Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Επέστρεψε και τη διέλυσε!

Επέστρεψε και τη διέλυσε!

Ο Ολυμπιακός έκανε… επανεμφάνιση στην Ευρωλίγκα μετά από 4 εβδομάδες, με τον Βασίλη Σπανούλη ξανά στο ρόστερ του διέλυσε τη Λαμποράλ Κούτσα με 89-59 για την 11η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας για να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες του για την πρόκριση, παίρνοντας τη μία από τις τέσσερις νίκες που μάλλον θα χρειαστεί. Ο Ολυμπιακός βρίσκεται πια στο 5-6, στην τριπλή ισοβαθμία της 4ης θέσης με Φενέρμπαχτσε και Μάλαγα, με τον όμιλο να βρίσκεται σε οριακό σημείο.

Οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να συνεχίσουν με νίκες, το επόμενο παιχνίδι είναι ουσιαστικά η μισή σεζόν για τον Ολυμπιακό, που χαμογελά βλέποντας τον Βασίλη Σπανούλη να επιστρέφει στο παρκέ και να νιώθει καλά. Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης έπαιξε 19:10 στο ματς με τη Λαμποράλ, είχε 14 πόντους και 4 ασίστ με 4/10 σουτ και 3/4 βολές, με το ματς να βοηθά τον Μπαρτζώκα να μην κουράσει τον Σπανούλη, αλλά και τον αρχηγό του Ολυμπιακού να μπορεί να δοκιμάσει ξανά τις δυνάμεις του μια εβδομάδα πριν από ένα πολύ πιο δύσκολο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός με τη Λαμποράλ έκανε αυτό που ήταν πασιφανές ότι έπρεπε να κάνει: ανέβασε πολύ ψηλά το ρυθμό του αγώνα. Έτρεξε, πίεσε, ανάγκασε τη Λαμποράλ να προσαρμοστεί στο ρυθμό του, να παίξει το παιχνίδι του, και ήταν θέμα χρόνου η διαφορά να ανέβει αρκετά, καθώς η Λαμποράλ δεν μπορεί φέτος να ακολουθήσει σε γρήγορο ρυθμό και υψηλό σκορ.

Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα προβληματίστηκε από τον Μαϊνόλντι, ο οποίος μπήκε με 3/4 τρίποντα στο ματς, αλλά συνέχισε με 1/5 ως το τέλος του ματς. Από εκεί και πέρα ο Νοτσιόνι είχε 10 πόντους, με 3/7 σουτ, ο Χάνγκα 4 πόντους με 1/5, ο Σαν Εμετέριο είχε μόλις 5 πόντους με 2/4 σουτ, ο Πλάις είχε 10 πόντους με 2/8 εντός παιδιάς, ο Ερτέλ είχε 0/2. Σαν Εμετέριο και Ερτέλ είχαν μαζί 14 ασίστ, αλλά αφότου το ματς είχε κριθεί. Χαρακτηριστικό είναι ότι η Λαμποράλ έβαλε μόλις 17 σουτ εντός παιδιάς, ότι τελείωσε το ματς με 31% στα δίποντα και 36% στα τρίποντα, συνολικά 17/51 σουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε τον Λοτζέσκι με 16 πόντους και 7/10 σουτ, τον Σερμαντίνι με 11 πόντους και 4/4 σουτ, τον Παπαπέτρου με 13 πόντους με 5/5 σουτ, τον Σίμονς με 10 πόντους και 4/6 σουτ. Καλύτερος όλων, όμως, ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, κάνοντας τη διαφορά όσο βρέθηκε στο παρκέ. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στον Παπαπέτρου ο οποίος είχε σε 16:30 συμμετοχής 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, στην καλύτερη, προφανώς, εμφάνιση της ως τώρα καριέρας του.

Η μάχη στις στατιστικές κατηγορίες δείχνει ακριβώς την εικόνα του ματς, με τον Ολυμπιακό να σουτάρει με 58% στα δίποντα, 56% στα τρίποντα, να ελέγχει απόλυτα τα ριμπάουντ που ήταν 39-21 (με 10-5 τα επιθετικά), να μοιράζει πιο πολλές ασίστ, 25-17, με τα κλεψίματα να είναι 8-3 και τα λάθη 16-16.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε ακριβώς όπως θα έπρεπε για να διευκολύνει τον εαυτό της με τη Λαμποράλ να παραδίδεται στις ορέξεις του Ολυμπιακού πολύ εύκολα και τον αγώνα να τελειώνει ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο. Ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε 4 παίκτες πάνω από 20 λεπτά (Πετγουέι, Ντάνστον, Μάντζαρης, Λοτζέσκι, περισσότερο όλων ο Ντάνστον με 28:03), ενώ άλλοι 6 έπαιξαν 9-19.

Ο Ολυμπιακός είχε τον Ντάνστον με +30 στη διαφορά όσο ήταν στο παρκέ, τον Μάντζαρη με +31, ενώ ο Λοτζέσκι και ο Πετγουέι ήταν στο +19. Η κατάσταση ήταν εντελώς αντίθετη απ’ την άλλη πλευρά με 7 παίκτες της Λαμποράλ να είναι από το -16 ως το -20, τους 7 που έπαιξαν το περισσότερο στο παιχνίδι για την ισπανική ομάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Σπανούλη ο Ολυμπιακός πήγε στο 5-2 για να απαντήσουν ο Μαϊνόλντι με τον Σαν Εμετέριο για το 7-13 και να έρθει ο Πλάις για το 7-15. Στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα η Λαμποράλ έδειχνε ότι ο Ολυμπιακός θα περάσει δύσκολο βράδυ, αλλά κάπου εκεί τελείωσε και η μικρή παράσταση των Ισπανών, που στο υπόλοιπο του αγώνα περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου. Ο Σερμαντίνι μείωσε σε 11-15, για να φέρει το ματς στον πόντο ο Σπανούλης, 14-15, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να φτάνει τους 8 πόντους.

Ο Πετγουέι ολοκλήρωσε ένα 9-0 για τον Ολυμπιακό για το προσπέρασμα, με τον Λοτζέσκι να φτάνει το σερί της ομάδας του στο 12-0 με τρίποντο και τον Πετγουέι να το πηγαίνει στο 14-0. Το σερί διέκοψε ο Ντιοπ με τον Χάνγκα να μειώνει με τρίποντο σε 23-20. Ο Ολυμπιακός ήταν μόλις στο +3 στο δεκάλεπτο, αλλά το 14-0 έδειχνε ότι τα πράγματα είχαν αρχίσει ήδη να απλοποιούνται.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με Ντάνστον και Λοτζέσκι για το 27-21, ενώ ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο 32-21 με 5 μαζεμένους δικούς του. Ο Σπανούλης έφερε με 2/2 βολές το ματς στο 34-21, γράφοντας ένα 11-1 σε 4:20 για να καθαρίσει ουσιαστικά το ματς. Ο Λοτζέσκι έφερε το ματς στο 38-23, με τον Παπαπέτρου να γράφει το 41-24. Ο Ντιοπ απάντησε με τη Λαμποράλ να μην μπορεί να σκοράρει εντός παιδιάς, και τον Λοτζέσκι με τον Πετγουέι να φτάνουν το ματς στο 45-27.

Σε ένα καταστροφικό δεκάλεπτο για την Λαμποράλ, οι Ισπανοί είχαν 0/9 σουτ και 6 λάθη, σκόραραν μόλις 7 πόντους, όλους με βολές, με το σκορ να είναι 22-7 για τον Ολυμπιακό που είχε καθαρίσει το ματς από το πρώτο μέρος. Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 18/33 σουτ, ενώ η Λαμποράλ 8/25, με τα ριμπάουντ να είναι 22-10 για τους «ερυθρολεύκους».

Συνολικά η Λαμποράλ έκανε 12:18 για να σκοράρει εντός παιδιάς, τα κατάφερε με τρίποντο του Σαν Εμετέριο για το 48-30 μετά από τρίποντο του Λοτζέσκι. Ο Σίμονς έβαλε 5 μαζεμένους πόντους μέσα σε 47 δευτερόλεπτα για το 53-30 του Ολυμπιακού με τον Νοτσιόνι να απαντά με 5 δικούς του για το 55-35. Σίμος και Κοζέρ έγραψαν το 59-40, με τον Σίμονς να πηγαίνει το ματς στο 62-40, πριν μειώσει ο Ποέτα στους 18. Ο Μάντζαρης με τρίποντο έφερε τον αγώνα στο 66-44 για να τελειώσει στο 67-46 το δεκάλεπτο.

Η διαφορά θα ανέβαινε κι άλλο στο 4ο δεκάλεπτο με τον Παπαπέτρου να γράφει τρίποντο για το 70-46 και τον Σλούκα να πηγαίνει το ματς στο 74-49. Τα πράγματα είχαν χαλαρώσει πολύ και από τις δύο πλευρές, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει ξανά 3 λεπτά αργότερα φέρνοντας το ματς στο 77-49, για να γράψουν το πρώτο +30 ο Παπαπέτρου με τον Σερμαντίνι με 4:04 για το τέλος. Μετά την απάντηση του Πλάις με βολές, ο Παπαπέτρου με τον Σερμαντίνι έγραψαν το 88-53 για τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα με τη Λαμποράλ να μειώνει στο τέλος σε 88-59, για να κλείσει το ματς ο Σερμαντίνι.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός παίζει στην Ανδαλουσία με τη Μάλαγα, στο πιο καθοριστικό (μέχρι το επόμενο) παιχνίδι του στη διοργάνωση ως τώρα. Οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στο 5-6 και ο Ολυμπιακός θέλει οπωσδήποτε να κερδίσει ώστε να έχει μία νίκη παραπάνω από τη Μάλαγα και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Οι απουσίες σίγουρα παίζουν ρόλο, ο Περπέρογλου θα είναι πιθανότατα εκτός, αλλά ο Πρίντεζης ίσως επιστρέψει. Ο Ολυμπιακός, σε κάθε περίπτωση, παίζει ένα «do or die» παιχνίδι στο οποίο πρέπει να δείξει χαρακτήρα και να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-27, 67-46, 89-59.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 6 (8ρ. 2ασ. 2κ.), Σερμαντίνι 11 (6ρ.), Ντάνστον 7 (2ρ. 2ασ. 2κλ. 6κ.φ.), Σπανούλης 14 (3τρ. 4ασ.), Παπαπέτρου 13 (3), Σλούκας 7 (1τρ. 3ρ. 5ασ. 2κλ.), Σίμονς 10, Μάντζαρης 5 (1τρ. 8ρ. 9ασ. 2κλ.), Καββαδάς, Κατσίβελης (2ρ. 2κ.), Λοτζέσκι 16 (2τρ. 3ρ. 2ασ. 2κ.).

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι 12 (4), Νοτσιόνι 10 (1τρ. 5ρ. 2κ.), Ποέτα 2, Χάνγκα 4 (1), Ντιοπ 4 (3ρ.), Σαν Εμετέριο 5 (1τρ. 3ρ. 7ασ.), Πλάις 10 (6κ.φ.), Ερτέλ 3 (7ασ.), Βαν Ούστραμ 2, Κοζέρ 7 (1τρ. 3ρ.).