Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στους «16» οι Red-dicolo!

Στους «16» οι Red-dicolo!

Οι Red-dicolo κέρδισαν την πρόκριση για τους «16» του Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» παίρνοντας το πρώτο ματς της σειράς της Α Φάσης με τους Nikea Lions με 57-46, για να προκριθούν με 20-0 στο δεύτερο παιχνίδι.

Red-dicolo – Nikea Lions 57-46
(7-13, 13-29, 32-40, 57-46)

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 57-46 τους Nikea Lions με το ματς να ξεκινά με 0-9 από τον Χατζηγεωργίου για να απαντήσει ο Κρίκας Κ. για το 4-11. Ο Παναρετος σκόραρε για το 4-13, με τον Τάγκαλο να κλείνει την περίοδο στο 7-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πανάρετος έφερε τον αγώνα στο 7-17, με τον Αλειφέρη να σκοράρει για το 9-22. Οι Nikea Lions μεγάλωσαν τη διαφορά, φτάνοντας ως και το 11-29 με τον Παστουρμα, για να κλείσει το ημίχρονο στο 13-29. Στην επανάληψη οι Nikea Lions έφτασαν στους 19 πόντους τη διαφορά με τον Πανάρετο στο 13-32, με τους Red-dicolo να ξεκινούν αντεπίθεση, τρέχοντας ένα σερί 28-8 για να προσπεράσουν. Ο Τάγκαλος τους έφερε στο 20-32, με τους Nikea Lions να απαντούν για το 22-37 με τον Αλειφέρη, πριν Τάγκαλος με τον Σπυριδωνίδη μειώσουν σε 32-38 και ο Κινόβας βοηθήσει την ομάδα του να προσπεράσει σε 41-40. Ο Παστουρμας απάντησε για το 41-42, με τον Τάγκαλο και τον Κινόβα να φέρνουν το ματς στο 52-42. Ο Αλειφέρης μείωσε, αλλά ο Κρίκας Α. έκλεισε τον αγώνα στο 57-46.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 21 πόντους, ο Κρίκας Α. 12, ο Κρίκας Κ. 10, ο Κινοβας 8. Για τους Nikea Lions ο Πανάρετος είχε 15 πόντους, ο Αλειφέρης 13.

Red-dicolo: Τουργαϊδης Α. 2, Τζογανης Δ., Μελετης Α. 2, Τάγκαλος Π. 21 (3), Κρίκας Κ. 10, Κρίκας Α. 12 (1), Κινοβας Κ. 87, Σταμούλης Κ., Σπυριδωνίδης Α. 2, Ζελελίδης Κ., Μακρής Β..

Nikea Lions (Σιάννας): Παστουρμάς Ν. 6, Χατζηγεωργίου Α. 3, Κίτσιος Γ., Μεντης Χ. 3, Καζαζης Γ. 6, Πανάρετος Τ. 16, Αλειφέρης Η. 13 (1).

Red-dicolo – Nikea Lions 20-0
(Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 20-0 στους Red-dicolo, λόγω μη προσέλευσης των Nikea Lions)