Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Αττική, S-Parta, Γ.Σ. Κυψέλης!

Σημαντικές νίκες για Αττική, S-Parta, Γ.Σ. Κυψέλης!

Η Αττική κέρδισε την Α.Ε.Π.Ε. με 61-59 για την 3η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ η S-Parta B.C. επικράτησε με 51-50 των Miners. Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 72-70 τους Γιανγκ Μπόυζ, ενώ οι Big Ballers νίκησαν με 86-50 τους Θαλασσόλυκους.

Αττική – Α.Ε.Π.Ε. 61-59

Η Αττική κέρδισε την Α.Ε.Π.Ε. με 61-59 με το ματς να ξεκινά με 6-6 για να πάει η Α.Ε.Π.Ε. στο 6-10 και να ισοφαρίσει η Αττική λίγο αργότερα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 10-13 με την Α.Ε.Π.Ε. να κρατά το προβάδισμα ως το 14-16 για να απαντήσει η Αττική για το 20-17. Ξανά μπροστά η Α.Ε.Π.Ε. με 20-21, με την Αττική να γράφει ένα 7-0 για το 27-21, αλλά να βλέπει την Α.Ε.Π.Ε. να ισοφαρίζει σε 27-27 με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-27. Στην επανάληψη μετά το 31-29 η Α.Ε.Π.Ε. προηγήθηκε με 31-35, αλλά γρήγορα η Αττική ισοφάρισε σε 37-37. Ξανά μπροστά η Α.Ε.Π.Ε., 37-31, με την Αττική να ισοφαρίζει σε 41-41 αλλά την Α.Ε.Π.Ε. να κλείνει την περίοδο στο 43-45. Ισοπαλίες στο 45-45 και το 47-47 στην 4η περίοδο με την Αττική να παίρνει το προβάδισμα με 50-47 και 55-49 για να φτάσει στο 59-51 στη μοναδική στιγμή στο ματς που μια από τις δύο ομάδες προηγήθηκε με πάνω από 6 πόντους. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε για να πλησιάσει σε 59-57, αλλά η Αττική κράτησε το προβάδισμα, έφτασε στο 61-57 και στο τέλος πήρε τη νίκη.

(Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου εκκρεμούσαν τα στατιστικά του αγώνα.)

S-Parta B.C. – Miners 51-50

Η S-Parta B.C. κέρδισε με το οριακό 51-50 τους Miners με το ματς να ξεκινά με 3-8 από τον Παπαδόγιαννη, για να απαντήσει ο Ερμίδης με τον Κουζουβουνά Χ. και τον Μαυρίδη να γράφουν το 14-10 για την S-Parta B.C.. Η S-Parta B.C. έφτασε στο 19-13 με τον Κουζουβουνά Χ. για να απαντήσουν ο Χασομέρης με τον Αγαθο και τον Σιούτη για το 21-23 των Miners, με τον Παπαδόγιαννη να ολοκληρώνει ένα 2-15 για το 21-28. Το ημίχρονο έκλεισε στους 5 πόντους, αλλά ο Χασομέρης πήγε το ματς στο 23-30 και το 26-32. Ο Κουζουβουνάς Χ. απάντησε για το 34-36, με τον Σιούτη να γράφει το 34-39, πριν ο Ορνιθόπουλος μειώσει σε 39-40. Ο Χασομέρης κράτησε την ομάδα του μπροστά, αλλά Γκατζιας και Ορνιθόπουλος έγραψαν το 44-43, με τον Κουζουβουνά Χ. να φέρνει τον αγώνα στο 47-45. Ο Παπαδόγιαννης σκόραρε για το 47-50, όμως ο Γκατζιας με τον Κουζουβουνά Χ. ήταν που είχαν τον τελευταίο λόγο και διαμόρφωσαν το 51-50.

Για τους νικητές ο Κουζουβουνάς Χ. είχε 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Μακρίδης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ορνιθόπουλος 11 πόντους. Για τους Miners ο Παπαδόγιαννης είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σιούτης 9 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Χασομέρης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Αγαθος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Γ.Σ. Κυψέλης – Γιανγκ Μπόυζ 72-70

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε τους Γιανγκ Μπόυζ με 72-70 μπαίνοντας στο ματς με τον Παπουτσή για το 8-3, με τον ίδιο και τον Τραντζά να γράφουν το 20-5 για την ομάδα τους πριν ο Χατζημιχαήλ απαντήσει για το 21-8. Ο Τραντζάς με τον Παπουτσή έφεραν το παιχνίδι στο 31-10 για να σκοράρει ο Αγγελόπουλος για το 33-10, με τον Κτσικλή και τον Κρανιώτη να μειώνουν σε 33-18, αλλά τον Ορφανουδάκη και τον Δερβίση να απαντούν για το 40-20 με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-22. Στην επανάληψη ο Καβρουδάκης με τον Σμαραϊδο μείωσαν σε 43-32 με σερί 0-10 για τους Γιανγκ Μπόυζ, που λίγο μετά μείωσαν και σε 45-38. Ο Ορφανουδάκης απάντησε για το 47-38, με τον Κατσικλή να μειώνει στους 6 πριν ο Παπουτσής με τον Αγγελόπουλο φέρουν το ματς στο 51-41. Ο Κατσικλής σκόραρε ξανά, για το 53-49 στο τέλος της 3ης περιόδου, με τους Γιανγκ Μπόυζ να ισοφαρίζουν με Κατσικλή, Χατζημιχαήλ και Καβρουδάκη σε 55-55 και μάλιστα να προσπερνούν με 57-64 λίγο μετά κάνοντας ολική ανατροπή στο ματς. Ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε με τον Αγγελόπουλο σε 62-64, με τον Χατζημιχαήλ να απαντά για το 62-68. Όμως, ο Δερβίσης έφερε το ματς στο 67-68, για να ισοφαρίσει ο Παπουτσής σε 70-70 και να χαρίσει ο Ορφανουδάκης τη νίκη στον Γ.Σ. Κυψέλης με 72-70.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τραντζάς 16 πόντους, ο Αγγελόπουλος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Δερβίσης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για τους Γιανγκ Μπόυζ ο Κατσικλής είχε 21 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Καβρουδάκης 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Χατζημιχαήλ 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Θαλασσόλυκοι – Big Ballers 50-86

Οι Big Ballers κέρδισαν με 50-86 τους Θαλασσόλυκους με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους νικητές από Μαζαρακα και Φουτση, για να απαντήσουν οι Θαλασσόλυκοι με Λέντζο Φ. και Καραγιαννίδη Γ. για το 9-12, προσπερνώντας μάλιστα με 13-12 στο τέλος της περιόδου. Ο Φουκας με τον Μπιζίκο έγραψαν το 13-16, ενώ οι δυο τους έφεραν το ματς στο 15-20 λίγο μετά. Ο Ιωάννου με τον Καραγιαννίδη Γ. έφεραν ξανά μπροστά τους Θαλασσόλυκους, 22-20, με τον Λόντο και τον Μπιζίκο να σκοράρουν για το 22-28. Ο Καραγιαννίδης Γ. απάντησε, αλλά από τον Βασιλειάδη το ημίχρονο έληξε στο 25-32. Στην επανάληψη, μετά το 28-34 και το 32-38 από τον Καραγιαννίδη Γ. οι Big Ballers ξέφυγαν με 34-49 με τον Λόντο με σερί 2-11. Οι Θαλασσόλυκοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο Λόντος με τον Φουτση και τον Βασιλειάδη έγραψαν το 36-61 ολοκληρώνοντας ένα 4-23 σερί ως το 30ο λεπτό. Οι Big Ballers ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά στην 4η περίοδο, με τον Φουκα, τον Μπιζίκο και τον Βασιλειάδη έφτασαν στο 40-72, ενώ ο Χερουβείμ έγραψε το 43-78 λίγο μετά. Ο Λέντζος Φ. σκόραρε για το 46-80, με το ματς να κλείνει στο 50-86 από τον Καραγιαννίδη Γ..

Για τους νικητές ο Φούτσης είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Φουκας είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λόντος 13 πόντους, ο Μαζαρακας 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπιζίκος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιαννόπουλος 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Λέντζος Φ. 14 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τσακαλοφίδης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.