Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Δύσκολη πρόκριση για Byron B.C.!

Δύσκολη πρόκριση για Byron B.C.!

Οι Byron B.C. πήραν την πρόκριση για τους «16» του Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» από τη σειρά με τη Moka Band κερδίζοντας το πρώτο ματς με 53-39 και κρατώντας τη διαφορά στο δεύτερο παιχνίδι, όπου ηττήθηκαν με 61-71.

Byron B.C. – The Moka Band 53-39

(13-10, 25-15, 40-21, 53-39)

Οι Byron B.C. κέρδισαν το πρώτο παιχνίδι με 53-39 βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση με αυτό το +14. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 για να απαντήσουν οι Byron B.C. για το 9-4. Η The Moka Band μείωσε σε 9-6 και 11-8, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-10. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Byron B.C. πήγαν στο 17-10, για να απαντήσει η The Moka Band για το 19-15. Το πρώτο ημίχρονο με σερί 6-0 των Byron B.C. έκλεισε στο 25-15. Η διαφορά πήγε στους 12 πόντους στην αρχή της 3ης περιόδου με τη The Moka Band να απαντά για το 27-17 και το 29-19 πριν οι Byron B.C. τρέξουν σερί 8-0 για το 37-19, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-21. Η διαφορά ανέβηκε πάνω απ’ τους 20 πόντους στην 4η περίοδο, 44-21, έμεινε εκεί ως το 49-27, για να αρχίσει η The Moka Band να μειώνει, σερί 0-9 για το 49-36, πλησιάζοντας στο 51-39, με το ματς να κλείνει στο 53-39 και το +14 για τους Byron B.C..

Για τους νικητές ο Πανανακακης είχε 15 πόντους, ο Μανιατόπουλος 11, ο Σαχινίδης 9. Για τη The Moka Band ο Σαρρής είχε 10 πόντους.

Byron B.C.: Πανανακάκης Ν. 15, Στεφανέας Κ. 6, Λεπτάκης Μ. 6, Κέκερης Α. 6, Σαχινίδης Π. 9, Μανιατόπουλος Γ. 11, Μπαναβας Α..

The Moka Band:
Αγουρογιαννης Κ. 5 (1), Σαρρής Π. 10 (2), Πανουσης Π. 4, Νικολάου Η. 5 (1), Λάιος Π. 5 (1), Δεμελης Γ. 6, Νικολάου Ν. 2, Βόγλης Δ. 2.

Byron B.C. – The Moka Band 61-71
(15-14, 34-32, 43-51, 61-71)

Η The Moka Band κέρδισε το δεύτερο ματς με 61-71, χωρίς να καταφέρει να γυρίσει τη διαφορά των 14 πόντων, αν και την άγγιξε λίγο πριν την εκπνοή. Το ματς ξεκίνησε με 3-3 από Μπαναβα και Καρδαμάκη, για να πάμε στο 5-5 και το 7-8 από τον Καρδαμακη. Ο Στεφανέας σκόραρε για το 9-8 της ομάδας ου, ενώ ο Πανανακακης έφερε τον αγώνα στο 13-10. Ο Καρδαμακης απάντησε, με τον Γιωγγαρα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 15-14. Στη 2η περίοδο ο Πανανακακης με τον Κουτσακη και τον Κεκερη έφεραν τους Byron B.C. στο 25-14 με 10-0 σερί για να μειώσει ο Μπιμπας σε 27-20. Ο Στεφανέας έγραψε το 29-20, με την The Moka Band να απαντά με 0-12 δικό της σερί, από τον Μπιμπα και τον Δεμελη έγινε το 29-32, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-32 από τον Στεφανέα. Στην επανάληψη ο Καρδαμάκης έγραψε το 35-36, με τον Μπιμπα να σκοράρει για το 38-40. Ο Κεκερης απάντησε, αλλά ο Μπιμπας έφερε το ματς στο 41-47, με τον Καρδαμακη να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 43-51. Στο 4ο δεκάλεπτο δια χειρός Λάιου είχαμε την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς, 43-54, με τον Στεφανέα να απαντά για το 47-54. Ο Δεμελης έφερε τον αγώνα στο 47-59, με τον Στεφανέα και τον Κουτσακη να σκοράρουν για το 53-59. Η The Moka Band με τον Μπιμπα πήγε στο 53-61, με τον Πανουση και τον Καρδαμάκη να σκοράρουν για το 54-65. Ο Πανανακακης απάντησε για το 56-65, με τον Μπιμπα να φέρνει την ομάδα του στο 58-71 λίγο πριν το τέλος, με τη The Moka Band να αγγίζει τη διαφορά του πρώτου ματς. Όμως, ο Κεκερης ήταν που σκόραρε για το 61-71 καθαρίζοντας την πρόκριση για τους Byron B.C..

Για τους νικητές ο Καρδαμάκης είχε 26 πόντους, ο Μπιμπας είχε 26 πόντους, ο Δεμελης 10 πόντους. Για τους Byron B.C. ο Στεφανέας είχε 22 πόντους, ο Πανανακακης 15 πόντους, ο Κουτσακης 11 πόντους και ο Κεκερης 9 πόντους.

Byron B.C. (Μπαναβας Α.): Κουτσακης Γ. 11 (1), Πανανακάκης Ν. 15 (1), Στεφανέας Κ. 22 (1), Μπαναβας Α. 4 (1), Λεπτάκης Μ., Κέκερης Α. 9.

The Moka Band
(Λάιος Π.): Καρδαμακης Α. 26 (2), Αγγουρογιαννης Κ. 2, Γιωγγαρας Γ. 2, Μπιμπας Π. 26, Φωκιανός Δ., Πανούσης Π. 2, Δεμελης Γ. 10, Λάιος Π. 3 (1).