Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Μαύρη Θύελλα, Havana Rum!

Νίκες για Μαύρη Θύελλα, Havana Rum!

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 46-40 τους C-Drifters για την 4η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Νίκη και για τη Havana Rum με 46-38 επί των Σουβλέηκερς, ενώ η Rep-eat επικράτησε με 59-53 της Allsafe B.C.. Τέλος, οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων νίκησαν με 78-51 τους Lazers.

C-Drifters – Μαύρη Θύελλα 40-46

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους C-Drifters με 40-46 χάρη στην καταπληκτική της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 4-3 από τον Κουτέλα Π. και τον Κουτέλα Χ. για να απαντήσει ο Ζήσης Γ. για το 4-6. Ο Γκότσης έφερε την ομάδα του στο 10-8, αλλά ο Ζήσης Γ. με τον Κοτσίφη έκλεισαν την περίοδο στο 10-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης έγραψε το 16-13, με τον Σταθόπουλο και τον Αλεξόπουλο να απαντούν για το 18-19. Ο Γκότσης με τον Μενιδιάτη και τον Μπορίτη σκόραραν ως το 26-25 με τον Κούρτη και τον Ζήση Δ. να απαντούν, για να κλείσει η περίοδος στο 31-27 από Κουτσοβασίλη και Γκότση. Στην επανάληψη ο Σταθόπουλος με τον Κούρτη ισοφάρισαν σε 31-31 για να απαντήσει με τρίποντο ο Κουτέλας Χ. πριν ο Ζήσης Γ. με τον Αναστασόπουλο φέρουν τη Μαύρη Θύελλα στο 35-39 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Κούλουμπος με τον Σταθόπουλο έγραψαν το 37-44, με τον Μενιδιάτη να μειώνει σε 40-44, αλλά τη Μαύρη Θύελλα να παίρνει στο τέλος τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σταθόπουλος είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ζήσης Γ. 9 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κούρτης 9 πόντους. Για τους C-Drifters ο Γκότσης είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μενιδιάτης 7 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Σουβλέηκερς – Havana Rum 38-46

Η Havana Rum κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 38-46 μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς, αφού το 0-11 έθεσε τις ισορροπίες από νωρίς. Οι Σουβλέηκερς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 2-11 και μείωσαν ως το 6-14 στη 2η περίοδο, πριν η Havana Rum με 0-11 σερί πάει στο 6-25 για να κλείσει το ημίχρονο στο 8-25. Στην 3η περίοδο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους, αφού μετά το 15-31 φτάσαμε στο 15-36. Οι Σουβλέηκερς προσπάθησαν να απαντήσουν και μείωσαν σε 23-36 με 8-0 σερί. Στην 4η περίοδο πλησίασαν σε 29-37 πριν η Havana Rum φτάσει στο 31-42, για να απαντήσουν οι Σουβλέηκερς για το 36-42. Η Havana Rum αντέδρασε σωστά και πήγε το ματς στο 36-46 για να πάρει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μπακαυγάς Α. είχε 22 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Μπακαυγάς Γ. είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Σουβλέηκερς ο Μαρας είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Μαργουτας 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Rep-eat – Allsafe B.C. 59-53

Η Rep-eat κέρδισε την Allsafe B.C. με 59-53 με το ματς να ξεκινά με 0-4 και 3-7 για την Allsafe B.C. για να απαντήσει η Rep-eat για το 7-7 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-11. Στη 2η περίοδο η Allsafe B.C. έφτασε στο 9-15, για να πάει στο 13-19 στη συνέχεια και το 16-21, με τη Rep-eat να απαντά για να μειώσει σε 20-23 και 22-25, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-25. Στην επανάληψη η Allsafe B.C. κράτησε το προβάδισμα και στις αρχές της 3ης περιόδου, 28-31 και 33-36, με τη Rep-eat να προσπερνά στο 40-39 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 42-39. Στην 4η περίοδο η Rep-eat έφτασε στο 47-41 και το 51-42, πριν προηγηθεί με 55-44. Η Allsafe B.C. μείωσε σε 57-50 για να φτάσει στο τελικό 59-53, χωρίς να κατορθώσει την ανατροπή.

Για τους νικητές ο Κονδύλης είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μορφόπουλος 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Allsafe B.C. ο Ψυρίδης είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σταυρόπουλος 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Απαλοδήμας 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Lazers 78-51

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν τους Lazers με 78-51 μπαίνοντας καλά από το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο και προηγήθηκαν με 20-13. Στη 2η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε για να πάμε στο 37-23 του ημιχρόνου, ενώ οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων στο 3ο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 23-12 κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 25 πόντους, 60-35, με την 4η περίοδο να λήγει 18-16 και μαζί της το παιχνίδι στο 78-51.

Για τους νικητές ο Βασιλείου είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σαρικάκης 15 πόντους, ο Κουντουρης 12 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Νικας 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κοσμίδης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Lazers ο Πιτενης είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Στεριοπουλος 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λυμπέρης 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.