Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρώτος ο Ρεμπελιακός, ρεκόρ ο Φελεμέγκας!

Πρώτος ο Ρεμπελιακός, ρεκόρ ο Φελεμέγκας!

Ο Ρεμπελιακός τερμάτισε 1ος στον Ε όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά την 11η αγωνιστική και τις αναβολές, κερδίζοντας στο τελευταίο του παιχνίδι την X-Team με 111-56. Η El Chapu επικράτησε με 47-34 των Gademians, με 60-54 των Byron Celtics και με 61-46 των Aces για να βγει 2η στον όμιλο, ενώ οι Gademians κέρδισαν με 71-56 τα Χώματα για να πάρουν την καλύτερη 6η θέση από όλους τους ομίλους και να συνεχίσουν στο Α1.

Οι Faiters κέρδισαν με 78-61 τους Lazers για να βγουν 3οι, ενώ ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 68-66 τους Lazers για να κατακτήσει την 4η θέση του ομίλου. Τέλος, οι Aces κέρδισαν με 61-47 τους Mentores με τον Φελεμέγκα να κάνει νέο ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της λίγκας με 11 εύστοχα!

Ρεμπελιακός – X-Team 111-56

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 111-56 την X-Team για να τερματίσει πρώτος στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 11-0 για τους νικητές από Κοντογεώργη και Πλεξουσάκη, για να απαντήσουν ο Κουτρης με τον Μασουρο. Ο Παπασωτηρίου πήγε την ομάδα του στο 24-6 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 26-9. Στη 2η περίοδο ο Βασιλούνης σκόραρε για το 33-13, με τον Μανουσίδη και τον Μουταφη να γράφουν το 40-19, με τον Ρεμπελιακό με Σαρρή και Τουλικάρογλου να φτάνει στο 50-21 του ημιχρόνου. Ο Μασουρος με τον Βασιλούνη έφεραν το ματς ως το 67-35, για να απαντήσει ο Ρεμπελιακός με τον Λαρεντζάκη και τον Κοντογεώργη για το 79-42. Στην 4η περίοδο ο Τουλικάρογλου έγραψε το 95-52, με τον Σαρρή και τον Πλεξουσάκη να φέρνουν το ματς στο 103-54 και το 111-56.

Για τους νικητές ο Πλεξουσάκης είχε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σαρρής 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κοντογεώργης 18 πόντους και 7 κλεψίματα, ο Τουλικάρογλου 16 πόντους, ο Καρράς 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Παπασωτηρίου 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Μασουρος είχε 27 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Βασιλούνης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

El Chapu – Byron Celtics 60-54

Η El Chapu κέρδισε τους Byron Celtics με 60-54 με το ματς να ξεκινά με 1-4 και 3-7 για να απαντήσει η El Chapu και να προσπεράσει με 9-8, πριν το δεκάλεπτο κλείσει με 9-12. Οι Byron Celtics κράτησαν το προβάδισμα ως το 12-14, αλλά στη συνέχεια η El Chapu ισοφάρισε σε 19-19 και προσπέρασε με 23-19 και 25-20 για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-26. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε, 38-26 και 43-31 για να απαντήσουν οι Byron Celtics για το 45-40. Η El Chapu έμεινε μπροστά, 48-40, με το ματς να πηγαίνει στο 48-42 και το 54-49 στην 4η περίοδο, για να πλησιάσουν οι Byron Celtics ως το 54-51, αλλά η El Chapu να καταφέρει να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει τη νίκη με 60-54.

Για τους νικητές ο Γιαννόπουλος Θ. είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Καργιώτης είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Παπαζαχαρίου 10 πόντους. Για τους Byron Celtics ο Ρούσσος είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Aces – El Chapu 46-61

Η El Chapu κέρδισε τους Aces με 46-61 με το ματς να ξεκινά κλειστό, οι Aces προηγήθηκαν με 10-9 για να απαντήσει η El Chapu για το 10-13. Οι Aces έφτασαν στο 14-13 για να ισοφαρίσει η El Chapu στο 18-18 και να κλείσει το ημίχρονο στο 23-23. Στην επανάληψη ο Καργιώτης με τον Γιαννόπουλο έφεραν το ματς στο 25-28, με τους Aces να απαντούν με Καλοπήτα για το 34-36. Ο Γιαννόπουλος σκόραρε για το 34-44, με τον Μαυρογιώργη και τον Καλοπήτα να γράφουν το 38-44. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι πάνω από τους 10 πόντους με τον Γιαννόπουλο και τον Τσουφη, 38-54, με το ματς να κλείνει στο 46-61.

Για τους νικητές ο Γιαννόπουλος είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Τσούφης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και ο Καργιώτης 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Καπετης είχε 15 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Κούπας 11 πόντους. Ο αγώνας είχε διακοπεί λόγο σοβαρού τραυματισμού και συνεχίστηκε από το σημείο της διακοπής του σε άλλη ημερομηνία.

Gademians – El Chapu 34-47

Η El Chapu κέρδισε τους Gademians με 34-47 με το ματς να ξεκινά με 0-10 για τους νικητές με Καργιώτη και Γιαννόπουλο, για να απαντήσουν ο Καραγγελης με τον Κατιάκο για το 6-10. Ο Γιαννόπουλος με τον Καναρίδη έφεραν τον αγώνα στο 6-15, ενώ οι δυο τους ήταν που σκόραραν ξανά για το 8-21. Ο Κορδας απάντησε για το 12-22, με το ημίχρονο να κλείνει στο 12-29 από Καναρίδη και Γιαννόπουλο. Στην επανάληψη ο Καργιωτης έγραψε το 12-34, με τον Καραγγελη και τον Παπασγουρίδη να απαντούν για τους Gademians, 18-34. Ο Καργιώτης κράτησε την ομάδα του μπροστά και μαζί με τον Τσουφη έγραψαν το 20-42, με τον Παπασγουρίδη και τον Καραγγέλη να προσπαθούν να μειώσουν ως το 32-45 με το ματς να κλείνει στο 34-47.

Για τους νικητές ο Καργιώτης είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Καναρίδης 7 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Καραγγελης είχε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ενώ ο Παπασγουρίδης είχε 7 πόντους και 6 κλεψίματα.

Lazers – Γ.Σ. Κυψέλης 66-68

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 66-68 τους Lazers για να κατακτήσει την 4η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε από τον Λυμπέρη και τον Στεριόπουλο στο 7-2, για να απαντήσουν ο Πατσιούρας με τον Τραντζά για το 7-9. Ο Ορφανουδάκης έγραψε το 10-12 με τον Παπουτσή να φέρνει τον αγώνα στο 13-19. Ο Νικολάου απάντησε για το 17-21, με τον Παπουτσή και τον Ορφανουδάκη να φέρνουν τον αγώνα στο 17-25 στη 2η περίοδο. Ο Στεριόπουλος με τον Πιτενη απάντησαν για να μειώσουν οι Lazers σε 22-27, με τον Λυμπέρη να φέρνει τον αγώνα στο 27-30 λίγο μετά. Μάλιστα, ο Στεριόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 33-32, με τους Lazers να κλείνουν το ημίχρονο στο 35-34. Στην επανάληψη ο Πιτενης έγραψε το 38-35, με τον Γιαννουλη να φέρνει τον αγώνα στο 44-37, για να απαντήσει ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Πατσιουρα και 8 συνεχόμενους πόντους του Παπουτσή για το 45-47, με τον Αγγελόπουλο να γράφει το 45-49. Ο Παπουτσής έκλεισε το δεκάλεπτο στο 47-51, ο Ορφανουδάκης με τον Πατσιούρα έφεραν το ματς στο 50-58, με τον Παπουτσή να σκοράρει για το 50-61. Ο Γ.Σ. Κυψέλης κράτησε τη διαφορά με τον Τριαντάφυλλο ως το 56-65, για να έρθουν ο Λυμπέρης με τον Νικολάου και τον Πιτενη και να μειώσουν σε 66-68, αλλά να μην καταφέρουν την ανατροπή.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 20 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Πατσιούρας είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ορφανουδάκης 13 πόντους. Για τους Lazers ο Πιτενης είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λυμπέρης 15 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Νικολάου 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Faiters – Lazers 78-61

Οι Faiters κέρδισαν με 78-61 τους Lazers σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο 2ο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε με τους Faiters να έχουν το προβάδισμα και να προηγούνται με 22-16 στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια επέβαλαν το ρυθμό τους και με επιμέρους 28-13 στο 2ο δεκάλεπτο έφτασαν στο 50-29 στο ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος ήταν κλειστό, οι Lazers ισορρόπησαν το ματς και κέρδισαν και τις δύο περιόδους, 18-20 και 10-12 για να περάσουμε από το 68-49 στο δρόμο για το τελικό 78-61.

Για τους νικητές ο Κοντινος είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 19 πόντους και1 6 ριμπάουντ, ο Κολλας 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. (Απουσιάζουν τα στατιστικά των Lazers την ώρα που γραφόταν το άρθρο).

Gademians – Χώματα 71-56

Οι Gademians κέρδισαν τα Χώματα με 71-56 με το ματς να ξεκινά με 8-0 για τους νικητές από τον Κατιάκο και τον Κορδα για να απαντήσει ο Αραπος. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δυο ομάδες στο 15-9 με τον Ποζιόπουλο να φέρνει τον αγώνα στο 15-12 και το 22-17 λίγο αργότερα. Ο Κατιάκος ήταν σε μεγάλη μέρα και μαζί με τον Αδαμόπουλο έγραψαν το 28-17 και το 33-20 λίγο μετά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-22 με τον Κατιάκο να γράφει το 41-22 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Ο Καραμανλής απάντησε, αλλά ο Καραγγέλης με τον Κορδα σκόραραν για το 50-25. Ο Ποζιόπουλος με τον Γκατση Χ. έφεραν το ματς στο 57-34, με τον Καραγγελη να απαντά και τον Κορδα να γράφει το 61-37. Ο Καραμανλής ήταν που σκόραρε για το 67-52, με τον Κατιάκο να κλείνει το ματς στο 71-56.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 42 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Πετρόπουλος 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Ποζιόπουλος είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Καραμανλής 22 πόντους.

Aces – Mentores 61-47

Οι Aces κέρδισαν με 61-47 τους Mentores με το ματς να ξεκινά με 9-4 για τους νικητές, για να απαντήσουν οι Mentores για το 9-9. Οι Aces προηγήθηκαν ξανά με 15-11 και 19-16 αλλά οι Mentores απάντησαν για το 19-21 και τα 21-30 στο ημίχρονο. Η διαφορά μεγάλωσε στην επανάληψη, 25-35 για τους Mentores, με τους Aces να απαντούν και με σερί 11-4 να μειώνουν σε 36-39. Ισοφάρισαν στις αρχές της 4ης περιόδου και επέκτειναν το σερί τους ως το 19-4 για να φτάσουν στο 44-39. Οι Mentores έμειναν κοντά ως το 48-45 με τους Aces να απαντούν για το 53-45 και το 58-47 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Φελεμέγκας είχε 33 πόντους και 9 ριμπάουντ σπάζοντας το ρεκόρ τριπόντων του πρωταθλήματος με 11 εύστοχα (10 ήταν το ρεκόρ ως τώρα, το είχαν 3 παίκτες, Λαζαράκος Π., Χαλκιάς Κ. και Ανυφαντάκης Γ.). Ο Μωράκης είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Τάτσης είχε 15 πόντους, ο Σαρρής 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Αντωνακόπουλος 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.