Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Αστέρες, εύκολα οι Run ‘n’ Gun!

Μεγάλη νίκη για Αστέρες, εύκολα οι Run ‘n’ Gun!

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 64-62 τους Red Hot Chili Hoopers για τη 14η αγωνιστική του 3ου ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνουν άλμα πρόκρισης. Οι Run ‘n’ Gun κράτησαν ανέπαφο το αήττητό τους επικρατώντας με 91-57 των Byron Celtics.

Red Hot Chili Hoopers – Αστέρες B.C. 62-64

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 62-64 τους Red Hot Chili Hoopers μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με 5-5 από τον Μπαντα, για να σκοράρουν οι Red Hot Chili Hoopers για το 10-7. Μετά το 11-12, ο Φραγκογιάννης έφερε την ομάδα του στο 15-12 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-12. Στη 2η περίοδο ο Μαγκαφας μείωσε, αλλά ο Κυριάκογλου με τον Φραγκογιάννη έγραψαν το 21-17. Ο Μαγκαφας έφερε τους Αστέρες B.C. στο 21-22, με τον Σταυρινούδη να σκοράρει για το 24-24 λίγο μετά. Οι Red Hot Chili Hoopers πήγαν στο 30-26 και το 34-28 στο ημίχρονο, για να απαντήσει ο Γαβριηλίου. Οι Red Hot Chili Hoopers προηγήθηκαν με 40-30, με τους Αστέρες B.C. να μειώνουν σε 41-36, αλλά τον Φραγκογιάννη και τον Βενέτη να γράφουν το 49-36. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 51-42, με τους Αστέρες B.C. να πλησιάζουν σε 52-46 και 54-49 με τον Μαγκαφά στο 4ο δεκάλεπτο. Μετά το καλάθι από τους Red Hot Chili Hoopers οι Αστέρες B.C. έτρεξαν σερί για να ισοφαρίσουν σε 57-57 και να προσπεράσουν με 57-59. Οι Red Hot Chili Hoopers προηγήθηκαν με 60-59, ο Κουρουβανης απάντησε για το 60-61, για να έρθουν οι Red Hot Chili Hoopers για το 62-61. Με βολές οι Αστέρες B.C. έφτασαν στο 62-63 για να πάρουν τελικά τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 27 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπαντας 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κουρουβανης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Σακλαρίδης είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βενέτης 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Φραγκογιάννης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Byron Celtics – Run ‘n’ Gun 57-91

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τους Byron Celtics με 57-91 με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, αφού μετά το αρχικό 2-4 έτρεξαν σερί 0-19 για να προηγηθούν με 2-23 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 5-23 και το 7-26 η διαφορά μεγάλωσε για να πάει στο 9-34 και το 11-42 με τους Run ‘n’ Gun να κλείνουν το ημίχρονο στο 16-51. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Byron Celtics μπήκαν καλά και σκόραραν για το 24-52 με το ματς να πηγαίνει στη συνέχεια στο 25-57 και το 29-64 για να φτάσουμε στο 34-70 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο περάσαμε από το 38-75 και το 42-82 για να πάμε στο 54-89 και το τελικό 57-91.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παράσχος 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Πανδής 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Μόντι 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καραλής 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Byron Celtics ο Μανιατόπουλος είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γκίκας 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παππάς 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.