Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη και πρωτιά σε όμορφη ατμόσφαιρα

Νίκη και πρωτιά σε όμορφη ατμόσφαιρα

Το κλίμα στο ΣΕΦ ήταν το αντικείμενο συζήτησης της εβδομάδας με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να υποδέχονται τον Ερυθρό Αστέρα όπως είχαν κάνει και οι Σέρβοι στο ματς του πρώτου γύρου. Στο παρκέ ο Ολυμπιακός παρότι δεν έπιασε πολύ καλή απόδοση κατάφερε να κερδίσει με 64-59 και να κλειδώσει και μαθηματικά την 1η θέση του ομίλου του, αφού έχει 8-1 και ο 2ος Ερυθρός Αστέρας 5-4!

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν ιδιαίτερα καλός στο παιχνίδι, δυσκολεύτηκε αρκετά να επιβάλλει το ρυθμό του, ουσιαστικά το κατάφερε μόνο στην 4η περίοδο, όταν έτρεξε σερί 22-11 για να πάρει και τον αγώνα. Το ματς έμοιαζε ως τότε πολύ με εκείνο του πρώτου γύρου, με τους ρόλους αντεστραμμένους. Ο φιλοξενούμενος έδειχνε να πατά καλύτερα στα πόδια του και να μην έχει πρόβλημα να μένει μπροστά στο σκορ.

Για ακόμα μία φορά ο Μαριάνοβιτς έκανε τη διαφορά στο ματς, είχε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, έφτασε τους 16 με 8:03 ακόμα για να λήξει η 3η περίοδος. Στη συνέχεια βγήκε αλλαγή και έμεινε εκτός αγώνα αρκετά με αποτέλεσμα να χάσει το ρυθμό του, ενώ χωρίς αυτόν στο παρκέ ο Ολυμπιακός ήλεγχε τα ριμπάουντ και μαζί με αυτά και το ρυθμό του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν με 43% στα δίποντα και 39% στα τρίποντα (40% και 41% τα αντίστοιχα ποσοστά για τον Ερυθρό Αστέρα), τα ριμπάουντ ήταν 33-42 (12-12 τα επιθετικά), οι ασίστ 13-15, τα κλεψίματα 11-5 και τα λάθη 10-22. Ο Ερυθρός Αστέρας πέταξε πάρα πολλές επιθέσεις (22 λάθη σε ματς Ευρωλίγκας είναι νούμερο καταδικαστικό όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος), ιδίως στην 4η περίοδο. Τα 6 από τα 21 λάθη για τους Σέρβους ήταν στο 4ο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και το χειρότερό τους στο ματς.

Σε ατομικό επίπεδο ο Ολυμπιακός πήρε το στάνταρ μίνιμουμ από τον Σπανούλη (15 πόντοι, 3 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ), είδε τον Σλούκα να κάνει πολύ καλό 4ο δεκάλεπτο και να τελειώνει με 9 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, τον Πετγουέι να είναι πολύ καλός και να βάζει και το σουτ του αγώνα, τον Λαφαγιέτ να έχει 2 συνεχόμενα τρίποντα στην 3η περίοδο. Πάντως, έχασε τα ριμπάουντ είναι η αλήθεια, ενώ και δεν έδειξε την ικανότητα να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα (αλληλένδετα αυτά). Στα ευχάριστα η επιστροφή του Λοτζέσκι, έστω και για 7:26 με τον Αμερικανό να είναι ξεκάθαρα ανέτοιμος.

Το ματς ξεκίνησε με 2-9 για τον Ερυθρό Αστέρα με Μαριάνοβις και Λάζιτς και αυτό το ξεκίνημα έθεσε τον τόνο για αρκετή ώρα. Ο Σπανούλης και ο Ντάνστον προσπάθησαν να μειώσουν σε 6-10, αλλά ο Μαριάνοβιτς σκόραρε όποτε ήθελε, με τον Μπλάζιτς να γράφει το 8-16. Ο Λαφαγιέτ με τον Ντάρντεν μείωσαν στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου στο 15-16, αλλά με τον Μίτροβιτς και τον Ζίρμπες ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε μπροστά με 17-22. Ο Μίτροβιτς έγραψε το 18-24 με τον Αγραβάνη να μειώνει και τον Σπανούλη να ισοφαρίζει σε 24-24 και τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα με τον Σπανούλη στο 20ο λεπτό με 27-25, για να πάμε στα αποδυτήρια από τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς στο 27-28.

Ως τότε ο Ολυμπιακός είχε 10/33 σουτ εντός παιδιάς, 11/28 Ο Ερυθρός Αστέρας, τα ριμπάουντ ήταν 19-22, τα λάθη 6-10. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Μαριάνοβιτς πέτυχε το τελευταίο του εντός παιδιάς καλάθι και μαζί με τον Ντάνγκουμπιτς έγραψαν το 29-33 με τον Χάντερ και τον Αγραβάνη να ισοφαρίζουν σε 33-33. Ο Ντάνγκουμπιτς σκόραρε με τρίποντο, 33-36, ο Λαφαγιέτ απάντησε, ο Μπλάζιτς ξανά τρίποντο, 36-39, με τον Λαφαγιέτ να σκοράρει για το 38-39, για να έρθει ο Μίτροβιτς με νέο τρίποντο για το 38-43.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε και στάθηκε όρθιος σε αυτό το τρίποντο μπαράζ του Ερυθρού Αστέρα, που όμως με τρίποντο του Κάλινιτς στο τέλος του δεκαλέπτου πήγε στο 30ο λεπτό με 42-48. Λαφαγιέτ και Χάντερ μείωσαν γρήγορα για το 47-48 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τον Κάλινιτς να πηγαίνει το ματς στο 49-52. Ο Σπανούλης μείωσε, ο Σλούκας έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 53-52, με τον Κάλινιτς να γράφει τρίποντο για το 55-57 μετά την ασίστ του Σλούκα στον Πετγουέι στην προηγούμενη φάση. Ο Σλούκας έκλεψε και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για την ισοφάριση στο 57-57 στο 38ο λεπτό με τον Σπανούλη να γράφει τρίποντο μετά από δύο χαμένες επιθέσεις των Σέρβων, 60-57. Οι Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να σκοράρει στη συνέχεια, και ο Πετγουέι έγραψε το 63-57 με τρίποντο από τη γωνία στα 16 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, στην εκπνοή της επίθεσης του Ολυμπιακού. Ο Κάλινιτς απάντησε γρήγορα για το 63-59, καλάθι και φάουλ αλλά έχασε τη βολή, με τον Σλούκα να παίρνει φάουλ και να γράφει το 64-59 με βολή.

Την τελευταία εβδομάδα ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Γαλατασαράι στην Τουρκία, τη Γαλατά που καίγεται για νίκη, αφού αν κερδίσει και παράλληλα η Νεπτούνας χάσει στην Ισπανία από τη Βαλένθια, θα περάσει στο Top-16, ενώ με ήττα μένει εκτός. Ο Ολυμπιακός είναι αδιάφορος και θα μπορούσε πέραν του αποτελέσματος να κοιτάξει να κερδίσει κάτι από το παιχνίδι, αφού η πρώτη θέση έχει κλειδώσει και θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για τα νέα παιδιά της ομάδας να δοκιμαστούν σε μια σκληρή έδρα απέναντι σε μια ομάδα που κυνηγά τη νίκη. Σε κάθε περίπτωση ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης στον όμιλο τον οποίο και καθάρισε με χαρακτηριστική ευκολία.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48, 64-59.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 7 (1τρ. 7ρ.), Χάντερ 6 (5ρ.), Ντάνστον 4 (6ρ.), Σπανούλης 15 (2τρ. 3ρ. 3ασ. 8κ.φ.), Σλούκας 9 (5ασ. 3κλ.), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Λαφαγιέτ 11 (3), Ντάρντεν 4, Λοτζέσκι 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονγιτς): Ουίλιαμς 2 (4ρ. 4ασ.), Ντάνγκουμπιτς 8 (2τρ. 3ρ.), Μίτροβιτς 11 (1τρ. 7ρ.), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 10 (2τρ. 3ρ.), Μαριάνοβιτς 17 (13ρ. 2κλ.), Τέιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς (4ρ.), Ζίρμπες 3.