Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στην 3η θέση οι Havalakers, 1η η S-Parta B.C.!

Στην 3η θέση οι Havalakers, 1η η S-Parta B.C.!

Οι Havalakers κατέκτησαν την 3η θέση στον ΣΤ όμιλο μετά τις δύο νίκες τους για την 11η αγωνιστική και τις αναβολές στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Κέρδισαν με 47-22 την Boom Shakalaka και με 59-55 τους Houston Rockets για να τερματίσουν 3οι. Οι Houston Rockets παρά τη νίκη τους με 75-59 επί της Τιρινίνι έκλεισαν τον όμιλο στην 5η θέση με την Τιρινίνι να είναι 4η. Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 58-54 την Allsafe B.C. για να βγουν 2α με την S-Parta B.C. να τερματίζει πρώτη, ενώ οι Remal Madri νίκησαν με 68-36 τους Σουβλέηκερς.

Houston Rockets – Τιρινίνι 75-59

Οι Houston Rockets κέρδισαν την Τιρινίνι με 75-59 με το ματς να ξεκινά πολύ καλύτερα για τους νικητές, 15-4 με Τσιρη και Μπασδανη Β.. Ο Τσατσάνης με τον Ξενουδάκη απάντησαν για το 17-11, αλλά ο Κοντος έφερε το ματς στο 19-11. Μαζί με τον Πολυτάρχου ο Τσιρης σκόραρε για το 26-13, με τον Λογοθέτη να απαντά για το 29-17. Ο Γεωργακίου έφερε τον αγώνα στο 35-19, ο Πολυτάρχου έγραψε το 41-22 με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-24 από τον Ξενουδάκη. Στην επανάληψη ο Πολυτάρχου με τον Μπασδανη Β. έφεραν την ομάδα τους στο 56-27 με ην Τιρινίνι να απαντά με σερί 0-15 για να πλησιάσει με τον Παπαναστασίου, τον Σταματέρη και τον Αντωνόπουλο σε 56-42. Όμως, ο Πολυτάρχου απάντησε με τρίποντο για το 59-42 πριν ο Γιαμαίος σκοράρει για το 60-46 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Πολυτάρχου ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 20 πόντους, 68-48, ενώ ο ίδιος με τον Μπασδανη Β. σκόραραν για το 71-51 και το 75-54. Το παιχνίδι έκλεισε ο Λογοθέτης στο 75-59.

Για τους νικητές ο Πολυτάρχου είχε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Μπασδανης Β. 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τσιρης 17 πόντους. Για την Τιρινίνι ο Λογοθέτης είχε 15 πόντους και 5 κλεψίματα, ο Τσατσανης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σταματέρης 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Havalakers – Boom Shakalaka 47-22

Οι Havalakers κέρδισαν την Boom Shakalaka με 47-22 με το ματς να ξεκινά με 16-2 για τους νικητές στο δεκάλεπτο από τον Σουλη, τον Μανωλίτση και τον Μανουζα Ζ.. Η Boom Shakalaka απάντησε για το 18-6 με τον Κτενοπουλο και τον Ηλιόπουλο, αλλά ο Μανωλίτσης βοήθησε την ομάδα του να πάει στο 26-6 με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-6. Στην επανάληψη οι Havalakers προηγήθηκαν με 41-10 με τον Μανουζα Γ. για να απαντήσει ο Ηλιόπουλος. Ο Μανουζας Ζ. έφερε το ματς στο 43-12 με τον Κοζομπολη να γράφει το 47-12. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουτσοθανάσης με τον Μητρόπουλο και τον Φωτόπουλο μείωσαν για την Boom Shakalaka σε 47-22.

Για τους νικητές ο Μανουζας Ζ. είχε 14 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Μανωλίτσης 8 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μανουζας Γ. 10 πόντους και ο Κοζομπολης 6 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος είχε 8 πόντους και 3 κλεψίματα.

Σουβλέηκερς – Remal Madri 36-68

Οι Remal Madri κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 36-68 με το ματς να ξεκινάει με 3-15 για τους νικητές με Ντάσιο και Λιουλη, για να απαντήσει ο Μαυρομάτης. Οι Remal Madri έφτασαν στο 5-24 στη 2η περίοδο, ενώ με τον Κακλέα και τον Σιδηρόπουλο ανέβασαν τη διαφορά σε 7-35. Οι Σουβλέηκερς με τον Μαυρομάτη απάντησαν και μαζί με τον Κωστή μείωσαν σε 16-42 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το σκορ πήγε στο 19-49 με τον Βάσση να απαντά και τον Σιδηρόπουλο να γράφει το 25-51 με τους Remal Madri να ξεφεύγουν ξανά με 29-64 με τον Σιδηρόπουλο. Ο Μαυρομάτης απάντησε, αλλά ο Μαλλιος έκλεισε το ματς στο 36-68.

Για τους νικητές ο Σιδηρόπουλος είχε 27 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κοιλακος 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κακλέας 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ντάσιος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Σουβλέηκερς ο Μαυρομάτης είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Έξαρχος 7 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Allsafe B.C. – Κουλουβάχατα 54-58

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 54-58 την Allsafe B.C. σε ένα ματς που ξεκίνησε με 11-11 στην πρώτη περίοδο για να πάρουν προβάδισμα οι πρωταθλητές στο επόμενο δεκάλεπτο και να κλείσει το ημίχρονο στο 24-30. Στην 3η περίοδο το επιμέρους 16-17 έφερε τον αγώνα στο 40-47 για να μειώσει η Allsafe B.C. στο 4ο δεκάλεπτο αλλά να μην καταφέρει να πάρει το ροζ φύλλο, 54-58.

Για τους νικητές ο Χρυσικόπουλος είχε 20 πόντους, ο Παπαδόπουλος 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κοκονίδης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Καραγιάννης 7 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για την Allsafe B.C. ο Απαλοδήμας είχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ψυρίδης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Houston Rockets – Havalakers 55-59

Οι Havalakers κέρδισαν τους Houston Rockets με 55-59 με το ματς να ξεκινά με 11-2 για τους Houston Rockets από τον Μαντούδη και Τσιρη, για να απαντήσουν ο Λαζαράκος Π. με τον Σταθούση και να μειώσουν σε 14-10. Οι Houston Rockets προηγήθηκαν με 22-14 για να απαντήσει ο Μανουζας Ζ. με τον Μανουζα Γ. για το 24-20, αλλά ο Τσιρης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 29-23 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Μανουζας Ζ. βοήθησε τους Havalakers να πλησιάσουν σε 29-27, αλλά ο Χαρακιδας απάντησε για το 38-27 της ομάδας του. Οι Havalakers μπόρεσαν με τον Κοζομπολη και τον Μανουζα Ζ. να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 41-41 και στο 4ο δεκάλεπτο να προσπεράσουν με τον Μανουζα Γ. σε 45-41. Οι Houston Rockets ισοφάρισαν εκ νέου σε 48-48 και προσπέρασαν με 48-53 και 52-55 με τον Κακαβανο και τον Μαντουδη, αλλά οι Havalakers με τον Σταθούση απάντησαν για το 56-55 για να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μανουζας Ζ. είχε 30 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Σταθούσης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Houston Rockets ο Μαντούδης είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τσιρης 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.