπροστά στο σκορ μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, 62-66, με ένα φοβερό καλάθι και φάουλ του Σπανούλη για το 62-61. Στο τέλος συζητήθηκε αρκετά η φάση του φάουλ του Σπανούλη, αλλά δεδομένου ότι ο Σπανούλης ήταν από μπροστά (και όχι από το πλάι ή από πίσω), ότι το ένα χέρι του πήγε ακριβώς δίπλα στην μπάλα, ότι το φάουλ ήταν πίσω από το κέντρο και χωρίς να είναι τελευταίος παίκτης, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αντιαθλητικού επειδή ήταν πιο δυνατό το φάουλ. Θα ήταν παράλογο σφύριγμα εκεί το αντιαθλητικό.

Στην προηγούμενη φάση ο Ολυμπιακός ήταν τυχερός όταν ο Χάντερ έχασε την μπάλα από τα χέρια του, αφού αυτή χτύπησε σε πόδια παίκτη της Βαλένθια και γύρισε στον Σλούκα που πρόλαβε να σουτάρει στην εκπνοή της επίθεσης και η Βαλένθια έκανε ένα σχετικά αχρείαστο φάουλ (ο Σλούκας ουσιαστικά σούταρε εκτός ισορροπίας). Ο Σλούκας είχε 1/2 βολές, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε νέο φάουλ για το 68-71 με 2/2 βολές αυτή τη φορά για να κριθεί ο αγώνας αφού ο Βαν Ρόσομ πέταξε τις δικές του βολές από το φάουλ του Σπανούλη.

Νωρίτερα, ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Σπανούλη και 4 πόντους του Χάντερ έμεινε κοντά στην αρχή, 9-8 μετά το 6-1, αλλά ο Βαν Ρόσομ έφερε το ματς στο 12-8. Ο Χάντερ είχε μπει καλά, ενώ με 4 πόντους του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά, 16-18. Η Βαλένθια κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 26-24 αλλά πρώτα ο Λαφαγιέτ και μετά τρία μαζεμένα τρίποντα, δύο από τον Σπανούλη κι ένα από τον Μάντζαρη, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 30-35 για να γράψει κι άλλο τρίποντο ο Μάντζαρης για το 33-38, με τον Σάτο να απαντά στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη Σπανούλης και Μάντζαρης συνέχισαν με τρίποντα για το 40-44, ενώ ο Λοτζέσκι έφερε τον Ολυμπιακό στο 43-49. Μετά το 45-51 του Σλούκα η Βαλένθια απάντησε με τον Λόντσαρ και τον Χαρανγκόντι, 49-51, αλλά ο Σλούκας είχε άλλους 5 πόντους για το 51-56 με την περίοδο να κλείνει με τρίποντο του Μπάικς. Ο ίδιος ισοφάρισε στο 4ο δεκάλεπτο και ο Χαρανγκόντι στον αιφνιδιασμό έβαλε τη Βαλένθια μπροστά μετά από πολλή ώρα, 58-56. Ο Χαρανγκόντι έγραψε και το 62-58, πριν γράψει ο Σπανούλης το καλάθι και φάουλ, ο Χάντερ 3 πόντους και ο Λοτζέσκι ένα λέι απ για το 62-66 του Ολυμπιακού στο δίλεπτο. Ο Λόντσαρ ισοφάρισε το ματς, αλλά ο Λοτζέσκι ξανά ήταν εκεί και σκόραρε για το 66-68. Ο Λόντσαρ ισοφάρισε για να έχουμε μετά τη φάση με το φάουλ που κέρδισε ο Σλούκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, έγλειψαν τις πληγές τους από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο και γύρισαν με τον καλύτερο τρόπο σελίδα μετά την αλλαγή στον πάγκο τους. Μπροστά υπάρχει το εντός έδρας ματς με τη Λαμποράλ και ο Ολυμπιακός πρέπει να ανέβει στο 2-0 σε έναν αρκετά ισορροπημένο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-56, 68-71.

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 2 (3ασ.), Βαν Ρόσομ 10 (2τρ. 4ασ.), Σάτο 11 (1τρ. 5ρ.), Λίστσουκ 3 (3ρ.), Λούσιτς 6 (1τρ. 4ρ.), Βίβες, Μαρτίνεθ, Μπάικς 11 (1τρ. 3ασ.), Λόντσαρ 8, Αγκουιλάρ 3 (1), Χαρανγκόντι 14 (5ρ.).

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πετγουέι (8ρ. 3ασ.), Χάντερ 9 (5ρ.), Ντάνστον (3ρ.), Σπανούλης 21 (4τρ. 5ασ. 10κ.φ.), Σλούκας 14 (1τρ. 4ρ. 2κλ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3τρ. 2ασ. 2κλ.), Λαφαγιέτ 4 (4ρ. 5ασ.), Λοτζέσκι 14 (5ρ.).