Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρόκριση για Άφοβο, 2η η Αττική!

Πρόκριση για Άφοβο, 2η η Αττική!

Ο Άφοβος Σεπολίων πήρε την 5η προνομιούχο θέση για το Α1 στον Γ όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά την 11η αγωνιστική και τις αναβολές, αφού κέρδισε με 43-29 την Oklaχώμα Thunder. Για να πάρει το εισιτήριο χρειάστηκε πρώτα ο Santa Nionios να κερδίσει με 72-66 τους Red-dicolo και να τους στείλει στο Α2, παίρνοντας ο ίδιος την 3η θέση στον όμιλο.

Oklaχώμα Thunder – Άφοβος Σεπολίων 29-43

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε με 29-43 την Oklaχώμα Thunder για να βγει 5ος στον όμιλο, με το ματς να ξεκινά ιδιαίτερα αγχωμένα για τις δύο ομάδες, στα πρώτα 4:40 δεν είχαμε σκορ με τον Άφοβο να σκοράρει καλάθι και φάουλ με τον Λοράνδο για το 0-3. Η Oklaχώμα Thunder απάντησε στο 2:30 με τον Χαρίδημο για να κλείσει η περίοδος στο 2-5 από τον Χαλούδη. Στο 2ο δεκάλεπτο Τραϊφορος και Ντουφας έφεραν το ματς στο 2-10, με τον Χαρίδημο και τον Σουφλέρη να απαντούν για το 6-11. Στην επανάληψη ο Βολτέας βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει σε 10-13. Ο Άφοβος έτρεξε στη συνέχεια σερί 0-14 και με τον Λοράνδο, τον Καρουτα, τον Ντουφα και τον Γιαννάκη έφτασε στο 10-27, για να κλείσει την περίοδο στο 12-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πετρόπουλος έφερε τον αγώνα στο 17-35, με την Oklaχώμα Thunder να σκοράρει για το 23-38 και το ματς να κλείνει από τον Τσάπαλο στο 29-43.

Για τους νικητές ο Χαλούδης είχε 10 πόντους, ο Λοράνδος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Oklaχώμα Thunder ο Απαλοδήμας είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Santa Nionios 66-72

Ο Santa Nionios κέρδισε με 66-72 τους Red-dicolo με το παιχνίδι να ξεκινά με 4-10 για τους νικητές από τον Μπελεχάκη και τον Γαλανόπουλο. Οι Red-dicolo απάντησαν με τον Μακρή Ν. και τον Σπυριδωνίδη για να πλησιάσουν σε 15-16, αλλά ο Νιφαδόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 19-24. Ο Τάγκαλος απάντησε και ο Σπυριδωνίδης ισοφάρισε σε 29-29 για να βάλει ο δεύτερος την ομάδα του μπροστά με 32-29 και να κλείσει το ημίχρονο με 34-31. Ο Santa Nionios μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε το προβάδισμα με τον Γαλανόπουλο και τον Μπελεχάκη, για να φτάσει με τον Λέγγα στο 38-45 και με τον Μάργαρη στο 42-53. Ο Τάγκαλος με τον Μακρή Ν. μείωσαν σε 50-54, ενώ λίγο μετά ο Κρικας Α. ισοφάρισε τον αγώνα σε 59-59. Μετά το 61-61 από τον Μακρή Ν. ο Santa Nionios με τον Τσούλφα έφτασε στο 63-67 για να τον φέρει ο Μάργαρης στο 63-70. Ο Μακρής Ν. απάντησε για το 66-70, αλλά ο Νιφαδόπουλος ήταν που στο τέλος έκλεισε τον αγώνα στο 66-72.

Για τους νικητές ο Μάργαρης είχε 29 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπελεχάκης 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γαλανόπουλος 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Red-dicolo ο Μακρής Ν. είχε 25 πόντους, ο Τάγκαλος 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Σπυριδωνίδης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κρίκας Κ. 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.