Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Κοντά στην πρωτιά η S-Parta B.C., 2α τα Κουλουβάχατα!

Κοντά στην πρωτιά η S-Parta B.C., 2α τα Κουλουβάχατα!

Μια ανάσα από την πρωτιά βρίσκεται η S-Parta B.C. μετά το 63-38 επί των Remal Madri για την 10η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 66-50 την Τιρινίνι για να κλειδώσουν τουλάχιστον τη 2η θέση στον όμιλο, ενώ οι Havalakers συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους με το 43-34 επί της Allsafe B.C.. Τέλος, ζωντανές τις ελπίδες τους για την 3η θέση του ομίλου κράτησαν οι Houston Rockets μετά το 70-40 επί των Σουβλέηκερς.

S-Parta B.C. – Remal Madri 63-38

Η S-Parta B.C. κέρδισε με 63-38 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 1-5 για να απαντήσει η S-Parta B.C. για το 6-5 και το 10-7. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-9, με τη δεύτερη περίοδο να ξεκινά με 22-16. Οι Remal Madri κρατήθηκαν κοντά ως το ημίχρονο, 27-23 και 29-25. Στην επανάληψη η S-Parta B.C. ξέφυγε με 40-28 και 46-30 για να πάμε στο 50-30 λίγο αργότερα και το 59-31 στις αρχές της 4ης περιόδου με σερί 19-3, και να περάσουμε από το 59-36 στο δρόμο για το τελικό 63-38.

Για τους νικητές ο Λουπασης είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσικλος 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κουζουβουνας 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Σιδηρόπουλος είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λιουλης 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Κουλουβάχατα – Τιρινίνι 66-50

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν την Τιρινίνι με 66-50 με το ματς να ξεκινά με 3-4 από τον Νίκολιτς για να απαντήσουν ο Μπάιλαν με τον Παπαδόπουλο και τον Κοκονίδη για το 16-5 της ομάδας τους. Ο Τσατσάνης με τον Νίκολιτς μείωσαν σε 16-12, αλλά ο Κοκονίδης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-12. Ο Παπαναστασίου σκόραρε για το 19-16, με τον Κοκονίδη να φέρνει το ματς στο 28-16, ενώ ο Παπαδόπουλος με τον Χρισικόπουλο έγραψαν το 34-20 στο ημίχρονο. Μετά το καλάθι του Γαλανόπουλου ο Καπέλης με τον Μπάιλαν σκόραραν για το 40-22, ενώ ο Κοκονίδης έφερε το ματς στο 45-25. Ο Καραγιάννης μεγάλωσε τη διαφορά, 52-28, με τον Λογοθέτη και τον Ξενουδάκη να απαντούν. Ο Γαλανόπουλος σκόραρε για το 57-36, ενώ μετά το 62-37 του Καπέλη, ο Παπαναστασίου με τον Γιαμαίο μείωσαν σε 64-50, για να κλείσει το ματς ο Καραγιάννης.

Για τους νικητές ο Κοκονίδης με τον Παπαδόπουλο είχαν από 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπάιλαν 10 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τσιλάβης 10 πόντους. Για την Τιρινίνι ο Παπαναστασίου με τον Γαλανόπουλο είχαν από 10 πόντους.

Havalakers – Allsafe B.C. 43-34

Οι Havalakers κέρδισαν την Allsafe B.C. με 43-34 χάρη στο πολύ καλό πρώτο τους δεκάλεπτο. Μετά το 7-4 στην αρχή έτρεξαν σερί 11-2 για να προηγηθούν με 18-6, κρατώντας τη διαφορά αυτή στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Στη δεύτερη περίοδο πήγαμε στο 18-8 και το 20-10 πριν η Allsafe B.C. μειώσει σε 20-14 για να κλείσει το ημίχρονο στο 23-16. Στην επανάληψη το σκορ έγινε 23-18 για να πάμε στο 29-19 λίγο μετά και στο 30ο λεπτό στο 31-23. Στην 4η περίοδο περάσαμε από το 35-25 για το 40-29 με την Allsafe B.C. να πλησιάζει σε 40-34 και το ματς να κλείνει στο 43-34.

Για τους νικητές ο Λαζαράκος είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σταθούσης 15 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μανουζας Ζ. 13 ριμπάουντ. Για την Allsafe B.C. ο Απαλοδήμας είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χρυσούλας 4 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Σουβλέηκερς – Houston Rockets 40-79

Οι Houston Rockets κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 40-79 με το ματς να ξεκινά με 5-11 και 7-15 για να πάμε στο 10-22 στο δεκάλεπτο και το 13-30 λίγο μετά. Οι Houston Rockets προηγήθηκαν με 17-41 και 19-44 για να κλείσει το ημίχρονο στο 21-46. Μετά το 26-53 από τους Σουβλέηκερς οι Houston Rockets απάντησαν για το 26-59 και το 28-63. Το παιχνίδι πήγε στο 34-70 και το 38-77 για να κλείσει στο 40-79.

Για τους νικητές ο Μπασδανης είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Πολυτάρχου 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα, ο Μαντουδης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Τσιρης 17 πόντους, ο Κοντος 9 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Μαστοράκης είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γιαννικάκης 5 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Βάσσης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.