Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη-χρυσάφι!

Νίκη-χρυσάφι!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το διπλό στη Γερμανία απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, παρότι έμεινε με 11 πόντους πίσω στην επανάληψη. Οι «πράσινοι» κατόρθωσαν την ανατροπή και με μια εξαιρετική 4η περίοδο κέρδισαν με 59-65 για την 6η αγωνιστική του Τοp-16 της Ευρωλίγκας. Διαμαντίδης, Φώτσης και Γιάνκοβιτς έσυραν το χορό για τον Παναθηναϊκό, που πέτυχε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, νίκη που τον φέρνει 2 ροζ φύλλα πιο πάνω από τη Γαλατασαράι που είναι στην 5η θέση του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μην μπορεί να βρει δρόμο προς το καλάθι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αλλά αυτό άλλαξε τελείως στην επανάληψη. Στην 3η περίοδο πέτυχε περισσότερους πόντους απ’ όσους είχε σε όλο το πρώτο εικοσάλεπτο, με αποτέλεσμα να γυρίσει τον αγώνα από το -11 στην ισοπαλία στο 30ο λεπτό. Και στο 4ο δεκάλεπτο ο Ιβάνοβιτς έπαιζε με Γκιστ, Μαυροκεφαλίδη, Φώτση ταυτόχρονα στην πεντάδα. Ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε μπροστά, Γκιστ και Φώτσης σκέπαζαν την μπασκέτα σε κάθε ντράιβ πίσω, με τον Φώτση να κάνει ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο και να είναι ο νούμερο ένα λόγος της νίκης για τους «πρασίνους». Ο Φώτσης είχε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, κάνοντας τη διαφορά.

Η πεντάδα αυτή είχε πολύ ενδιαφέρον για τον Παναθηναϊκό και έδειχνε να λειτουργεί πάρα πολύ καλά, καλύτερα απ’ ότι θα περίμενε κανείς, ιδίως στο αμυντικό κομμάτι. Με αυτό το σχήμα έπαιξε ο Παναθηναϊκός για 7 λεπτά στην 4η περίοδο, από το 8:12 πριν το τέλος ως το 1:11. Μάλιστα στο διάστημα αυτό αγωνίστηκε 6:30 χωρίς τον Διαμαντίδη στην πεντάδα (με Νέλσον και Μπλουμς δίπλα στους 3 ψηλούς). Βέβαια, μετά το 50-61 ίσως θα έπρεπε ο Ιβάνοβιτς να έχει βάλει τον Διαμαντίδη λίγο πιο γρήγορα μέσα και όχι να περιμένει το 59-62, καθώς θα είχε κρατήσει πιο εύκολα τη διαφορά ο Παναθηναϊκός έτσι.

Ο Παναθηναϊκός είχε 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά 23 στην 3η περίοδο και άλλους 20 στην 4η. Η Άλμπα έμεινε στα ίδια επίπεδα που σκόραρε από την αρχή του ματς, με αποτέλεσμα η εικόνα του αγώνα να αλλάξει και να γείρει ξεκάθαρα υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» κράτησαν τον Κινγκ, τον Γκίφι, τον Βάργκας, τον Τάμπου, τον Χάμοντς κάτω από τους 4 πόντους (και οι 5 μαζί έβαλαν 12 πόντους στο ματς με 5/16 σουτ), ενώ και ο Ρέντινγκ που σκόραρε περισσότερο είχε 4/13 σουτ.

Η μεγάλη διαφορά στο ματς ήταν τα λάθη, η Άλμπα είχε 24 ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 14, δείχνοντας το πόσο πιο ώριμα έφτασε τις επιθέσεις του σε σουτ. Στις άλλες στατιστικές κατηγορίες η εικόνα είχε ως εξής: 47% στα δίποντα και 29% στα τρίποντα για την Άλμπα έναντι 37% και 42% του Παναθηναϊκού, οι ασίστ ήταν 10-12, τα κλεψίματα 6-12 και τα ριμπάουντ 38-29 (με τα επιθετικά 13-12).

Για τον Παναθηναϊκό ο Διαμαντίδης είχε 10 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα με 2/2 τρίποντα, ο Μαυροκεφαλίδης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ με 5/8 σουτ, ενώ ο Γιάνκοβιτς 10 πόντους με 3/7 σουτ και 3 ριμπάουντ συν 3 κλεψίματα, με τον Φώτση να έχει 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ χαμηλό σκορ, δύο τρίποντα από Χάμοντς και Μποχωρίδη έφεραν το ματς στο 3-3 στην αρχή για να μην ξανασκοράρει καμία από τις δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Μπατίστα τελείωσε με λέι απ με 4:30 για το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ περίπου ένα λεπτό μετά ο Γιάνκοβιτς έγραψε το 3-7. Μετά την απάντηση του Μπάνιτς ο Διαμαντίδης έφερε τον Παναθηναϊκό στο 5-10 με τον Ρέντινγκ να απαντά και την Άλμπα να τρέχει 8-0 σερί για να φτάσει στο 13-10 λίγο πριν το τέλος της περιόδου και τον Σλότερ να απαντά για το 13-13 στην εκπνοή.

Σε 15-15 ισοφάρισε ο Ρένφρο στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Βάργκας και τον Τάμπου να γράφουν το 19-15. Ο Παναθηναϊκός στη 2η περίοδο δυσκολευόταν πάρα πολύ να σκοράρει, σε όλη τη 2η περίοδο είχε 2/10 σουτ εντός παιδιάς και 4 λάθη (συν 5 εύστοχες βολές). Έτσι, μετά το καλάθι του Νέλσον, ο Ρέντινγκ έφερε το ματς στο 23-17 για να μειώσει ο Μπλουμς στους 3 από τη γραμμή, με τον Γκίφι και τον Ραντόσεβιτς να γράφουν το 29-20 με το ημίχρονο να κλείνει από βολές του Μπατίστα στο 29-22.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός με Διαμαντίδη και Μπατίστα μείωσε σε 29-27, αλλά δεν πήρε αμέσως τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΜακΛιν με τον Ραντόσεβιτς έγραψαν το 36-27 για να φέρει ο Κινγκ το ματς στο 41-31 λίγο αργότερα. Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για 1-2 λεπτά ακόμα, ως τη βολή του ΜακΛιν για το 42-31, πριν αρχίσει να ελέγχει πια τον αγώνα. Στα 4:12 ως το τέλος της 3ης περιόδου έβαλε 14 πόντους και δέχτηκε μόλις 3 (όλους από βολές), για να ισοφαρίσει. Αρχικά ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 42-37, για να έρθουν Γκιστ και Διαμαντίδης για το 44-40, με τον Μαυροκεφαλίδη να γράφει τρίποντο για το 44-43 και τον Γιάνκοβιτς στο τελευταίο λεπτό να ισοφαρίζει από τη γραμμή σε 45-45.

Η απίστευτη αμυντική επίδοση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, αφού δέχτηκε ξανά καλάθι εντός παιδιάς με 5:39 για το τέλος του αγώνα, με την Άλμπα να μένει χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για 10:35 αγώνα συνολικά από τα μισά της 3ης ως τα μισά της 4ης περιόδου. Ως τότε ο Μαυροκεφαλίδης με τον Γιάνκοβιτς και τον Γκιστ είχαν φτάσει το σερί στο 4-22 για τον Παναθηναϊκό που απ’ το 42-31 είχε φτάσει στο 46-53. Ο Ρέντινγκ και ο Ρένφρο μείωσαν σε 50-55, με τον Φώτση να γράφει 2 συνεχόμενα τρίποντα για το 50-61 με 3:25 για το τέλος.

Κι εκεί που το ματς έμοιαζε τελειωμένο, ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να ξαναβάλει τους Γερμανούς στη διεκδίκησή του. Τρία συνεχόμενα λάθη και ένα άστοχο σουτ έδωσαν σε Ρέντινγκ και Ρένφρο την ευκαιρία να πλησιάσουν σε 57-61, ενώ ο δεύτερος έκανε το 59-62 με 1:11 για το τέλος. Ο Παναθηναϊκός αστόχησε ξανά, αλλά έβγαλε την άμυνα, ο Φώτσης καθάρισε το ριμπάουντ και με 1/2 βολές στα 34 δευτερόλεπτα έγραψε το 59-63. Ο Ρέντινγκ έκανε λάθος, οι Γερμανοί έχασαν 6 δευτερόλεπτα στην προσπάθειά τους να αποφασίσουν αν θα κάνουν φάουλ, ο Διαμαντίδης έγραψε 2/2 βολές για το 59-65 και το ματς τελείωσε εκεί, αφού η Άλμπα έκανε άλλο ένα λάθος και ο Γκιστ είχε 0/2 βολές στο τέλος.

Το τελευταίο ματς του πρώτο γύρου του Top-16 είναι στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και είναι αγώνας που πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει το «τριφύλλι». Είναι εντός έδρας, είναι με τον τελευταίο του ομίλου, δεν υπάρχουν περιθώρια για απώλειες σε αυτό το ματς ώστε να τελειώσει ο πρώτος γύρος όπως ακριβώς ήταν στα σχέδια, με 5 νίκες και ήττες μόνο σε Βαρκελώνη και Μαδρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 29-22, 45-45, 59-65.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Γκίφι 2 (4ρ.), Κινγκ 3 (1τρ. 4ρ.), Τάμπου 2, Βάργκας 2 (5ρ.), Μπάνιτς 6 (3ρ.), Ρέντινγκ 11 (6ρ. 4ασ.), Ρένφρο 10 (3ρ. 3κλ.), Χάμοντς 3 (1), ΜακΛιν 11, Ραντόσεβιτς 9 (5ρ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1τρ. 3ρ. 3κλ.), Φώτσης 9 (8ρ. 2ασ.), Νέλσον 6 (3ρ.), Μαυροκεφαλίδης 11 (1τρ. 4ρ.), Διαμαντίδης 10 (2τρ. 3ασ. 3κλ.), Γκιστ 5 (3ασ. 3κλ.), Μπατίστα 6 (4ρ.), Μπλουμς 2.