Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Δεν χόρταινες να τον βλέπεις!

Δεν χόρταινες να τον βλέπεις!

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς με 91-73 για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ και ανεβάζοντας τη διαφορά ως τους 30 πόντους. Οι «πράσινοι» μπήκαν με 13/15 τρίποντα στο παιχνίδι, ανάγκασαν από την αρχή τη Φενέρ σε ρόλο κομπάρσου με τους Τούρκους να μην έχουν καμία αντίδραση στο ματς και να πρέπει να νιώθουν και ευχαριστημένοι που έχασαν μόνο με 18 πόντους διαφορά.

Κι όμως, αυτή η φράση δεν είναι καθόλου υπερβολική, ο Παναθηναϊκός στο 24ο λεπτό κέρδιζε με 70-40 και αν δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι η Φενέρ θα έψαχνε τα κιτάπια της για το αν υπέπεσε στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας της. Τελικά, οι «πράσινοι» χαλάρωσαν στο τέλος με αποτέλεσμα το -18 με το οποίο έχασαν οι Τούρκοι να είναι να είναι η πιο μικρή διαφορά με την οποία βρέθηκαν πίσω μετά το 16ο λεπτό και το 45-28.

Ο Παναθηναϊκός είχε έναν εκπληκτικό Σλότερ που έγραψε 23 πόντους σε 23 λεπτά με 7/10 τρίποντα (7 τρίποντα έχουν πετύχει μόνο ο Διαμαντίδης και Μπράμος δύο φορές στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα). Ο Διαμαντίδης είχε 10 ασίστ και με αυτές έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που ξεπερνά τις 1.000 τελικές πάσες (έχει πια 1.009). Ο Φώτσης είχε 4/4 τρίποντα, ο Μπλουμς 3/3, ο Παναθηναϊκός μπορεί να έγραψε 18/26 στο παιχνίδι και 69% αλλά ξεκίνησε με 13/15 το ματς, τα 10/12 στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλός και ο Παππάς, αλλά και ο Μπατίστα που είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από το ναυάγιο της Φενέρ δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να πει ότι διασώθηκε κανείς, ο Βέσελι είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μπιέλιτσα 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Οι δυο τους έσωσαν τα στατιστικά τους, αλλά δεν απείλησαν ποτέ τον Παναθηναϊκό, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ψάχνεται εντελώς ακόμα, να βρει ισορροπίες, να βρει τρόπο παιχνιδιού.

Απ’ την άλλη, μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε τρελό ποσοστό στα τρίποντα, αλλά έμοιαζε με ομάδα Ιβάνοβιτς. Γρήγορο μπάσκετ και ψηλό σκορ, άμυνες με πίεση, που είχαν σκοπό να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ. Σίγουρα θέλει δουλειά ακόμα, αλλά τα πράγματα πάνε καλά για το «τριφύλλι» και αυτή ήταν μια πολύ χρήσιμη νίκη ενόψει της συνέχειας στον όμιλο.

Ο Παναθηναϊκός είχε 52% στα δίποντα και 69% στα τρίποντα, συνολικά σούταρε με 32/53 σουτ στο ματς (52% και 19% η Φενέρ αντίστοιχα), ενώ τα ριμπάουντ ήταν 32-29 (7-13 τα επιθετικά) με τις ασίστ να είναι 25-20 και τα λάθη 16-7. Μπορεί να μοιάζουν πάρα πολλά τα 16 λάθη του Παναθηναϊκού, αλλά μέχρι το ημίχρονο είχε μόλις 2 (4 η Φενέρ) σουτάροντας με 21/31 σουτ και με τις ασίστ στο 16-10. Ουσιαστικά τα 16 λάθη δείχνουν απλώς τη χαλάρωση των «πρασίνων» που επέφερε και τη μείωση της διαφοράς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με 3/4 σουτ, δύο τρίποντα, και 3 ασίστ του Διαμαντίδη στις πρώτες 4 επιθέσεις του ματς για να προηγηθεί με 8-6. Όμως, περίπου ως εκεί άντεξε η Φενέρ, Μπατίστ, Γιάνκοβιτς και Διαμαντίδης έφεραν το ματς στο 18-10, για να έρθουν δύο τρίποντα από Φώτση και Γιάνκοβιτς για το 24-12 στο οκτάλεπτο. Η Φενέρ προσπαθούσε να καταλάβει τι την χτύπησε ως τότε, αλλά ο ενθουσιασμός του κόσμου, ο Σλότερ που δεν σταματιόταν με τίποτα και ο Μπατίστα, έγραψαν το 31-17 και το 38-19 λίγο αργότερα. Οι δυο αυτοί παίκτες σκόραραν αποκλειστικά από το 24-12 ως το 41-21 του Παναθηναϊκού στο 14ο λεπτό. Ο Παππάς και ο Γκιστ πήραν τη σκυτάλη, 45-24 για τον Παναθηναϊκό, ενώ μετά από ένα τρίποντο του Μπλους, οι δυο τους έγραψαν το 53-28. Ο Μπιέλιτσα προσπαθούσε να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα, αλλά δεν θα μπορούσε να τα καταφέρει όταν ο Παναθηναϊκός δε έχανε σουτ. Άλλο ένα τρίποντο του Μπλουμς κα 59-34 στο ημίχρονο.

Ο Διαμαντίδης και ο Σλότερ μπήκαν με τρίποντα στην επανάληψη για το 65-38, ενώ το 13ο τρίποντο του Παναθηναϊκού πέτυχε στο 23ο λεπτό ο Φώτσης. Ο Γιάνκοβιτς έδωσε στη διαφορά τη μεγαλύτερη τιμή της, 70-40 στο 24ο λεπτό, με τον Μπιέλιτσα και τον Μπογκντάνοβιτς να απαντούν με ένα 0-7 για το 70-47. Εννοείται ότι δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι, ο Φώτσης έγραψε τρίποντο για το 73-47, ενώ ο Γκιστ πήγε το ματς στο 75-48. Ο Βέσελι με τον Χίκμαν μείωσαν σε 77-55, αλλά ο Μπλουμς έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 80-55 με τον Γκιστ να γράφει τη φάση του ματς, επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου κάρφωμα στην εκπνοή της περιόδου για το 82-57.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε ως το 85-59 με τρίποντο του Φώτση και το 88-64 με τον Σλότερ πριν σβήσει εντελώς τις μηχανές, για να μειώσει στο τελευταίο τρίλεπτο η Φενέρ με τον Μπογκντάνοβιτς, τον Βέσελι και τον Ζόριτς, αρχικά με 88-69 και μετά στο τελικό 91-73 με βολές του Χίκμαν.

Η συνέχεια έχει Αρμάνι στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό, που πρέπει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Άλλη μια νίκη στο ματς αυτό θα τον φέρει σε πολύ καλή θέση στον όμιλο όσον αφορά στο θέμα της πρόκρισης και θα ανοίξει το δρόμο για τουλάχιστον 6 νίκες στα πρώτα 7 ματς.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 59-36, 82-57, 91-73.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 23 (7τρ. 4ρ.), Μποχωρίδης 3 (1τρ. 3ρ.), Γιάνκοβιτς 7 (1τρ. 3ασ.), Φώτσης 13 (4τρ. 6ρ.), Παππάς 9 (1τρ. 3ασ.), Διαμαντίδης 5 (1τρ. 10ασ.), Γκιστ 8 (4ρ.), Μπατίστα 14 (5ρ.), Μπλουμς 9 (3), Ράιτ.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 9 (1), Χίκμαν 5 (3ασ.), Μπιέλιτσα 16 (5ρ., 2κλ.), Ερντέν, Τουρκγιλμάζ, Μπογκντάνοβιτς 10 (2τρ. 4ασ.), Άλτιντιγκ, Σαβάς 2, Ζόριτς 9 (3ρ.), Βέσελι 13 (8ρ.), Σιπάχι 4, Πρέλντζιτς 5 (1τρ. 4ρ. 5ασ.).