Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ανύπαρκτη άμυνα και ήττα

Ανύπαρκτη άμυνα και ήττα

Δεν ήταν καθόλου καλός ο Ολυμπιακός στη Βιτόρια με αποτέελσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα, 89-70 από τη Λαμποράλ Κούτσα, να πάει στο 6-1, αλλά να παραμείνει πρώτος στον όμιλό του μετά την 7η αγωνιστική, δύο νίκες μακριά από τον δεύτερο. Παράλληλα, πήρε και μαθηματικά την πρόκριση για το Top-16 (μόλις 5 ομάδες το έχουν καταφέρει ως τώρα), απέχει μια νίκη (με Ερυθρό Αστέρα) από την πρωτιά, αν και θα πρέπει να προβληματιστεί λίγο για την κάκιστη απόδοσή του στον αγώνα, ιδίως στην άμυνα.

Ουσιαστικά μόνο ο Σπανούλης διασώθηκε για τον Ολυμπιακό, είχε 27 πόντους με 8/12 σουτ και 10/11 βολές, συν 4 ασίστ, σε 27 λεπτά. Για κάποιο λόγο δεν έπαιξε περισσότερο, απορίας άξιο ότι δεν τον πέρασε στο παρκέ ο Σφαιρόπουλος όταν η διαφορά έπεσε στους 11 πόντους, ο Ολυμπιακός εκεί έχασε 6 ευκαιρίες για να μειώσει περισσότερο, και μαζί τους έχασε και το ματς. Πέραν του Σπανούλη καλούτσικος ήταν και ο Ντάνστον, ενώ κανείς άλλος δεν μπήκε στο κλίμα του αγώνα.

Ο Πετγουέι ήταν άποντος σε 17 λεπτά, ο Σλούκας είχε 5 πόντους με 2/7 σε 22 λεπτά, ο Μάντζαρης ήταν κάκιστος στα 14 λεπτά που έπαιξε, μετριότατος ο Λαφαγιέτ σε 26 λεπτά, ενώ ο Ντάρντεν έπαιξε 30 λεπτά, τα περισσότερα από τα οποία έπαιζε λες και ένιωθε 30 πόντους πιο κοντός από κάθε άλλον στο παρκέ. Στη μετριότητα κινήθηκαν Χάντερ και Αγραβάνης, ενώ ο Καββαδάς πρόσφερε λύσεις στην άμυνα στην 4η περίοδο, αλλά βγήκε από το παρκέ σε λάθος χρονικό σημείο. Από αυτά φαίνεται ότι ούτε ο πάγκος του Ολυμπιακού ήταν σε καλή ημέρα, κάτι που έπαιξε το ρόλο του στον αγώνα.

Βέβαια, το χειρότερο για τον Ολυμπιακό ήταν η άμυνά του. Δέχτηκε 89 πόντους, πάνω από 20 σε κάθε δεκάλεπτο του αγώνα, η Λαμποράλ έφτανε πολύ εύκολα σε λέι απ σε κάθε φάση, με αποτέλεσμα να μην μπορεί ο Ολυμπιακός να ελέγξει καθόλου το ματς. Το θέμα άλλαξε στο τέλος της 3ης περίοδο, ο Ολυμπιακός άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά, από τους 20 έφτασε ως τους 11, αλλά εκεί θα έπρεπε να βάλει τον Σπανούλη μέσα. Αυτό δεν έγινε, η Λαμποράλ ανέβασε ξανά τη διαφορά, και το τελευταίο τρίλεπτο έγινε διαδικαστικό.

Ο Ντάνστον με τον Σπανούλη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 7-9 στο ξεκίνημα για να απαντήσουν ο Ερτέλ με τον Κοζέρ και τον Μπέγκιτς για το 20-13 της Λαμποράλ. Ο Αγραβάνης μείωσε, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-17 από τον Μπέγκιτς. Ο Σπανούλης μείωσε σε 24-20 στο 2ο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν ο Μπέγκιτς με τον Σαν Εμετέριο για το 28-20. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 30-29 με τον Σλούκα και τον Ντάνστον, αλλά κάπου εκεί έχασε την επαφή του με το σκορ.

Ο Βούγιατσιτς με τον Σαν Εμετέριο έφεραν το ματς στο 38-33 για να κάνει ο Άιβερσον το 40-33. Ο Ντάνστον μείωσε σε 42-37, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Βούγιατσιτς. Ερτέλ και Μπέρτανς έφεραν το ματς στο 48-37 στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Κοζέρ και τον Σενγκέλια να γράφουν το 53-37 για ένα 11-0 της Λαμποράλ σε ελάχιστο διάστημα (9-0 σε 2 λεπτά στην 3η περίοδο).

Το σερί διέκοψε ο Σπανούλης, αλλά ο Σενγκέλια σκόραρε για το 58-41, με τον Ερτέλ να φέρνει το ματς στο 60-42. Ο Ολυμπιακός απάντησε για το 60-46 με τον Χάντερ, αλλά η Λαμποράλ έφερε τον αγώνα πάνω από τους 20 πόντους, 66-46, με 2:31 για το τέλος της περιόδου. Σπανούλης και Λαφαγιέτ μείωσαν, με τον Αγραβάνη να κλείνει την περίοδο στο 68-52 και τον Ντάρντεν να σκοράρει για το 70-56 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Λαφαγιέτ έβαλε τρίποντο για το 70-59 με 7:57 για το τέλος, αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια είχε 3 λάθη και 3 χαμένα σουτ στις επόμενες 6 επιθέσεις ως το 4:39, με τον Σπανούλη να περνάει στο παρκέ, αλλά το ματς να έχει πάει και πάλι στους 16 πόντους, 75-59, μέχρι να σκοράρει για το 75-61. Ο Σπανούλης έπαιζε μόνος του, με 7 πόντους έφερε το ματς στο 79-66, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε άμυνα ούτε για πλάκα, ενώ η τεχνική ποινή στον πάγκο και άλλη μία στον Αγραβάνη σε δύο συνεχόμενες φάσεις έδωσε 6 βολές στον Ερτέλ (6/6) για το 85-66 με τον Μπέρτανς να γράφει 2/2 δικές του για το 87-66 λίγο πριν το τέλος.

Σίγουρα η εμφάνιση πρέπει να προβληματίσει τον Ολυμπιακό, η πρόκριση και η πρωτιά είναι σχεδόν βέβαια, αλλά με νέο προπονητή στον πάγκο θα πρέπει οι παίκτες του να δείχνουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον στα ματς αυτά για να δέσουν πιο γρήγορα ως ομάδα. Η συνέχεια έχει Νεπτούνας στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό και μετά Ερυθρό Αστέρα ξανά εντός έδρας. Με μία νίκη στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα ο Ολυμπιακός θα πάρει την πρωτιά στον όμιλο, αλλά σίγουρα το 9-1 θα πρέπει να είναι ο στόχος του Ολυμπιακού στα δύο αυτά παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-37, 68-52, 89-70.

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άιβερσον 3 (5ρ.), Κοζέρ 9 (3), Σενγκέλια 14 (7ρ. 3ασ. 2κλ.), Πέρκινς (3ρ.), Τίλι (5ρ.), Μπέγκιτς 12 (6ρ. 3κ.), Βούγιατσιτς 4, Σαν Εμετέριο 12 (1), Ερτέλ 18 (1τρ. 3ρ. 5ασ.), Μπέρτανς 17 (3τρ. 4ρ.).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι (4ρ.), Χάντερ 4, Ντάνστον 12 (5ρ.), Σπανούλης 27 (1τρ. 4ασ. 2κλ. 6κ.φ.), Σλούκας 5 (1τρ. 3ρ.), Αγραβάνης 7, Μάντζαρης 2, Καββαδάς (5ρ.), Λαφαγιέτ 5 (1τρ. 4ασ.), Ντάρντεν 8 (3ρ.).