Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Διπλό σε μαγική ατμόσφαιρα!

Διπλό σε μαγική ατμόσφαιρα!

Πρωτόγνωρες συνθήκες συνάντησε ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι, απ’ όπου έφυγε με το ροζ φύλλο μετά το 57-62 επί του Ερυθρού Αστέρα για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» στην πιο καυτή έδρα της Ευρωλίγκας ήταν σαν να παίζουν εντός έδρας με λίγες χλιαρές αποδοκιμασίες όταν επιτίθονταν και κατά βάση όλο τον κόσμο του Ερυθρού Αστέρα να τραγουδά τον ύμνο της ομάδας του και τα συνθήματα του Ολυμπιακού. Μάντζαρης, Πετγουέι, Αγραβάνης και Σπανούλης οι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού που έφτασε στο 4-0.

Βεβαίως, πρωτόγνωρη ήταν η κατάσταση και για τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα που έχουν συνηθίσει να παίζουν σε ένα κολασμένο γήπεδο και το βράδυ της Παρασκευής πρέπει να ένιωθαν ότι έπαιζαν… εσωτερικό διπλό. Η όλη φάση ήταν κάτι μοναδικό ακόμα και για όσους βλέπουν πολλά χρόνια μπάσκετ, αφού οι οπαδοί των γηπεδούχων δεν χειροκρότησαν απλά τον Ολυμπιακό όταν μπήκε στο γήπεδο και όταν κέρδισε στο τέλος (αυτό το έχουμε ξαναδεί πολλές φορές σε αρκετά γήπεδα και με διάφορες ομάδες) αλλά φώναζαν τα συνθήματά του για πάνω από μισή ώρα πριν το τζάμπολ και σε όλο το ματς. Πάρτε μια γεύση από το απίστευτο φαινόμενο:

Αγωνιστικά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλο σχεδόν το ματς μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο. Στη 2η περίοδο έκανε τη διαφορά, κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει σε διψήφια απόσταση από τον αντίπαλό του, μέχρι το 21-36. Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας είχε 14, 12 και 10 πόντους στις 3 περιόδους με τα πράγματα να αλλάζουν στο τέλος, τον Ερυθρό Αστέρα να πλησιάζει ως τους 2 πόντους αλλά τον Σπανούλη να σκοράρει στις επιθέσεις που έπρεπε για να δώσει στον Ολυμπιακό την 4η του νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν για τρεις περιόδους να κλείσουν πολύ καλά τον Μαριάνοβιτς, ο οποίος στο 4ο δεκάλεπτο ανέβασε ρυθμό, ενώ ο Κάλινιτς είχε 4/13 σουτ. Προβλήματα δημιούργησαν ο Μπλάζιτς αλλά και ο Μίτροβιτς, με τον Ολυμπιακό, όμως, στην ουσία να ελέγχει τους αντιπάλους του.

Για τον Ολυμπιακό ο Σπανούλης ήταν 1ος σκόρερ με 14 πόντους, βάζοντας τους 8 στην 4η περίοδο, 8 από τους 12 τελευταίους του Ολυμπιακού, κι έχοντας και 4 ασίστ. Ο Αγραβάνης ήταν καταπληκτικός με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ πάρα πολύ καλός ήταν και ο Μάντζαρης με 7 πόντους (3/4 σουτ), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Πετγουέι βοήθησε πολύ σε επίθεση και άμυνα, όπως και ο Ντάνστον, ενώ ο Σλούκας ήταν καλός οργανωτικά (5 ασίστ, αλάνθαστος) αλλά είχε 2/14 σουτ.

Ο Ολυμπιακός σούταρε και πάλι πολλά τρίποντα, είχε 34 δίποντα και 26 τρίποντα, 35% και 39% αντίστοιχα, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει 38% στα δίποντα και 19% στα τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν ξεκάθαρα υπέρ της παρέας του Μαριάνοβιτς, 47-39 με 18-10 τα επιθετικά, νούμερο που έφτασε εκεί στο δεύτερο ημίχρονο (19-23 στο πρώτο μέρος τα ριμπάουντ), οι ασίστ ήταν 17-15, τα κλεψίματα 10-6 και τα λάθη 15-15. Όπως εξελίχθηκε το ματς ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να χάσει ένα ματς που ήλεγχε απόλυτα ως το 34ο λεπτό και το πήρε ουσιαστικά από τα καλύτερα ποσοστά του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τρία τρίποντα, 2-9 από Αγραβάνη, Λαφαγιέτ και Σπανούλη, με τον Ερυθρό Αστέρα να απαντά με τον Κάλινιτς και τον Ουίλιαμς για το 9-11 με τον ρυθμό να πέφτει αρκετά, χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός έμεινε 6:30 με 2 πόντους στην περίοδο, μέχρι να ισοφαρίσει ο Μίτροβιτς, να γράψει τρίποντο ο Μπλάζιτς για το 14-11 για να έρθει ο Λαφαγιέτ για το 14-13 στο τέλος της περιόδου.

Το 2ο δεκάλεπτο μετά το πρώτο του λεπτό ήταν άλλο πράγμα, ο Κάλινιτς έγραψε το 15-13 και μετά ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του ματς. Χάντερ και Πετγουέι έφεραν το ματς στο 15-20 και ο Ντάρντεν έγραψε τους πρώτους του πόντους με τον Ολυμπιακό για το 15-23 με σερί 0-10 για τους «ερυθρολεύκους». Ο Ζίρμπες πέρασε στο παρκέ και με 2/2 βολές, επιθετικό ριμπάουντ και λέι απ μείωσε σε 21-23 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με νέο σερί, 0-13 αυτή τη φορά για το 21-36. Ο Ντάνστον είχε 8 πόντους, ενώ Σλούκας και Μάντζαρης σκόραραν τους υπόλοιπους για το +15 με τον Ερυθρό Αστέρα να μένει άποντος για 4:11. Το σερί διέκοψε ο Μαριάνοβιτς με καλάθι και φάουλ για το 24-36 με τον Ντάνγκουμπιτς να κλείνει το ημίχρονο στο 26-37.

Ο Ολυμπιακός είχε 6/14 τρίποντα στο πρώτο μέρος σε αντίθεση με το 1/8 του Ερυθρού Αστέρα, οι ασίστ ήταν 3-8, τα ριμπάουντ, 19-23 και τα λάθη 7-5. Εν ολίγοις ήλεγχε απόλυτα το ματς, κάτι που συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο.

Τα τρίποντα από Πετγουέι και Αγραβάνη τον έφεραν στο 30-43 για να γράψει τρίποντο και ο Σπανούλης, 31-46 στο 26ο λεπτό. Ο Αγραβάνης σκόραρε από κοντά για το 34-50 και τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι με τον Κάλινιτς να μειώνει σε 39-50 πριν ο Σπανούλης γράψει τρίποντο για το 39-53. Ο Μάντζαρης λίγο αργότερα έφερε το ματς στο 41-55 με τον Ουίλιαμς και τον Κάλινιτς να απαντούν για το 45-55. Ο Σπανούλης μετά από βολή του Μαριάνοβιτς έγραψε το 46-57 με 4:56 ακόμα για το τέλος του ματς. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους περίπου ένα λεπτό αργότερα, 2/2 βολές από τον Μπλάζιτς κι ένα κάρφωμα από τον Μαριάνοβιτς έγραψαν το 50-57.

Μετά το καλάθι του Σπανούλη ο Ολυμπιακός πέταξε 7 συνεχόμενες επιθέσεις για να έρθουν ο Μπλάζιτς με τρίποντο και ο Μαριάνοβιτς με 2/2 βολές για το 55-57 με 1:53 για το τέλος. Ο Πετγουέι είχε 2/3 βολές από φάουλ σε τρίποντο αμέσως μετά για να δώσει ανάσα στον Ολυμπιακό, 55-59, με τον Μπλάζιτς να μειώνει και πάλι. Στα 20 δευτερόλεπτα ο Σπανούλης κέρδισε φάουλ και έγραψε 2/2 για το 57-61 με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τάιμ άουτ και να κάνει μια επίθεση που… δεν έβγαζε νόημα, ο Μπλάζιτς πήρε από την επαναφορά και σούταρε αμέσως τρίποντο για να εκβιάσει φάουλ, αλλά ήταν εκτός ισορροπίας και εντελώς άστοχος. Ο Ολυμπιακός πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, το ματς πια είχε κριθεί, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε φάουλ, 1/2 βολές ο Σπανούλης για το τελικό 57-62.

Η συνέχεια λέει Γαλατασαράι στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό στις 13 Νοεμβρίου, σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός θέλει να κερδίσει για να είναι πια το ξεκάθαρο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο. Ως τώρα είναι ο μόνος αήττητος, η Γαλατά με τον Ερυθρό Αστέρα και τη Λαμποράλ Κούτσα βρίσκονται στη 2η θέση με 2-2 ρεκόρ και αν ο Ολυμπιακός πάρει τους Τούρκους την 5η αγωνιστική, θα είναι πολύ δύσκολο να χάσει την πρωτιά, με Ερυθρό Αστέρα και Λαμποράλ να παίζουν μεταξύ τους την ερχόμενη εβδομάδα, που σημαίνει ότι με 5-0 ο Ολυμπιακός θα είναι 3 νίκες (και την ισοβαθμία) πάνω από τον 3ο του ομίλου!

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 26-37, 36-50, 57-62.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονγιτς): Ουίλιαμς 7 (1τρ. 5ρ. 4ασ.), Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4 (4ρ. 4ασ. 2κλ.), Λάζιτς 5, Μπλάζιτς 10 (2), Κάλινιτς 10 (8ρ. 2ασ.), Μαριάνοβιτς 13 (14ρ. 2κλ. 2κ.), Τζένκινς 2, Γιόβιτς, Ζίρμπες 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 8 (2τρ. 4ρ. 2κλ. 2κ.), Χάντερ 2 (3ρ.), Ντάνστον 11 (4ρ.), Σπανούλης 14 (3τρ. 4ασ. 4κ.φ.), Σλούκας 4 (6ρ. 5ασ.), Αγραβάνης 8 (2τρ. 9ρ. 2κ.), Μάντζαρης 7 (1τρ. 5ρ. 3ασ.), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 5 (1), Ντάρντεν 3 (1).