Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Δεν μπόρεσε στη Γερμανία

Δεν μπόρεσε στη Γερμανία

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στη Γερμανία απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ηττήθηκε με 81-75 και έπεσε στο 1-1 στον όμιλο. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Σαβάνοβιτς και απ’ την άλλη είδαν τον Διαμαντίδη να μένει άποντος σε 30 λεπτά συμμετοχής, καθοριστικό στοιχεία για την ήττα τους στο παιχνίδι. Μεγάλη προσπάθεια από Γιάνκοβιτς, Μπατίστα, Φώτση, καλός ο Σλότερ, αλλά δεν αρκούσαν.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε πολύ στο Μόναχο, είχε το προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο φετινός Παναθηναϊκός, με τον Μαυροκεφαλίδη εκτός, δεν έχει την πολυτέλεια να μένουν ο Διαμαντίδης με τον Παππά άποντοι. Ο Παππάς έπαιξε 16 λεπτά και είχε 0/4 ενώ ο Διαμαντίδης 30 και είχε 0/8 σουτ εντός παιδιάς. Αυτό δείχνει πόσο πιο δύσκολη ήταν τελικά η αποστολή των υπολοίπων. Αμφότεροι βοήθησαν σχετικά (7 ασίστ ο Διαμαντίδης, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ ο Παππάς) αλλά δεν μπορεί αυτό να θεωρηθεί ότι είναι η προσφορά που περιμένει ο Ιβάνοβιτς από τους δύο εν λόγω παίκτες, ιδίως από τον Διαμαντίδη. Μαζί με αυτά βάλτε και τους μόλις 2 πόντους του Γκιστ με 1/6.

Πέραν αυτών, ο Φώτσης ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού, είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ με 5/6 σουτ (αλλά έπαιξε μόνο 25 λεπτά), ενώ ο Γιάνκοβιτς είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ (1/7 τρίποντα) σε μια πολύ καλή εμφάνιση με 6 κερδισμένα φάουλ. Ο Μπατίστα έκανε τη διαφορά το καλάθι, 18 πόντοι με 9/11 και 7 ριμπάουντ (αλλά 5 λάθη από τα 9 του Παναθηναϊκού στο ματς), ενώ ο Σλότερ είχε 13 πόντους και 3 ασίστ (1/5 τρίποντα).

Ο Παναθηναϊκός είχε 65% στα δίποντα αλλά μόλις 25% στα τρίποντα με 31 εκτελεσμένα δίποντα και 32 τρίποντα, ενώ η Μπάγερν είχε 59% στα δίποντα και 47% στα τρίποντα. Γενικώς, ήταν υψηλά τα ποσοστά των Γερμανών απέναντι σε ομάδα Ιβάνοβιτς, ο Παναθηναϊκός έχει ακόμα θέμα στο να βρει ισορροπίες στην άμυνα. Τα ριμπάουντ ήταν 32-26 (4-9 τα επιθετικά), οι ασίστ 18-16, ενώ τα λάθη 13-9.

Ο Σαβάνοβιτς ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό, είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ παρότι οι «πράσινοι» έχουν πολλούς γρήγορους ψηλούς δεν τον ακολουθούσαν μακριά, με αποτέλεσμα να γράψει 5/7 τρίποντα. Ο Ντζέντοβιτς είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γκάβελ είχε 13 πόντους και 4 ασίστ με τον Γιάγκλα να γράφει 10 πόντους χωρίς άστοχο σουτ, τον Στίματς 11 χωρίς άστοχο σουτ και τον Μπράιαντ 6 και 9 ριμπάουντ. Γενικώς, οι Γερμανοί έφταναν τόσο εύκολα ως το καλάθι, ιδίως στην επανάληψη, αυτό είναι από τους βασικούς λόγους που κρίθηκε το παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με δυο τρίποντα στο ματς από Γιάνκοβιτς και Φώτση, για να απαντήσει ο Σαβάνοβιτς και ο Γκάβελ με τον Μπράιαντ να φέρουν μπροστά την Μπάγερν με 9-6. Ο Σαβάνοβιτς έγραψε το 12-8 για να απαντήσουν ο Μπατίστα με τον Γιάνκοβιτς για το 12-12. Ο Στίματς έγραψε το 17-14 από κοντά με 7 δευτερόλεπτα για το τέλος της περιόδου για να προλάβει ο Γκιστ και με φόλοου από το άστοχο σουτ του Διαμαντίδη να γράψει το 17-16.

Η Μπάγερν πήγε στο +5 στη 2η περίοδο, 21-16 με καλάθι του Γιάγκλα, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του 0-7 από Μπλουμς και Μπατίστα για το 23-25. Ο Γκάβελ με τον Μίσιτς έφεραν το ματς στο 32-27, αλλά ο Μπατίστα ήταν ασταμάτητος και με 6 ακόμα πόντους έγραψε το 32-33 για να κλείσει το ημίχρονο με ντράιβ στην εκπνοή ο Σλότερ, 32-35.

Ο Μπατίστα ήταν που έγραψε και το 34-37 στην αρχή της επανάληψης με τον Ντζέντοβιτς και τον Σαβάνοβιτς να βάζουν μπροστά την Μπάγερν με 39-37. Ο Μπατίστα απάντησε και ο Σλότερ έφερε την ομάδα του στο 42-46 και το 45-49 με τον Μπλουμς να γράφει τρίποντο για το 47-52. Ο Φώτσης έφερε τον Παναθηναϊκό στο 49-55, αλλά ο Στίματς και ο Γιάγκλα ισοφάρισαν σε 55-55 πολύ γρήγορα και ο Στίματς έγραψε το 57-55 για ένα 8-0 της Μπάγερν.

Ο Γιάνκοβιτς έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό και ο Μπατίστα έγραψε το 60-61 λίγο μετά, αλλά 5 πόντοι του Γκάβελ κι ένα καλάθι του Ντζένοβιτς έφεραν την Μπάγερν στο 68-61 και της έδωσαν τον έλεγχο του ματς μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός με Σλότερ και Φώτση (μακρινό τρίποντο) πλησίασε σε 70-68, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο ήρθαν δύο τρίποντα από Ντζέντοβιτς και Σαβάνοβιτς με δύο άστοχες επιθέσεις (λάθος του Μπατίστα, χαμένο τρίποντο του Διαμαντίδη) για το 76-68 στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 76-70, έβγαλε την άμυνα, αλλά αστόχησε σε δύο τρίποντα στην επόμενη επίθεσή του (με επιθετικό ριμπάουντ) για να έρθει ο Σαβάνοβιτς στα 45 δευτερόλεπτα για το 79-70 με τρίποντο από τα 8,5 μέτρα για να καθαρίσει το ματς. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φώτσης με τρίποντο στην εκπνοή, αφού πρώτα ο Μπράιαντ είχε σκοράρει μετά από βολές του Σλότερ.

Το πρόγραμμα τώρα έχει δύο εντός έδρας παιχνίδια για τον Παναθηναϊκό, πρώτα με Φενέρμπαχτσε και μετά με Αρμάνι. Δύο αρκετά σημαντικοί αγώνες, μετά την ήττα στη Γερμανία ο Παναθηναϊκός επιβάλλεται να τα πάρει και τα δύο, ιδίως αυτό με την Αρμάνι. Το μόνο που μπορεί να κρατήσει από το ματς της Γερμανίας είναι ότι το τρίποντο του Φώτση στο τέλος κάνει πολύ πιο εύκολο το να γυρίσει τη διαφορά στο δεύτερο παιχνίδι (είναι πιθανή η ισοβαθμία με την Μπάγερν στη μάχη της πρόκρισης).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 32-35, 57-59, 81-75.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Σαφάρτζικ 3 (1), Μίσιτς 4 (5ρ.), Μπένζινχ, Ντζέντοβιτς 14 (2τρ. 6ρ. 4ασ.), Στίματς 11, Σαβάνοβιτς 20 (5τρ. 6ρ.), Γκάβελ 13 (4ασ.), Γιάγκλα 10 (1), Μπράιαντ 6 (9ρ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 13 (1τρ. 3ασ.), Μποχορίδης 2, Γιάνκοβιτς 17 (1τρ. 4ρ.), Φώτσης 15 (4τρ. 4ρ.), Παππάς (3ρ.), Διαμαντίδης (7ασ.), Γκιστ 2, Μπατίστα 18 (7ρ.), Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 2.