Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Με νίκες Allsafe και Μαύρη Θύελλα!

Με νίκες Allsafe και Μαύρη Θύελλα!

Η Allsafe B.C. μπήκε με νίκη στην 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Challenge League στο “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κερδίζοντας με 46-39 τους Σουβλέηκερς. Η Μαύρη Θύελλα πήρε κι αυτή το ροζ φύλλο με 43-31 επί των Lazers, ενώ και οι C-Drifters μπήκαν νικηφόρα, 59-31 τους Κλαρινογαμπρούς. Τέλος, η Rep-eat επικράτησε με 76-44 της Havana Rum.

Σουβλέηκερς – Allsafe B.C. 39-46

Η Allsafe B.C. κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 39-46 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους Σουβλέηκερς για να απαντήσει η Allsafe B.C. για το 8-6 και το προσπέρασμα στο τέλος της περιόδου με 8-9. Οι Σουβλέηκερς απάντησαν για να πάρουν και πάλι κεφάλι, 12-9, το κράτησαν ως το 14-13, με την Allsafe B.C. να απαντά για να προσπεράσει και να ξεφύγει με 14-23 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Allsafe B.C. έφτασε στο 19-27, αλλά είδε τους Σουβλέηκερς να απαντούν για να μειώσουν σε 25-27 και να ισοφαρίσουν στο 28-28. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 28-31, με την Allsafe B.C. να φτάνει στο 28-36 στη συνέχεια, πριν οι Σουβλέηκερς μειώσουν σε 36-39. Η Allsafe B.C. κράτησε το προβάδισμα, 38-42, για να φτάσει στη νίκη.

Για τους νικητές ο Ψυρίδης είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τζανετάκος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Σουβλέηκερς ο Μαργουτας είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Βάσσης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Rep-eat – Havana Rum 76-44

Η Rep-eat κέρδισε με 76-44 τη Havana Rum μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς, ο Κακιωνης με τον Λατανη την έφεραν στο 8-2 ενώ μετά την απάντηση του Μπακαυγά Α. ο Μαμακος έγραψε το 14-2. Ο Καλαμακης με τον Μπακαυγά Α. σκόραραν για το 14-6, ενώ ο Μανίκας μείωσε σε 20-12. Ο Νικολόπουλος με τον Μορφόπουλο απάντησαν για το 25-12, με το ματς να πηγαίνει στους 17 πόντους, πριν ο Μανίκας με τον Μπακαυγά Α. μειώσουν σε 29-18. Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-22 από τον Λατανη, ενώ ο Κακιωνης έγραψε το 41-25 λίγο μετά. Ο Μπακαυγάς Α. απάντησε για το 43-29, αλλά ο Μαραγιάννης με τον Λατανη σκόραραν για το 54-29 με τον Κονδύλη να γράφει το 64-31 στην 4η περίοδο. Μετά το καλάθι του Αλεφραγκή ο Μαραγιάννης έφερε το ματς στο 70-36, με τον Μαμάκο και τον Παπαδημητρίου να κλείνουν τον αγώνα στο 76-44.

Για τους νικητές ο Κακιωνης είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κονδύλης 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαραγιάννης 10 πόντους. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου είχε 14 πόντους, ο Μανίκας 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Α. 11 πόντους και 2 κλεψίματα.

Μαύρη Θύελλα – Lazers 43-31

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 43-31 τους Lazers, με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 6-1 για τους νικητές που μετά το 7-3 έφτασαν στο 11-3 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Lazers μείωσαν σε 11-6 και 13-8, ενώ πλησίασαν ως και το 15-13 με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-13. Η Μαύρη Θύελλα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, έτρεξε ένα 9-0 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, για να φτάσει στο 25-13, για να απαντήσουν οι Lazers για το 28-17. Όμως, η Μαύρη Θύελλα σκόραρε για το 32-17 και το 35-18, με το ματς να πηγαίνει στο 38-21 πριν οι Lazers μειώσουν σε 38-29, για να πάμε στο 43-29 πριν κλείσει ο αγώνας.

Για τους νικητές ο Αναστασόπουλος είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αλεξόπουλος 8 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Lazers ο Λυμπερης είχε 4 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Τσουμος 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

C-Drifters – Κλαρινογαμπροί 59-31

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 59-31 σε ένα ματς που ξεκίνησε καλά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 17-8 στο πρώτο δεκάλεπτο για να πάνε στο 28-14 στο ημίχρονο. Η διαφορά μεγάλωσε στην 3η περίοδο, όταν οι C-Drifters έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-9, για να φτάσουμε στο 30ο λεπτό στο 47-23, με το παιχνίδι να κλείνει στο 59-31.

Για τους νικητές ο Ζαφειράκης είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μενιδιάτης 13 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Μπουρίτης 11 πόντους, ο Τσαγκουρνος 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Γυπαράκης είχε 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γουρνέλος 5 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ασπραδάκης 4 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.