Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Pistons, Boom Shakalaka

Νίκες για Pistons, Boom Shakalaka

Οι Pistons κέρδισαν με 52-49 τα Σφυριά σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ η Boom Shakalaka επικράτησε με 58-54 των Κέρβερων.

Pistons – Τα Σφυριά 52-49

Οι Pistons κέρδισαν με 52-49 τα Σφυριά με το ματς να ξεκινά με 0-5 από Γρηγορόπουλο και Μουρτζο για να απαντήσουν ο Δρίβας, με τον Μαράντο και τον Κοντογιάννη για το 10-5. Ο Κοσαμπας με τον Τσούκα έκλεισαν την περίοδο στο 15-10 με τον Κοτσαμπά να φέρνει το ματς στο 15-12 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Βαρλάγκας με τον Μπελιτσο έφεραν την ομάδα τους στο 19-13, ενώ ο Μαράντος έγραψε το 22-15. Το ημίχρονο έκλεισε στο 28-18 από τον Κοντογιάννη, για να απαντήσει ο Κοτσαμπάς στην αρχή της επανάληψης για το 28-23. Μετά το καλάθι του Μαράντου ο Κοτσαμπάς έγραψε το 30-27, για να ξεφύγουν πάλι οι Pistons, Τρικκας και Κοντογιάννης σκόραραν για το 34-27 με την περίοδο να κλείνει στο 37-29. Στο 4ο δεκάλεπτο Κοτσαμπάς και Οικονόμου έφεραν το ματς στο 40-32, με τον Τσουκα και τον Κοτσαμπά να βοηθούν τα Σφυριά να πλησιάσουν σε 42-38. Ο Κοντογιάννης απάντησε, με τον Κοτσαμπά να δίνει προβάδισμα στα Σφυριά, 44-45. Ο Οικονόμου, όμως, με δύο τρίποντα έγραψε το 50-46, με τον Κοτσαμπά να μειώνει σε 50-49, αλλά τους Pistons να παίρνουν με 52-49 τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κοντογιάννης είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 12 πόντους, ο Μαράντος 8 πόντους και 14 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 34 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τσουκας είχε 7 πόντους και ο Σαμέρας 2 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Boom Shakalaka – Κέρβεροι 58-54

Η Boom Shakalaka κέρδισε τους Κέρβερους με 58-54 με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές, 11-2, για να απαντήσουν οι Κέρβεροι για το 11-4. Η Boom Shakalaka έφτασε στο 14-4 και το 16-6 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ενώ λίγο μετά προηγήθηκε με 22-8 και 24-11. Οι Κέρβεροι απάντησαν για το 24-15, πριν η Boom Shakalaka φτάσει στο 31-17 και το ημίχρονο λήξει στο 34-19. Στην επανάληψη μετά το 35-26 η Boom Shakalaka ανέβασε και πάλι τη διαφορά ως το 43-31, με τους Κέρβερους να απαντούν για το 44-41 με σερί 1-10 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο η Boom Shakalaka έφτασε στο 50-43, με τους Κέρβερους να πλησιάζουν στο καλάθι, 52-50. Όμως, ένα 5-0 της Boom Shakalaka ήταν που την έφερε στο 57-50 και της έδωσε τη νίκη, αφού οι Κέρβεροι μπόρεσαν να μειώσουν μόνο ως το 57-54 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κουβατης είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γεωργίου 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Μαυράκης 8 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Κέρβερους ο Συλιγνάκης είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Καρύδης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μπαος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.