Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Νεροχύτες, Lions, Dirtus!

Νίκες για Νεροχύτες, Lions, Dirtus!

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 72-61 την Τιρινίνι για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Nikea Lions επικράτησαν με 65-48 των Π.Σ.Γ., ενώ η Dirtus Bologna κέρδισε με 67-56 τους Red Devils.

Νεροχύτες – Τιρινίνι 72-61

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 72-61 την Τιρινίνι με το ματς να ξεκινά με 12-2 για τους νικητές με τον Βρέλλη και τον Κωστόπουλο, για να απαντήσει ο Λεγάκης. Ο Λαζάρου σκόραρε για το 18-9, με τους Νεροχύτες να κλείνουν την περίοδο στο 21-13. Η Τιρινίνι μείωσε σε 21-16 και 25-21 με τον Ξενουδάκη και τον Ανδρεαδάκη στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά ο Βρέλλης με τον Παπαϊωάννου έγραψαν το 29-21. Οι Νεροχύτες έφτασαν και στο 34-23, με τον Νίκολιτς και τον Τσατσάνη να απαντούν για το 34-28 και τον Λεγάκη να γράφει το 37-31, για να κλείσει ο Βρέλλης το ημίχρονο στο 43-31. Στην επανάληψη ο Γαλανόπουλος με τον Τσατσάνη έφεραν τον αγώνα στο 44-42, αλλά ο Θεοδοσίου κράτησε την ομάδα του μπροστά, 48-44 με τον Βρέλλη και τον Κωστόπουλο να γράφουν το 53-44. Ο Νίκολιτς με τον Λεγάκη σκόραραν για το 57-50, αλλά ο Βρέλλης απάντησε για το 68-55, με το ματς να κλείνει στο 72-61.

Για τους νικητές ο Βρέλλης είχε 27 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κωστόπουλος 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Θεοδοσίου 13 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Νίκολιτς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσατσάνης 17 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λεγάκης 10 πόντους.

Π.Σ.Γ. – Nikea Lions 48-65

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 48-65 τους Π.Σ.Γ. με το ματς να ξεκινά με 3-10 για τους νικητές από τον Χατζηγεωργίου, τον Φυρο και τον Αλειφέρη. Ο Γεωργούσης με τον Ζαργανη απάντησαν για το 9-10, με τον Ξανθάκη και τον Μιχαλόπουλο να φέρνουν τον αγώνα στο 12-16. Ο Ζαργάνης μείωσε και πάλι, αλλά ο Παναρετος με τον Μιχαλόπουλο απάντησαν για το 17-22, πριν ο Γεωργούσης ισοφαρίσει το ματς σε 22-22 και ξανά ο Ρέππας σε 24-24. Ο Χατζηγεωργίου έγραψε το 24-30, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-36. Στην επανάληψη ο Καντζιλάκης έγραψε το 32-36, με τον Μιχαλόπουλο, τον Κίτσο και τον Πανάρετο να σκοράρουν για το 36-49. Ο Ζαργάνης απάντησε ως το 31-55, με τον Κίτσο και τον Ξανθάκη να φέρνουν το ματς στο 42-61, για να κλείσει ο αγώνας από το Φυρο στο 48-65.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αλειφέρης 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φυρος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους Π.Σ.Γ. ο Ζαργάνης είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τόλιας 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ρέππας 10 πόντους.

Red Devils – Dirtus Bologna 56-67

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 56-67 τους Red Devils με το ματς να ξεκινά με 2-4 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Red Devils για το 11-4. Η Dirtus Bologna ισορρόπησε γρήγορα το ματς στο 11-10, ενώ προσπέρασε και με 12-15 στη συνέχεια για να κλείσουμε το δεκάλεπτο στο 14-17. Στη 2η περίοδο η Dirtus Bologna πήγε στο 14-19, αλλά οι Red Devils απάντησαν για να προσπεράσουν με 20-19. Τρεις φορές στην ισοπαλία, 24-24, 27-27 και 29-29, για να κλείσουμε το ημίχρονο στο 30-32 για την Dirtus Bologna. Στην επανάληψη η Dirtus Bologna έφτασε στο 32-37, για να απαντήσουν οι Red Devils για το 37-39, πριν η Dirtus Bologna ξεφύγει με 37-44 και 39-46. Η διαφορά στο 30ο λεπτό πήγε στους 10 πόντους, 41-51, με την Dirtus Bologna να την ανεβάζει στους 17 στο 4ο δεκάλεπτο, 43-60 και 45-62. Οι Red Devils απάντησαν για το 50-62, αλλά το ματς πήγε στο 53-67 για να κλείσει στο 56-67 για την Dirtus Bologna.

(Την ώρα δημοσίευσης του αγώνα, εκκρεμούσε η ανάρτηση της κάρτας των στατιστικών.)