Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Ρεμπελιακό, Devils, Dirtus!

Νίκες για Ρεμπελιακό, Devils, Dirtus!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 57-48 την Τιρινίνι για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», με τους Red Devils να επικρατούν με 70-63 των Superhonics. Τέλος, η Dirtus Bologna νίκησε με 54-36 τους Π.Σ.Γ..

Τιρινίνι – Ρεμπελιακός 48-57

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε την Τιρινίνι με 48-57 με το ματς να ξεκινά με 0-7 για τους νικητές με τον Ηλιάκη και τον Καρρά, για να απαντήσει ο Τσατσάνης. Ο Τουλικάρογλου με τον Ηλιάκη έφεραν το ματς στο 3-12, ενώ μετά την απάντηση του Νίκολιτς ο Λαρεντζάκης με τον Ηλιάκη έκλεισαν την περίοδο στο 5-16. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γιαμαίος με τον Νίκολιτς σκόραραν για το 9-16, με τον Κοντογεώργη να απαντά για το 12-20. Ο Τσατσάνης μείωσε σε 14-20, με τον Κοντογεώργη και τον Πλεξουσάκη να γράφουν το 19-32 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Ντούσιας έφερε την ομάδα του στο 20-36, με τον Τσατσάνη να απαντά και τον Λαρεντζάκη να γράφει το 30-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γαλανόπουλος με τον Ανδρεαδάκη και τον Λεγάκη μείωσαν σε 42-50, με τον Ηλιάκη να απαντά, ο Νίκολιτς έφερε το ματς στο 45-53, με τον Ευθυμίου να γράφει το 48-55 περίπου 1:10 πριν το τέλος, πριν ο Τουλικάρογλου απαντήσει για το 48-57.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Σαρρής 2 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για την Τιρινίνι ο Τσατσάνης είχε 19 πόντους και ο Νίκολιτς 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Superhonics – Red Devils 63-70

Οι Red Devils κέρδισαν με 63-70 τους Superhonics με το ματς να ξεκινά με 7-1 για τους Superhonics με τον Καϊτσα, για να απαντήσει ο Κρινής για το 7-4. Ο Αντωνιάδης με τον Οικονόμου έφεραν την ομάδα τους στο 11-6 και το 16-10, για να μειώσουν οι Red Devils και με τον Εαζαριάν και τον Στόλη να προσπεράσουν με 16-17 στο δεκάλεπτο. Ο Εαζαριάν έγραψε το 18-22 πριν αποχωρήσει τραυματίας στη 2η περίοδο, με τον Οικονόμου να απαντά για το 25-22 και το 29-26. Ο Στόλης έγραψε το 29-30 για την ομάδα του, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Αντωνιάδη στο 34-33. Ο Βασιλείου σκόραρε για το 36-33 στην επανάληψη και ο Αντωνιάδης έγραψε το 42-36 με τον Τριανταφύλλου και τον Κρινή να απαντούν για το 46-48 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 48-48 από τον Αντωνιάδη. Στην 4η περίοδο ο Κρινής σκόραρε για το 48-52 με τους Superhonics να απαντούν για το 52-52 πριν ο Τριανταφύλλου φέρει το ματς στο 54-58. Ο Οικονόμου μείωσε σε 56-58 και λίγο μετά μαζί με τον Καϊτσα σε ισοφάρισαν σε 60-60, αλλά ο Στόλης με 5 πόντους έγραψε το 60-65 για να φέρει το ματς ο Τριανταφύλλου στο 61-67. Ο Οικονόμου μείωσε σε 63-67, αλλά οι Red Devils κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με 63-70.

Για τους νικητές ο Κρινής είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Στόλης 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τριανταφύλλου 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο Εαζαριάν 11 πόντους. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αντωνιάδης 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Π.Σ.Γ. – Dirtus Bologna 36-54

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 36-54 τους Π.Σ.Γ. με το ματς να ξεκινά κλειστό από το 2-2 πήγαμε στο 11-10 για να κλείσει η περίοδος στο 14-15. Στο 2ο δεκάλεπτο το ματς ήταν στο 17-17 με τους Π.Σ.Γ. να έχουν το προβάδισμα με 21-19, πριν η Dirtus Bologna τρέξει ένα 0-9 για να κλείσει το ημίχρονο στο 21-28. Στην επανάληψη η Dirtus Bologna προηγήθηκε με 25-31 και 29-35 για να πάμε στο 31-38 πριν τρέξει ένα σερί 0-11 το οποίο και καθάρισε το ματς για την Dirtus Bologna. Το 31-49 έγινε 34-51 για να κλείσει ο αγώνας στο 36-54.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 9 πόντους, ο Αλεξόπουλος 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ράνης 3 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Π.Σ.Γ. ο Παπαδόπουλος είχε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζαργανης 6 πόντους και 19 ριμπάουντ και ο Τολιας 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.