Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ανέβηκαν οι Π.Σ.Γ., κατοστάρα για Dirtus Bologna!

Ανέβηκαν οι Π.Σ.Γ., κατοστάρα για Dirtus Bologna!

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 103-38 τους Σαπάκια Kings με τη δεύτερη 40άρα στη χρονιά, δια χειρός Σπυρόπουλου, για να ανέβει στο 6-0 μετά την 7η αγωνιστική στον Α όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Big Ballers ακολουθούν στο 5-1 μετά το 66-40 επί των Τουβλέικερς. Η Jugoplastica κέρδισε με 56-51 τη Μαύρη Θύελλα και οι Π.Σ.Γ. τους Pistons με 59-57 για να έχουμε τετραπλή ισοβαθμία στο 4-7 στις 3-3 νίκες!

Pistons – Π.Σ.Γ. 57-59

Οι Π.Σ.Γ. κέρδισαν τους Pistons με 57-59 καθαρίζοντας στο τέλος τον αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 3-2 για τους Pistons για να απαντήσουν οι Π.Σ.Γ. για το 3-8 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-8 για τους Pistons που λίγο αργότερα έφτασαν στο 17-10. Οι Π.Σ.Γ. μείωσαν σε 17-16 για να προσπ0εράσουν με 19-21 λίγο μετά και να κρατήσουν το προβάδισμα ως το 24-25, με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-27. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες πέρασαν από αρκετές ισοπαλίες, 29-29, 31-31 και 33-33 με τους Π.Σ.Γ. να ξεφεύγουν μετά το 37-35 με 37-42 με σερί 0-7. Κράτησαν τη διαφορά, 39-45 και 42-47 για να πάνε λίγο αργότερα στο 46-52. Οι Pistons δεν παράτησαν το ματς και κατάφεραν να πλησιάσουν σε 54-56 και 56-57, όμως οι Π.Σ.Γ. έμειναν μπροστά και πήραν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τολιας είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Καντζιλάκης 13 πόντους, ο Τσέκος 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Pistons ο Κοντογιάννης είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 16 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Μάραντος 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μαύρη Θύελλα – Jugoplastica 51-56

Η Jugoplastica κέρδισε την Μαύρη Θύελλα με 51-56 σε ένα ματς που είχε το προβάδισμα και στα 40 λεπτά αλλά στο τέλος κινδύνευσα να χάσει τον αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 για τους νικητές από τον Μπαρμπερίδη, για να απαντήσει ο Αναστασόπουλος. Στο 6-16 έφεραν τη Jugoplastica ο Χανιωτάκης με τον Μπαρμπερίδη, για να κλείνει το δεκάλεπτο στο 7-20. Ο Χριστόπουλος μείωσε σε 10-12, με το ματς να φτάνει στο 15-24, αλλά να απαντά η Jugoplastica για να ξεφύγει με 15-29 και 17-31, κλείνοντας το ημίχρονο με τον Τσουραπη στο 19-35. Στην επανάληψη ο Αλεξόπουλος προσπάθησε να μειώσει, με τον Χανιωτάκη και τον Τσουραπη να φέρνουν την Jugoplastica ως το 28-41. Η Μαύρη Θύελλα πλησίασε σε 31-41 για να πάμε λίγο μετά στο 36-46 και το 38-48 και να γράψει ο Κούλουμπος το 40-48 και ο Σταθόπουλος το 42-50. Μάλιστα η Μαύρη Θύελλα πλησίασε σε 47-50 πριν απαντήσει ο Μπαρμπερίδης και σε 49-52 λίγο μετά για να γράψει το 51-53 με τον Μπαρμπερίδη να γράφει 2/2 βολές στο τέλος για να καθαρίσει τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Μπαρμπερίδης είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Χανιωτάκης 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος είχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Χριστόπουλος 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Σαπάκια Kings – Dirtus Bologna 38-103

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 38-103 τους Σαπάκια Kings με το ματς να ξεκινά με 0-8 για να πάμε στο 5-12 πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 7-17 για να ξεφύγει πολύ η Dirtus Bologna στη συνέχεια και να φτάσει στο 12-38 και το 12-43 στο ημίχρονο. Η επανάληψη ξεκίνησε με 12-45, για να φτάσουμε στο 16-49 και το 19-63, περνώντας από το 23-69 για το 26-80 του 30ου λεπτού. Οι Σαπάκια Kings σκόραραν για το 30-81 με την Dirtus Bologna να απαντά για το 34-95 και το τελικό 38-103.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος έγινε ο δεύτερος παίκτης φέτος που βάζει 40 πόντους σε ένα ματς, είχε 43 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Χαλκιάς 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μητρόπουλος 9 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους Σαπάκια Kings ο Γρηγορόπουλος είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Παπαδόπουλος 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

.

Big Ballers – Τουβλέικερς 66-40

Οι Big Ballers κέρδισαν με 66-40 τους Τουβλέικερς με το ματς να ξεκινά με τον Μαρίνο να σκοράρει για το 2-3, με την απάντηση να έρχεται από Ιωαννίδη, Λόντο και Χερουβείμ, ένα 14-0 για το 16-3 των Big Ballers. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-7 από Θειακούλη και Νικολαΐδη, ενώ οι Τουβλέικερς πλησίασαν σε 20-11 λίγο μετά. Ο Λόντος απάντησε, με τον Χαραλαμπο και τον Ανδρόνικο να γράφουν το 23-15. Οι Big Ballers κράτησαν το προβάδισμα και παρά τις προσπάθειες του Πλουσου έκλεισαν με τον Νικολαΐδη το ημίχρονο στο 28-19. Ο Πλουσος μείωσε σε 28-21 στην επανάληψη, αλλά ένα 11-2 από τον Γιαννόπουλο έφερε τους Big Ballers στο 39-23 με την 3η περίοδο να κλείνει στο 41-26. Στην 4η περίοδο ο Μπιζικος έφερε το ματς στο 45-26 με τον Μαρίνο να απαντά και τον Πλουσο να γράφει το 47-31. Οι Τουβλέικερς πλησίασαν ως το 50-35, αλλά οι Big Ballers ξέφυγαν πάλι με 58-37 με τον Νικολαΐδη, για να πάει το ματς στο 60-40 από Πλουσο και Νικολαΐδη και να κλείσει στο 66-40.

Για τους νικητές ο Λόντος είχε 19 πόντους, ο Νικολαΐδης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Μπιζίκος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ κα ο Φουτσης 4 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Πλουσος είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Θειακούλης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.