Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Έμεινε αήττητη η Dirtus Bologna!

Έμεινε αήττητη η Dirtus Bologna!

Η Dirtus Bologna έκλεισε αήττητη τον πρώτο γύρο στον 1ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη της με 86-60 επί του Ρεμπελιακού σε εξ αναβολής αγώνα για την 8η αγωνιστική. Στα ματς της 9ης αγωνιστικής οι Νεροχύτες κέρδισαν με 59-57 τους Nikea Lions, η Τιρινίνι επικράτησε με 56-46 των Superhonics, ενώ ο Ρεμπελιακός νίκησε με 88-47 τους Π.Σ.Γ..

Dirtus Bologna – Ρεμπελιακός 86-60

Η Dirtus Bologna κέρδισε τον Ρεμπελιακό με 86-60 για να πάει στο 19-0 στη λίγκα, με το ματς να ξεκινά με 7-0 και 10-3 για τους νικητές και τη διαφορά να μένει στους 7 πόντους ως το 14-7. Στη συνέχεια η Dirtus Bologna έτρεξε σερί 16-2 ως το τέλος της περιόδου, φτάνοντας στο 30-9. Στο 2ο δεκάλεπτο το ματς πήγε στο 30-11 και το 34-14 με την Dirtus Bologna να ανεβάζει κι άλλο τον πήχη της διαφοράς, 42-18 και 47-20, για να φτάσει στο 52-21, πριν ο Ρεμπελιακός μειώσει σε 52-26 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους, μετά το 56-32 η Dirtus Bologna με σερί 11-2 έφτασε στο 67-34 και στο 71-36 λίγο αργότερα. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με σερί 2-17 για να μειώσει ως το 73-53, αλλά η Dirtus Bologna δεν του επέτρεψε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, απάντησε για το 76-53 και το 81-58, με το ματς να κλείνει στο 86-60.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 33 πόντους και 9 ριμπάουντ με 4 κλεψίματα, ο Ράνης 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Παππάς 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αλεξόπουλος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τον Ρεμπελιακό ο Κοντογεώργης είχε 19 πόντους, ο Ηλιάκης 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καρράς 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Νεροχύτες – Nikea Lions 59-57

Οι Νεροχύτες κέρδισαν τους Nikea Lions με 59-57 για να τους πιάσουν στη βαθμολογία. Το ματς ξεκίνησε με 3-6 για τους Nikea Lions με τους Νεροχύτες να απαντούν για το 9-6. Οι Nikea Lions αντέδρασαν και προσπέρασαν στο 9-12 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 13-13. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Νεροχύτες έφτασαν στο 20-13, αλλά οι Nikea Lions απάντησαν και ισοφάρισαν ξανά το παιχνίδι στο 22-22 για να προσπεράσουν στο 25-27 με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-28. Στην επανάληψη οι Νεροχύτες προηγήθηκαν ξανά με 34-28, για να φτάσουν μετά το 38-34 στο 45-34 στο τέλος της 3ης περιόδου. Όμως, παρότι κράτησαν διψήφιο προβάδισμα ως το 50-40, οι Nikea Lions ξανά βρήκαν τρόπο να τους φτάσουν, μείωσαν σε 50-47 για να πλησιάσουν σε 53-51 και να προσπεράσουν με 53-54 λίγο μετά. Οι Νεροχύτες απάντησαν για να πάμε στο 55-55 με 2:02 για το τέλος, όταν και έμειναν με 4 παίκτες (είχαν αποβληθεί 3 με 5 φάουλ). Το ματς πήγε στο 57-57 για να πάρουν κεφάλι οι Νεροχύτες με 59-57 στο τελευταίο λεπτό. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Βρέλλης έκανε δύο καθοριστικές τάπες, αλλά οι Νεροχύτες έκαναν λάθος όταν πήραν την κατοχή, οι Nikea Lions είχαν άλλη μία ευκαιρία, όμως τα δύο σουτ που επιχείρησαν δεν βρήκαν στόχο με τους Νεροχύτες να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Βρέλλης 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Ορλώφ 11 πόντους και 3 ριμπάουντ ο Θεοδοσίου 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Nikea Lions ο Μιχαλόπουλος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Χατζηγεωργίου είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Superhonics 56-46

Η Τιρινίνι κέρδισε με 56-46 τους Superhonics με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Νίκολιτς, για να απαντήσουν ο Οικονόμου με τον Αντωνιάδη και τον Βασιλείου για το 10-9. Στο 12-9 έφερε το ματς ο Αντωνόπουλος, αλλά ο Οικονόμου με τον Αντωνιάδη και τον Μαστοράκη απάντησαν για το 15-18 των Superhonics στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο μετά το καλάθι του Γιαμαίου οι Superhonics προηγήθηκαν με τον Μαστοράκη με 17-21, για να γράψει ο Αντωνιάδης το 19-25 λίγο αργότερα. Ο Γιαμαίος μείωσε σε 23-25 και ο Ευθυμίου σε 26-28, με τον Αντωνιάδη να κλείνει το ημίχρονο στο 26-30. Στην 3η περίοδο ο Οικονόμου έγραψε το 28-32, με την Τιρινίνι να απαντά με σερί 11-1 από τον Ευθυμίου και τον Λεγάκη για το 39-33 στο 30ο λεπτό. Ο Λογοθέτης έγραψε το 42-35 στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Οικονόμου να απαντά για το 42-37. Ο Αντωνόπουλος με τον Γαλανόπουλο και τον Γιαμαίο έφεραν το ματς στο 50-40, ενώ μετά την απάντηση των Superhonics ο Νίκολιτς έγραψε το 54-42. Ο Βασιλείου σκόραρε για το 54-46, με το ματς να κλείνει στο 56-46.

Για τους νικητές ο Αντωνόπουλος είχε 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Νίκολιτς 13 πόντους, 12 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Αντωνιάδης είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ρεμπελιακός – Π.Σ.Γ. 88-47

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 88-47 τους Π.Σ.Γ. με το ματς να ξεκινά με 9-2 για τους νικητές από τον Ηλικάκη και τον Λαρεντζάκη, για να απαντήσει ο Τολιας. Ο Ρεμπελιακός έφτασε στο 15-6, με τον Γεωργούση να μειώνει, αλλά τον Σαρρή να κλείνει το δεκάλεπτο στο 18-8. Στη 2η περίοδο ο Ηλιάκης βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 28-10, με τον Τσεκο να απαντά για το 28-12. Με τον Σαρρή ο Ρεμπελιακός έφτασε στο 36-14, για να απαντήσει ο Τολιας για το 44-20, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Πλεξουσάκη στο 48-22. Στην 3η περίοδο ο Μαρκοζανης σκόραρε για το 57-25, με τον Τολια να γράφει το 64-32 για τους Π.Σ.Γ. και τον Ντούσια να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 70-32. Στην 4η περίοδο ο Πλεξουσάκης σκόραρε για το 77-34, ο Καντζιλακης απάντησε για το 83-40 λίγο μετά, με τους δυο τους να κλείνουν το ματς στο 88-47.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σαρρής 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πλεξουσάκης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λαρεντζάκης 14 πόντους, ο Κοντογεώργης 12 πόντους. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τολιας είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσέκος 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.