Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Κοντά στην πρόκριση τα Σφυριά!

Κοντά στην πρόκριση τα Σφυριά!

Με τη νίκη τους με 50-32 επί της Boom Shakalaka για την 16η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» τα Σφυριά έφτασαν πια κοντά στην κατάκτηση της 4ης θέσης του ομίλου και της πρόκρισης στα νοκ άουτ, βοηθούμενα και από το 76-66 των Pistons επί των Τουβλέικερς. Τέλος, οι Shooting Stars πλησίασαν ακόμα πιο κοντά στην πρωτιά κερδίζοντας με 58-53 τους Red-dicolo που αναζητούν άλλη μία νίκη.

Pistons – Τουβλέικερς 76-66

Οι Pistons κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 76-66 με το ματς να ξεκινά με 16-6 για τους νικητές με τον Μαράντο και τον Οικονόμου για να απαντήσουν ο Αλοναρίτης με τον Μπομπη και τον Πλουσο για το 17-14 της περιόδου. Ο Κοντογιάννης έγραψε το 21-14 και λίγο πιο μετά τα 25-16, για να πάνε οι Pistons με τον Οικονόμου στο 31-18. Ο Μπομπης με τον Μαρίνο και τον Πλουσό απάντησαν ξανά για το 37-31, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μαράντο στο 40-31. Στην επανάληψη ο Μαρίνος με τον Λαζάρου μείωσαν σε 46-40, με τους Pistons να αντιδρούν και με τον Μαράντο, τον Βαρλάγκα και τον Οικονόμου να πηγαίονουν στο 57-42 με σερί 11-2. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 59-46 από τον Αλοναρίτη, με το 4ο δεκάλεπτο να ξεκινά για το 63-54 από τον Μαρίνο και τον Λαζάρου. Ο Μαράντος με τον Διαμαντίδη έφεραν την ομάδα τους στο 70-54 με τους Τουβλέικερς να πλησιάζουν σε 70-60 με τον Μαρίνο και τον Λαζάρου για να γράψει ο Μαρίνος το 72-66 λίγο μετά, αλλά τους Pistons να παίρνουν τη νίκη με 76-66.

Για τους νικητές ο Μαράντος είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 14 πόντους, ο Διαμαντίδης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Μαρίνος είχε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αλοναρίτης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λαζάρου 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λιβαδάς 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Boom Shakalaka – Τα Σφυριά 32-50

Τα Σφυριά κέρδισαν την Boom Shakalaka με 32-50 για να φτάσουν πολύ κοντά πια στην πρόκριση στον επόμενο γύρο, αφού θέλουν μια νίκη στο τελευταίο τους ματς και μια νίκη των Red-dicolo (σε οποιονδήποτε αγώνα τους) για να σφραγίσουν και μαθηματικά την πρόκρισή τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-0 για την Boom Shakalaka με τον Κονδύλη για να απαντήσουν ο Ρουμπης με τον Κοτσαμπά για το 6-6 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Κουτσοθανάσης με τον Κτενόπουλο σκόραραν για το 11-6, με τον Κοτσαμπά και τον Μούρτζο να ισοφαρίζουν εκ νέου το παιχνίδι, τον Ηλιόπουλο Κ. να απαντά και τον Ζουμπορλη με τον Σαμένα να φέρνουν τα Σφυριά στο 15-18, για να κλείσει ο Ηλιόπουλος Γ. το ημίχρονο στο 18-18. Στην επανάληψη ο Κοτσαμπάς με τον Σαμέρα και τον Ζουμπορλή σκόραραν για το 20-29, με την Boom Shakalaka να απαντά για το 23-29. Ο Μούρτζος με τον Σαμέρα και τον Ρουμπη έφεραν τον αγώνα στο 24-35 στο τέλος της 3ης περιόδου, με τον Κονδύλη και τον Χαραλάμπους να απαντούν για το 28-35. Ο Κοτσαμπάς με τον Μούρτζο και τον Ζουμπορλή σκόραραν για το 28-46 με 0-11 σερί από τα Σφυριά για να απαντήσει ο Ηλιόπουλος Κ. πριν ο Κοτσαμπάς με τον Ρουμπη κλείσουν το ματς στο 32-50.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μούρτζος 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σαμέρας 8 πόντους, ο Ζουμπορλης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για την Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος Κ. είχε 10 πόντους και 2 ασίστ, ο Κουτσοθανάσης 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Shooting Stars 53-58

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 53-58 τους Red-dicolo για να πλησιάσουν ακόμα πιο κοντά στην πρωτιά του ομίλου (τους αρκεί πια να κρατήσουν το +15 του πρώτου αγώνα στο δεύτερο ματς με τους Pistons). Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους νικητές από τον Σταμάτη και τον Γεωργόπουλο, για να απαντήσει ο Τάγκαλος πριν ο Ζαφειράτος φέρει τον αγώνα στο 4-9. Ο Τάγκαλος με τον Κρικα Α. και τον Σπυριδωνίδης σκόραραν για το 11-9, με τον Γεωργόπουλο να απαντά για το 12-14 πριν κλείσει ο Σταμάτης την περίοδο στο 14-16. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κρικας Α. με τον Τάγκαλο έφεραν το ματς στο 21-16, ο Σπυριδωνίδης σκόραρε για το 23-18, με τον Γεωργόπουλο να απαντά, αλλά τον Κρικα Α. και τον Μακρή να κλείνουν το ημίχρονο στο 28-21. Στην επανάληψη ο Κρικας Κ. με τον Τάγκαλο και τον Σπυριδωνίδη έφεραν το ματς στο 36-23, αλλά με σερί 0-9 οι Shooting Stars απάντησαν και με τον Μηλιώνη και τον Ζαφειράτο απάντησαν για το 36-32. Ο Κρικας Κ. έφερε το ματς στο 40-32, αλλά οι Shooting Stars κατάφεραν να μαζέψουν την ψαλίδα και με τον Σαλτούρο έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 42-40. Ο Μακρής σκόραρε για το 45-40, ο Τάγκαλος για το 47-42, αλλά ο Σταμάτης με τον Ζαφειράτο και τον Σαλτούρο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 49-49. Ο Γεωργόπουλος με τον Σταμάτη έφεραν το σερί των Shooting Stars στο 0-9 για το 49-53, με τους Red-dicolo να απαντούν αλλά τον Σαλτούρο να φέρνει την ομάδα του στο 51-55 για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σταμάτης είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ζαφειράτος 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σαλτούρος 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Red-dicolo ο Κρικας Κ. είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τάγκαλος 12 πόντους, ο Μακρής 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κρικας Α. 11 πόντους.