Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συναπάντημα στον ημιτελικό για Eternals, Peronia!

Συναπάντημα στον ημιτελικό για Eternals, Peronia!

Οι Eternals συνέχισαν αήττητοι στο Stars Battle κερδίζοντας με 111-80 στον προημιτελικό τους Κέρβερου, για να πάρουν την πρόκριση στην τετράδα. Απέναντί τους στον ημιτελικό θα βρουν τα Peronia B.C. που κέρδισαν με 87-78 στα προημιτελικά τους Kibars B.C. για να περάσουν στο φάιναλ φορ.

Eternals – Κέρβεροι 111-80

Οι Eternals κέρδισαν με 111-80 τους Κέρβερους για να πάρουν την πρόκριση με το ματς να ξεκινά με 2-3 από τον Θεοδώρου, για να απαντήσουν ο Κοχλυδάκης με τον Κοντογεώργη και τον Βασιλείου για το 9-3. Ο Παπακώστας με τον Μαντέλο ισοφάρισαν σε 9-9, για να σκοράρει ο Χιώτης για το 17-12. Ο Μαντέλος μείωσε σε 17-14 στο τέλος της 1ης περιόδου, με τους Κέρβερους να προσπερνούν στο 2ο δεκάλεπτο με 19-20 με τον Θεοδώρου. Οι Eternals απάντησαν για το 27-22 με τον Ρήγα, τον Δόξα και τον Κοχλυδάκη, με τον Παπακώστα να σκοράρει για το 27-28 της ομάδας του. Ο Παπακώστας ισοφάρισε σε 30-30 μετά το καλάθι του Δόξα, με τον Δόξα να γράφει και το 34-30 για τους Eternals. Ο Ροδίτης σκόραρε για το 39-35, με τον Μαντέλο να γράφει το 39-38 και το ημίχρονο να κλείνει στο 43-38 από τον Ρήγα. Στην επανάληψη ο Ροδίτης με τον Κοχλυδάκη έφεραν τους Eternals στο 50-38,, με τον δεύτερο να γράφει και το 54-39 για να σκοράρει ο Βασιλείου για το 56-39. Ο Παπακώστας απάντησε με τους Eternals να φτάνουν στη συνέχεια στο 61-42 με τον Κοχλυδάκη, για να γράψει το 83-65 ο Βασιλείου και το 71-50 ο Χιώτης. Ο Χιώτης έφερε τον αγώνα στο 79-52, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 79-59 από τον Μαντέλο. Στην 4η περίοδο ο Μαντέλος με τον Παπακώστα και τον Συλιγνάκη έφεραν το ματς στο 89-73, με τον Κοντογεώργη και τον Κοχλυδάκη να απαντούν για το 100-76. Ο Βασιλείου έφερε το ματς στο 102-76 με τον αγώνα να τελειώνει στο 111-80 από τον Κανέλλο και τον Δόξα.

Για τους νικητές ο Δόξας είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κοχλυδάκης 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χιώτης 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κοντογεώργης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Βασιλείου 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ρήγας 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Κέρβερους ο Μαντέλος είχε 24 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Παπακώστας 17 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Συλιγνάκης 8 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μιχαηλίδης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Σκληράκης με τον Θεοδώρου από 8 πόντους.

Kibars B.C. – Peronia B.C. 78-87

Τα Peronia B.C. κέρδισαν τους Kibars B.C. με 78-87 για να πανηγυρίσουν την πρόκριση με το ματς να εξκινά με 5-2 από τον Λαγό και τον Φράγκο, για να απαντήσουν ο Αφαλίδης με τον Λαγιο Ν. και τον Τζεβρενίδη για το 5-15. Ο Λαγιος Δ. έφερε τον αγώνα στο 7-18, με τον Παρασίδη να σκοράρει για το 9-23. Ο Φράγκος με τον Οικονόμου απάντησαν, πριν ο Κομνηνός φέρει το ματς στο 12-27. Ο Φράγκος με τον Γεργεριτάκη απάντησαν για το 1727, με τον Λαγιο Δ. να σκοράρει για το 17-31. Ο Φράγκος και ο Γεργεριτάκης σκόραραν ξανά για το 23-31, αλλά τα Peronia B.C. με τον Αφαλίδη και τον Σταματόπουλο έμειναν μπροστά με 25-37. Μετά το καλάθι του Γεργεριτάκη ο Αφαλίδης έγραψε το 27-44 για την ομάδα του, με τον Φράγκο να απαντά και τους Kibars B.C. να πλησιάζουν με Κάκκα και Γεργεριτάκη στο 35-46 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Λαγιος Δ. έγραψε το 35-50 για τα Peronia B.C., με τον Τζεβρενίφδη και τον Αφαλίδη να φέρνουν το ματς στο 37-55 λίγο μετά. Η διαφορά πήγε από τον Αφαλίδη πάνω από τους 20 πόντους για τα Peronia B.C., 39-61, με τον Λαγιο Δ. να σκοράρει για το 41-64 λίγο μετά. Ο Παρασίδης έφερε την ομάδα του στο 42-68, με τον Γεργεριτάκη και τον Οικονόμου να απαντούν, για να κλείσει ο Κάκκας το δεκάλεπτο στο 48-70. Ο ίδιος σκόραρε για το 50-70, πριν ο Τζεβρενίδης με τον Στααμτόπουλο φέρουν το ματς στο 50-76. Ο Οικονόμου απάντησε για το 56-76, με τον Σταματόπουλο να σκοράρει για το 56-80. Ο Οικονόμου μείωσε σε 62-80, πριν ο Τζεβρενίδης φέρει τον αγώνα στο 64-84. Ο Κάκκας με τον Οικονόμου μείωσαν σε 68-84, ο Κομνηνός απάντησε, με τον Κάκκα να σκοράρει για το 73-85, για να κλείσει τον αγώνα ο Λαγιος Ν. στο 78-87.

Για τους νικητές ο Αφαλίδης είχε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λαγιος Δ. 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τζεβρενίδης 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παρασίδης 11 πόντους και 4 ασίστ, ο Σταματόπουλος 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κομνηνός 8 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Kibars B.C. ο Οικονόμου είχε 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κάκκας 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γεργεριτάκης 13 πόντους, ο Φράγκος 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λαγος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.