Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρωτιά για Στιγκιντριακούς, δύσκολα οι Paraliers!

Πρωτιά για Στιγκιντριακούς, δύσκολα οι Paraliers!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 62-41 τους Nikea Lions για τη 10η αγωνιστική του Δ ομίλου στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κλειδώσουν την πρώτη θέση στον όμιλο. Οι Cleveland Paraliers έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της 3ης θέσης με το 72-69 επί των Nothing But Net, ενώ οι Zeppelin ακολουθούν μετά το 60-37 επί των Κένταυρων. Τέλος, οι Αστέρες B.C. τερμάτισαν στη 2η θέση του ομίλου μετά το 73-49 επί των Κλαρινογαμπρών.

Nikea Lions – Στιγκιντριακοί 41-62

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 41-62 τους Nikea Lions με το ματς να ξεκινά με 4-9 και 6-12 για τους νικητές για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο ο Κοκκορης στο 8-14. Στη 2η περίοδο ο Παπαδόπουλος πήγε τους Στιγκιντριακούς στο 8-18, με τους Nikea Lions να απαντούν για το 12-18 και τον Φυρο να γράφει το 17-24 λίγο μετά. Ο Μπαραμπούτης απάντησε, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ξανθάκη στο 18-28. Στην επανάληψη ο Χατζηγεωργίου μείωσε σε 25-29 με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν για το 26-39 με τον Σκοπελίτη, τον Παπαδόπουλο και τον Μπαραμπούτη, ενώ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Μπαραμπούτης έγραψε το 27-43. Οι Nikea Lions απάντησαν για το 30-43 με τον Χατζηγεωργίου, αλλά οι Στιγκιντριακοί απάντησαν για το 30-48 με τον Κοκκορη. Ο Ξανθάκης μείωσε σε 33-48 και ο Φυρος σε 36-48, αλλά ο Κοκκορης με τον Σκοπελίτη έφεραν το ματς στο 39-57, λίγο πριν ο Μιχαηλίδης κλείσει τον αγώνα στο 41-62.

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κοκκορης 13 πόντους, ο Παπαδόπουλος 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μπαραμπούτης 10 πόντους. Για τους Nikea Lions ο Φυρος είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ξανθάκης 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Nothing But Net – Cleveland Paraliers 69-72

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 69-72 τους Nothing But Net με το ματς να ξεκινά με 4-5 και 7-10 για να απαντήσουν οι Nothing But Net και να πάρουν προβάδισμα με 13-12 για να κλείσουν στο 15-14 την περίοδο και να φτάσουν το σερί τους στο 13-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, 26-14. Οι Cleveland Paraliers μείωσαν σε 31-22, αλλά το ημίχρονο, περνώντας από το 35-22, έκλεισε στο 42-26. Η διαφορά ανέβηκε στην 3η περίοδο, 49-31, με το ματς να πηγαίνει στο 51-39 και το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-44. Οι Nothing But Net είχαν τον απόλυτο έλεγχο ως το 66-51, αλλά ένα τρομερό σερί 3-21 από τους Cleveland Paraliers έκλεισε το ματς στο 69-72με τον Ντάσκα και τον Πιτλογλου πρωταγωνιστές στο σερί και με τον Κωνσταντίνου να σκοράρει μετά το 69-70.

Για τους νικητές ο Ντάσκας είχε 22 πόντους, ο Κοντοπυράκης 9 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Τζαβέλας 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Nothing But Net ο Καραμανής είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κοτσίφης 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καραγεωργάκης 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

.

Κένταυροι – Zeppelin 37-60

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Κένταυρους με 37-60 με το ματς να ξεκινά με Αντωνίου και Τσαντζαλή για το 5-9, για να απαντήσουν ο Δερματινος με τον Σκλαβούνο για το 11-13. Οι Zeppelin απάντησαν με 0-10 σερί με τον Παπαδάτο, τον Καζακιδη και τον Λιαπη για το 11-23. Στο 13-26 έφερε ο Τσαντζαλής την ομάδα του, με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-26 και τον Δερματινο να μειώνει σε 20-26 στην επανάληψη. Νέο σερί 1-10 από τους Zeppelin με τον Θωμά και τον Παπαδάτο έγραψε το 21-36, για να απαντήσει ο Σκλαβούνος για το 29-43. Ο Θωμάς με τον Καζακιδη σκόραραν για το 31-49, με τους Zeppelin να κλείνουν το ματς στο 37-60 για το 6ο ροζ φύλλο της σεόν.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 11 πόντους, ο Αντωνίου 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Σκλαβούνος είχε 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Δερματινος 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Κλαρινογαμπροί – Αστέρες B.C. 49-73

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 49-73 με το ματς να ξεκινά με 3-5 και 5-8 για να πάμε στο 5-11 και το 10-15 πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στο 14-15. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Κλαρινογαμπροί προσπέρασαν με 19-17, για να απαντήσουν οι Αστέρες B.C. για το 21-28. Ξανά μπροστά οι Κλαρινογαμπροί με 30-28 με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-32. Στην επανάληψη οι Αστέρες B.C. άνοιξαν τη διαφορά, μετά το 35-40 πήγαν στο 35-50 με 0-10 σερί και το 40-58 στο 30ο λεπτό, για να φτάσουν στο 42-66 λίγο αργότερα. Περνώντας από το 44-73 φτάσαμε στο 49-73 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Ξένος είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ευθυμιόπουλος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, ο Τρικαλιώτης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κουρουβανης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Γουρνέλος είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Νερατζης 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.