Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Χώματα, Gademians!

Νίκες για Χώματα, Gademians!

Τα Χώματα έκαναν σεφτέ στη χρονιά κερδίζοντας με 57-48 την X-Team για την 4η αγωνιστική του Ε ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ την πρώτη τους νίκη πήραν και οι Aces με 49-40 επί των Lasers. Οι Gademians επικράτησαν των Faiters με 61-59, ενώ ο Ρεμπελιακός κέρδισε τον Γ.Σ. Κυψέλης με 77-51. Τέλος, η El Chapu νίκησε με 60-41 τους Mentores.

X-Team – Χώματα 48-57

Τα Χώματα κέρδισαν με 48-57 την X-Team με το ματς να ξεκινά με 7-4 για την X-Team αλλά με τον Γκάτση Σ. και τον Καραμανλή τα Χώματα προσπέρασαν με 8-14. Ο Γκάτσης Σ. με τον Τσέλια τα έφεραν στο 11-20, με την X-Team να απαντά για το 14-20. Ο Καραμανλής με τον Αραπο έφεραν το ματς στο 18-28, ενώ ο Ποζιόπουλος έγραψε το 20-32, με τον Βήχο να απαντά για το 25-35 της ανάπαυλας. Στο 2ο μέρος η X-Team μείωσε σε 28-35 και σε 32-39 λίγο αργότερα με τα Χώματα να ξεφεύγουν με 34-44 ξανά και τον Βήχο να σκοράρει για το 38-44 με την ομάδα του να πλησιάζει στο καλάθι, 42-44. Ο Ποζιόπουλος απάντησε και ο Γκάτσης Σ. έφερε το ματς στο 44-53 με τα Χώματα να σκοράρουν για το 44-57 λίγο μετά καθαρίζοντας τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γκάτσης Σ. είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καραμανλής είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ποζιόπουλος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Νάσσιος είχε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Καπανιάρης 13 πόντους, ο Βήχος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Βασιλούνης 6 πόντους και 15 ριμπάουντ.

.

Ρεμπελιακός – Γ.Σ. Κυψέλης 77-51

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 77-51 τον Γ.Σ. Κυψέλης με το παιχνίδι να ξεκινά με 1-5 από τον Πατσιούρα για να πάμε στο 5-11 με τον Χλέπα. Ο Ρεμπελιακός απάντησε και μετά το 9-13 προσπέρασε με τον Ηλιάκη σε 16-13 για να τελειώσει η περίοδος στο 16-17. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαρρής έφερε το ματς στο 20-17 με τον Γ.Σ. Κυψέλης να απαντά και πάλι και να προσπερνά με 25-28 με τον Μπαρο για να φτάσουμε στο 32-32 στο ημίχρονο μετά τα καλάθια των Λαρεντζάκη και Πατσιούρα. Στην επανάληψη μετά το 34-34 ο Ρεμπελιακός έτρεξε σερί 11-0 για να ξεφύγει με 45-34. Το σερί διέκοψε ο Σαμορέλης αλλά ο Ρεμπελιακός συνέχισε με τον Λαρεντζάκη και τον Καρρά για το 52-36 για να κλείσει την περίοδο στο 60-40 και να φτάσει λίγο μετά στο 71-40 με σερί 14-0. Ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε σε 73-46 με το ματς να κλείνει στο 77-51.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 30 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ο Σαρρής 13 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Καρράς 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Πατσιούρας είχε 26 πόντους, ο Τραντζάς 10 πόντους κι 3 κλεψίματα.

Mentores – El Chapu 41-60

Η El Chapu κέρδισε τους Mentores με 41-60 με το ματς να ξεκινά καλά για τους νικητές, 3-11 με τον Καναρίδη, τον Σκλαβούνο και τον Γιαννόπουλο Κ.. Οι Mentores απάντησαν με τον Αβραμίδη, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 5-15 από τον Νικητίδη. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Mentores πλησίασαν σε 9-15 με τον Αβραμίδη και τον Βασιλειάδη, για να απαντήσουν ο Ζαφειρόπουλος με τον Ζωτο για το 11-22. Ο Κλαπης έφερε το ματς στο 16-22, με ο ημίχρονο να κλείνει από τον Γιαννόπουλο Θ. στο 18-29. Στην επανάληψη ο Αβραμίδης με τον Γιαννόπουλο Κ. αντάλλαξαν σκορ για το 21-32 με τον Σκλαβούνο να φέρνει την ομάδα του στο 21-38. Ο Γιαννόπουλος Θ. έγραψε το 23-42 με τον Ζώτο να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 23-45. Μετά την απάντηση του Κλαπη η El Chapu έφτασε στο 27-50 με τον Τσουφη για να σκοράρουν για το 32-50 ο Τσικας με τον Τατση. Ο Τσίκας μείωσε σε 39-56 λίγο αργότερα με το ματς να κλείνει στο 41-60.

Για τους Mentores ο Τσίκας είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Αβραμίδης είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Aces – Lasers 49-40

Οι Aces κέρδισαν με 49-40 τους Lasers με το ματς να ξεκινά με 2-7 από τον Γιαννούλη και τον Λυμπέρη Ν. για να απαντήσει ο Τσκούρας για τους Aces για το 6-7. Ο Λυμπέρης Γ. έφερε την ομάδα του στο 6-12 με τους Aces να μειώνουν σε 13-14 με τον Κούπα για να κλείσει το ημίχρονο στο 16-17 από Χαραλάμπους, Λυμπέρη Ν. και Αλευριάδη απ’ την άλλη. Στην επανάληψη ο Μαυρογιώργης βοήθησε την ομάδα του να περάσει μπροστά με 20-19 για να τη φέρει ο ίδιος μαζί με τον Κούπα στο 26-19. Ο Ζέρβας απάντησε για το 30-25 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 32-28. Στην 4η περίοδο ο Κούπας με τον Αλευριάδη σκόραραν για το 39-30 ενώ μετά την απάντηση του Λυμπέρη Ν. ο Τσεκούρας έγραψε το 42-32. Οι Lasers πλησίασαν σε 43-36 με τον Παπαϊωάννου, αλλά ο Αλευριάδης με τον Τσεκούρα κράτησαν μπροστά τους Aces ως το 49-38.

Για τους νικητές ο Κούπας είχε 19 πόντους, ο Μαυρογιώργης 10 με 6 ριμπάουντ. Για τους Lasers ο Λυμπέρης Ν. είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Νικολάου 12 ριμπάουντ.

Faiters – Gademians 59-61

Οι Gademians κέρδισαν τους Faiters με 59-61 με το ματς να ξεκινά με 4-4 και 6-6 για να πάμε στο 11-9 των Faiters πριν οι Gademians ισοφαρίσουν σε 15-15 και βγει η περίοδος στο 17-17. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Faiters πέρασαν μπροστά με 21-17 για να απαντήσουν οι Gademians για το 24-24, αλλά ξανά οι Faiters πήραν κεφάλι, 29-24, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-31. Στην επανάληψη το σκορ έφτασε και ως το 41-32 για τους Faiters με τους Gademians να απαντούν για το 41-40 με σερί 0-8 για να ισοφαρίσουν σε 43-43 λίγο μετά. Δύο ακόμα ισοπαλίες στο 45-45 και το 47-47 για να προσπεράσουν οι Gademians στο 50-51. Οι Faiters απάντησαν με καλάθι για το 53-51 και νέο προβάδισμα στο 57-54 και το 59-56, αλλά οι Gademians με σερί 0-5 αρχικά ισοφάρισαν και μετά πήραν τη νίκη με 59-61.