Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακές νίκες για Zeppelin, Rep-eat!

Οριακές νίκες για Zeppelin, Rep-eat!

Οι Rep-eat κέρδισαν με 61-60 στην εκπνοή τα Σφυριά για την 4η αγωνιστική του Δ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Zeppelin επικράτησαν στην παράταση με 64-61 των C-Drifters. Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 73-61 τους Cleveland Paraliers, ενώ οι Στιγκιντριακοί νίκησαν με 60-37 τους Κένταυρους. Τέλος, οι Nikea Lions επικράτησαν με 63-60 των Nothing But Net για να συνεχίσουν κι αυτοί αήττητοι.

Τα Σφυριά – Rep-eat 60-61

Οι Rep-eat κέρδισαν με 60-61 τα Σφυριά σε ένα ματς που κρίθηκε στην εκπνοή του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-2 για τα Σφυριά με τον Κοτσαμπά για να απαντήσει ο Στρίγγος για τη Rep-eat για το 10-8. Ο Τσούκας σκόραρε για το 16-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-14 και τον Κονδύλη με τον Τριανταφυλλίδη να απαντούν για το 23-20. Ο Σιαμαντάς με τον Κοτσαμπά έγραψεν το 32-26 για τα Σφυριά, με τον Σαμέρα να σκοράρει για το 33-28, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τετριγκα στο 33-32. Ο Κοτσαμπάς έγραψε το 40-36 στην επανάληψη, με τη Rep-eat να απαντά για το 43-39 και να φτάνει με τον Τετριγκα στο 47-44. Ο Γρηγορόπουλος έγραψε το 51-44 με τη Rep-eat να πλησιάζει σε 55-52 λίγο μετά με Μαμάκο και Λατανη και να προσπερνά στη συνέχεια για να φτάσει με τον Κονδύλη στο 56-60. Ο Κοτσαμπάς απάντησε με 4 πόντους για να ισοφαρίσει τον αγώνα, 60-60, με τη Rep-eat να κερδίζει φάουλ 6 δέκατα πριν το τέλος για να γράψει 1/2 βολές με τον Λατανη για το 60-61 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Λατανης είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαμάκος με τον Τετριγκα και τον Κονδύλη είχαν από 10 πόντους με τον τελευταίο να προσθέτει και 7 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 31 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Τσούκας 9 πόντους.

Nikea Lions – Nothing But Net 63-60

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 63-60 τους Nothing But Net με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, ο Αλειφέρης με τον Ξανθάκη Ν. σκόραραν για το 7-2, ενώ μετά την απάντηση του Μπαμπάκου ο Αλειφέρης με τον Χατζηγεωργίου έφεραν το ματς στο 21-6 στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε, ο Μπαμπάκος με τον Σαπλατέρα και τον Καραμανή σκόραραν για το 27-23 με τον Χατζηγεωργίου και τον Ξανθάκη Ε. να απαντούν για το 33-26 και το 35-28 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Αλειφέρης έγραψε το 37-28 με τον Χατζηγεωργίου να φέρνει το ματς στο 44-34 αλλά οι Nothing But Net με τον Κοτσίφη πλησίασαν σε 44-40 και σε 47-44 με τον Καραμανή λίγο μετά. Ο Ξανθάκης Ε. απάντησε για το 55-45 αλλά οι Nothing But Net πλησίασαν ξανά, 58-57 με τον Καραμανή και τον Ντουγια για να ισοφαρίσουν με τον Σαπλατέρα σε 60-60. Όμως, 1/2 βολές από τον Ξανθάκη Ν. και σκορ από τον Χατζηγεωργίου ήταν που έδωσαν τη νίκη με 63-60 στους Nikea Lions.

Για τους νικητές ο Αλειφέρης είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ξανθάκης Ν. και ο Ξανθάκης Ε. είχαν από 11 πόντους, ενώ ο Χατζηγεωργίου είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ με τον Πετράκη να προσθέτει 10 πόντους. Ο Καραμανής είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μπαμπάκος 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Σαπλατέρας 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Zeppelin – C-Drifters 64-61

Οι Zeppelin κέρδισαν στην παράταση με 64-61 τους C-Drifters μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Το ματς άρχισε με 6-4 για να γράψει το 9-8 ο Αντωνίου με τον Κουτέλα Π. να απαντά για το 11-19 των C-Drifters στο δεκάλεπτο. Οι Zeppelin προσπάθησαν να μειώσουν, ο Πατσος έγραψε το 13-22 με τον Αντωνίου να μειώνει σε 19-22 και τον Μυριτζη σε 23-24 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Αντωνίου με τον Θωμά έβαλαν την ομάδα τους μπροστά, με τον Μυριτζη να γράφει το 34-27 για τους Zeppelin. Ο Κουτέλας Π. απάντησε αλλά ο Παπαδάτος έφερε τους Zeppelin στο 40-33 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Κουτέλας Χ. ήταν που σκόραρε για το 40-38, με τον Λιαπη να απαντά, 42-38, αλλά τους C-Drifters να ισοφαρίζουν σε 42-42. Ο Αντωνίου έφερε την ομάδα του στο 47-43, όμως οι C-Drifters ισοφάρισαν ξανά σε 48-48 οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Παπαδάτος με τον Λιάπη σκόραραν για το 55-48, με τον Καραμήτσο να απαντά και τους C-Drifters να ισοφαρίζουν και πάλι, 56-56. Ο Αντωνίου έγραψε το 59-56, με τους Zeppelin να φτάνουν στο 62-58 και το 64-59 για να πάρουν τελικά τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 17 πόντους, ο Αντωνίου 13, ο Μυριτζής 11 με 5 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 11 επίσης και ο Λιαπης 4 με 13 ριμπάουντ. Για τους C-Drifters ο Κουτέλας Χ. είχε 26 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Κουτέλας Π. 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Αστέρες B.C. – Cleveland Paraliers 73-61

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 73-61 τους Cleveland Paraliers με το ματς να ξεκινά με 5-2 από τον Γαβριηλίου για να απαντήσουν οι Cleveland Paraliers για το 7-5 με τον Κωνσταντίνου. Ο Μπαντας με τον Σταυρινούδη έφεραν το ματς στο 11-5, ενώ ο Κοντοπυράκης με τον Φωτόπουλο και τον Πίτλογλου μείωσαν σε 18-16. Ο Γκορτζης ισοφάρισε τον αγώνα σε 19-19, με τον Μαγκαφά να απαντά για το 24-19 και τον Παντα να γράφει το 28-20. Οι Cleveland Paraliers πλησίασαν με Κοντοπυράκη σε 28-26, αλλά ο Μαγκαφάς έγραψε το 31-26 με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-26. Στην επανάληψη ο Ντάσκας με τον Κωνσταντίνου μείωσαν σε 34-32, για να απαντήσει ο Κουρουβανης για το 42-32 της ομάδας του με τον Μπαντα και τον Μαγκαφά να τη φέρνουν στο 47-33. Ο Γκορτζης με τον Φωτόπουλο σκόραραν για το 47-39 ενώ ο Κοντοπυράκης μείωσε σε 52-44 λίγο αργότερα. Ο Μπαντας κράτησε την ομάδα του μπροστά, 55-44, με τον Μερο να κάνει το σκορ 59-49. Ο Κωνσταντίνου με τον Σύρμο Χ. απάντησαν για το 59-55 αλλά ο Μαγκαφάς με τον Μπαντα ήταν που έφεραν τους Αστέρες B.C. στο 65-55. Ο Κωνσταντίνου έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους αλλά το 69-60 από τον Ευθυμιάδη έκρινε οριστικά τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Μπαντας 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Παντας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Cleveland Paraliers ο Κωνσταντίνου είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 10 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Κένταυροι – Στιγκιντριακοί 37-60

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Κένταυρους με 37-60 με το ματς να είναι κλειστό στο πρώτο μέρος του. Ξεκίνησε με 5-6 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Κένταυροι για το 9-7 και να πάμε στο 9-10 στην περίοδο. Ο Μπαραμπούτης έγραψε το 9-14, ενώ ο Κορδονούρης μείωσε σε 11-15. Ο Διαμαντόπουλος έγραψε το 15-20, αλλά οι Κένταυροι προσπέρασαν για να κλείσει το ημίχρονο από 4 πόντους του Δημητρίου και του Μιχαηλίδη Ι. στο 22-25 για τους Στιγκιντριακούς. Στην επανάληψη η διαφορά άνοιξε, ο Μπαραμπούτης έφερε το ματς στο 23-33, με το σερί της ομάδας του να φτάνει το 1-13 για το 23-38. Ο Γρυπάρης σκόραρε για το 24-40 με τους Κένταυρους να μειώνουν σε 28-40. Οι Στιγκιντριακοί με σερί 0-12 ξέφυγαν με 28-52 στην 4η περίοδο για να φτάσουμε λίγο μετά στο 33-58 και να κλείσει ο αγώνας στο 37-60.

Για τους νικητές ο Μιχαηλίδης Ι. είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Σκοπελίτης 12 πόντους, ο Δημητρίου 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Δερματινος είχε 14 πόντους και ο Κορδονούρης 9.